"Zielona granica". Kiedy w kinach pojawi się głośny film Holland? Przed premierą doszło do protestów

"Zielona granica" Agnieszki Holland zadebiutowała podczas festiwalu w Wenecji. W Polsce na seanse produkcji budzącej kontrowersje wśród sympatyków prawicy trzeba było poczekać. Kiedy film trafi do kin?

"Zielona granica" to najnowszy film Agnieszki Holland opowiadający o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej. W fabule losy uchodźców przeplatają się z perspektywą polskich aktywistów i strażników granicznych. Za scenariusz do obrazu odpowiada Maciej Pisuk oraz Gabriela Łazarkiewicz. W filmie można zobaczyć między innymi Maję Ostaszewską, Tomasza Włosoka, Macieja Stuhra, Agatę Kuleszę i Piotra Stramowskiego.

Zobacz wideo "Zielona granica". Kontrowersyjna produkcja Agnieszki Holland [ZWIASTUN]

Zielona granica. O czym jest film Agnieszki Holland?

Opowieść zawarta w filmie jest fikcyjna, jednak scenariusz powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które mają miejsce przy polskiej granicy. Twórcy czerpali wiedzę z wywiadów z uchodźcami, mieszkańcami Podlasia, aktywistami, ekspertami oraz strażnikami granicznymi. Efekt, który widzimy na ekranie to także godziny analiz wielu dokumentów odnośnie sytuacji migrantów.

Światowa premiera produkcji odbyła się podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Agnieszka Holland została wyróżniona Nagrodę Specjalną Jury. W Polsce film budzi ogromne kontrowersje. Przedstawiciele oraz sympatycy prawicy rozpoczęli atak na produkcję, zanim ktokolwiek poza uczestnikami festiwalu w Wenecji miał okazję go obejrzeć. Padły zarzuty o antypolskości, pluciu na mundur, a nawet porównania do hitlerowskiej propagandy.

Zielona granica. Kiedy w kinach?

21 września odbyły się pokazy przedpremierowe filmu. Przed polskimi kinami doszło do protestów przeciwko produkcji Holland. Młodzież Wszechpolska zorganizowała manifestację pod Kinem pod Baranami w Krakowie. Przeciwnicy "Zielonej granicy" pojawili się też pod warszawską Kinoteką. Oficjalna premiera filmu została zaplanowana na 22 września 2023 roku. Produkcja trafi wówczas do multipleksów i kin studyjnych w całej Polsce.

Więcej o: