Miała 8 lat, gdy lekarze zdiagnozowali u niej nowotwór. "Wiedziałam, że moje siły są policzone"

Agata Buzek uznawana jest za jedną z najpopularniejszych polskich aktorek, lecz prywatnie los jej nie oszczędzał. Jako dziecko zmagała się z nowotworem, co odcisnęło piętno na jej dorosłym życiu. Niedawno otworzyła się na kolejne bolesne doświadczenia, wyznając, że przez samotność miewała myśli samobójcze.

Jest jedną z najbardziej charakterystycznych aktorek nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Agata Buzek na swoim koncie ma kilka nagród i nominacji za role w produkcjach t.j. "Rewers", "Niewinne", "Córka trenera" czy "Moje wspaniałe życie". Mimo zawodowych sukcesów, prywatnie los dotkliwie ją doświadczał już od najmłodszych lat.

Zobacz wideo Agata Młynarska przez chorobę musiała zmienić dietę. Niektórych produktów w ogóle nie może spożywać

Agata Buzek chorowała na nowotwór. Gdy usłyszała diagnozę, była dzieckiem

O tym, jak życie bywa niesprawiedliwe, Buzek przekonała się, mając zaledwie 8 lat. Często chorowała, miała różne infekcje, a antybiotykoterapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. W końcu lekarze postanowili poszerzyć diagnozę. Wyniki były szokujące, bo okazało się, że cierpi na ziarnicę złośliwą, która jest jednym z rodzajów chłoniaka, czyli nowotworu układu limfatycznego. Wówczas wyjechała do Niemiec, gdzie została poddana specjalistycznemu leczeniu, w tym m.in. chemioterapii. Przez ból, którego doznawała każdego dnia, zrozumiała, że granica pomiędzy życiem a śmiercią jest wyjątkowo cienka. – Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni. (...) Ja takiego momentu nie miałam nigdy. Zawsze wiedziałam, że jestem śmiertelna i że moje siły są policzone – mówiła w 2016 roku w "Urodzie Życia".

Aktorka nie ukrywa, że bywały momenty, zwątpienia, gdy chciała się poddać. Jednak wsparcie rodziców dawało jej siły. – Mama i tata nie karmili mnie lękiem, karmili mnie nadzieją – opowiadała. Ostatecznie po 3 latach udało jej się wygrać z nowotworem. Choć od tych wydarzeń minęło ponad 35 lat, to wciąż niechętnie wraca wspomnieniami do tego okresu. – Nie odcinam się od tego okresu, ale nie lubię o tym mówić, to dla mnie zbyt intymne – tłumaczyła w rozmowie z "Twoim Stylem".

Życie doświadczyło ją również wiele lat później. Aktorka przyznała, że miewała myśli samobójcze

Buzek słynie z mówienia o tym, co myśli i bez wahania przełamuje tematy tabu. W 2019 roku otworzyła się na kolejne bolesne doświadczenia. W rozmowie z "Wysokimi Obcasami" wyznała, co kiedyś było jej największą obawą. – Kiedyś najbardziej bałam się samotności, przebywania samej. Bezpieczeństwo dawało mi tylko poczucie, że mam wokół siebie mnóstwo ludzi. Zaczęło się to zmieniać kilka lat temu – mówiła. Dopiero gdy zetknęła się z samotnością, musiała nauczyć się ją akceptować. A nie był to ani łatwy, ani przyjemny proces. – Mam opór, żeby siebie publicznie analizować. Tym bardziej że ostatnio sama staram się tego nie robić, tylko brać to, co przychodzi. Brać, a niekoniecznie rozumieć – opowiadała.

Przyznała, że w najtrudniejszych momentach miewała myśli samobójcze. Ostatecznie udało jej się wyjść na prostą, a trudne chwile sprawiły, że zupełnie przewartościowała swoje życie. – Było wiele różnych powodów, które w momencie kompletnego załamania, doła, zwątpienia i myśli samobójczych spowodowały, że wyszłam z tego jakaś inna – mówiła szczerze. Dziś przekonuje, że jej stan psychiczny jest stabilny i odzyskała równowagę. – Myślę, że do pogody ducha udało mi się wrócić. I nagle nie przeszkadza mi spędzanie czasu samej – skwitowała aktorka. 

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123

Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim. Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Więcej o: