"Zielonej granicy" nie zobaczymy w Gdyni, ale o niej mówią. Seweryn i inni demonstrują poparcie na koszulkach

"Zielona granica" nie bierze udziału w tegorocznym konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - i tu akurat nie ma żadnego spisku. O filmie Agnieszki Holland, który od 22 września można oglądać w kinach, jednak się na imprezie mówi. Niektórzy twórcy pokazują wsparcie dla reżyserki w nietypowy sposób.

Zarówno "Zielona Granica", jak i sama Agnieszka Holland spotkały się z krytyką, a nawet hejtem, jeszcze przed premierą filmu. Ataki nasiliły się po pokazie i nagrodzie na festiwalu filmowym w Wenecji, a tuż przed polską premierą włączyli się w nie mocno m.in. Jarosław Kaczyński, a także prezydent Andrzej Duda.

Tymczasem, m.in. Gildia Reżyserów Amerykańskich wspiera Agnieszkę Holland. Także wielu polskich filmowców wypowiada się w obronie wolności słowa i ekspresji artystycznej. Wśród nich znaleźli się m.in. aktor Andrzej Seweryn, reżyserka Olga Chajdas i Paulina Krajnik, obecni na festiwalu w Gdyni.

Czemu "Zielonej granicy" nie ma w Gdyni?

W 2019 roku "Obywatel Jones" Holland zdobył Złote Lwy, ale "Zielonej granicy" nie ma w konkursie głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nie chodzi jednak o to, że się nie zakwalifikował - nie został w ogóle zgłoszony. Dystrybutor filmu potwierdził nam, że przyczyną był po prostu niedoczas - "Zielona granica" nie została ukończona w terminie, w którym zgodnie z regulaminem producent mógł przedstawić ją jako kandydata (ten upływał 31 maja). Jeszcze kilka tygodni temu prezes Metro Films Marcin Wierzchosławski tłumaczył z w rozmowie z "Gazetą Wyborczą":

Prace nad montażem ukończyliśmy 15 czerwca, czyli w dniu, w którym upływał termin zgłaszania filmów do konkursu na festiwalu w Wenecji. Rzutem na taśmę zdążyliśmy [i zdobyli nagrodą specjalną jury - red.].

Twórcy z napisem "Agnieszka Polland"

Po tym, jak Holland i jej najnowsze dzieło nie trafiło na gdyńską imprezę, ale jest na ustach wielu, na obraźliwą krytykę ze strony niektórych polityków i nie tylko postanowili jednak zareagować ci, którzy swoje filmy na FPFF promują. Seweryn założył koszulkę z napisem "Agnieszka Polland" na pokaz filmu "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Aktor współpracował z Holland przy serialu "Ekipa", reżyserowanym przez nią z córką Kasią Adamik i Magdaleną Łazarkiewicz. Zagrał tam prezydenta.

W Gdyni także Olga Chajdas zaprezentowała się we wzorze autorstwa Matyldy Damięckiej. Współpracowniczka Holland (była m.in. drugą reżyserką nominowanego do Oscara "W ciemności") i partnerka Adamik miała na sobie koszulkę, a także przypinkę z biało-czerwoną flagą i napisem "Agnieszka Polland" na promocyjnej konferencji swojego filmu "Imago". Na konferencji poświęconej tej produkcji w koszulce pokazującej wsparcie dla Holland pojawiła się też reżyserka castingu Paulina Krajnik, a przypinkę miała producentka Izabela Wójcik.

Paulina KrajnikPaulina Krajnik Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

"Kiedyś wymyśliłam okrutny żart, zbyt bliski prawdzie, żeby był tylko śmieszny. zapytana za granicą: - hi where are you from? -Poland -Holland? -ymm… yea Holland. teraz będę odpowiadała Polland :)" napisała Damięcka w poście, w którym opublikowała swój rysunek.

  
 

Więcej o: