Jest decyzja sądu. Ziobro ma zakaz wypowiadania się o Holland i "Zielonej granicy". To początek batalii

Agnieszka Holland podjęła odpowiednie kroki prawne w kierunku Zbigniewa Ziobry, który kilkukrotnie krytykował ją i jej film "Zielona granica" w mediach. Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku, wydając ministrowi sprawiedliwości zakaz wypowiadania się na temat reżyserki oraz jej twórczości.

Najnowszy film Agnieszki Holland od tygodni jest tematem numer jeden w polskich mediach. Choć dopiero 22 września 2023 roku "Zielona granica" trafiła do repertuaru kin, to niektóre środowiska już wcześniej nawoływały do bojkotu seansów. Jedną z osób, która otwarcie krytykowała działania reżyserki, był Zbigniew Ziobro.

Zobacz wideo Według Marcina Ociepy, Agnieszka Holland wpisuje się w narrację Kremla

Zbigniew Ziobro skrytykował Agnieszkę Holland. Porównał ją do propagandystów III Rzeszy

Tuż przed premierą "Zielonej granicy" Agnieszka Holland udzieliła kilku wywiadów, w których opowiadała o kulisach powstawania filmu. Jej wypowiedź dla Onetu nie spodobała się jednak Zbigniewowi Ziobrze, który postanowił odnieść się do sprawy, publikując wpis na platformie X (dawniej Twitter), porównując reżyserkę do niemieckich propagandystów.

W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland

Post Ministra Sprawiedliwości odbił się szerokim echem w mediach. Agnieszka Holland błyskawicznie odniosła się do sprawy. W opublikowanym oświadczeniu zapowiedziała, że zamierza walczyć o swoje dobre imię na drodze sądowej. Wcześniej jednak zaproponowała Ziobrze ugodę.

Post Zbigniewa Ziobry w sposób oczywisty narusza moje dobra osobiste i stanowi zniesławienie. Nie mogę pozostać obojętna na tak otwarty i brutalny atak ze strony osoby piastującej w Polsce bardzo ważną konstytucyjną funkcję ministra sprawiedliwości i jednocześnie prokuratora generalnego. (...) Stawianie mnie w jednym szeregu z propagandystami III Rzeszy jest tak nikczemne, że pozostawia zero przestrzeni na jakąkolwiek polemikę

podkreśliła dobitnie. Zbigniew Ziobro miał 7 dni na publiczne przeproszenie reżyserki i sprostowanie sytuacji, a także wpłatę 50 tys. złotych na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu, lecz nie zdecydował się na ten gest. W związku, z czym Holland, za pośrednictwem prawników, złożyła do sądu pozew.

Sąd zakazał Zbigniewowi Ziobrze wypowiadania się na temat Agnieszki Holland. To dopiero początek sprawy

26 października 2023 roku pełnomocnicy reżyserki, mecenasi Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz, na łamach "Rzeczypospolitej" poinformowali o decyzji wydanej przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z pozwem przeciwko Zbigniewowi Ziobrze. – Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił udzielić zabezpieczenia roszczenia o ochronę dóbr osobistych do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w tym przedmiocie poprzez zakazanie obowiązanemu uczestnikowi, czyli Zbigniewowi Ziobrze publikowania na wszystkich swoich kontach w mediach społecznościowych (...) postów, oświadczeń lub innych informacji na temat uprawnionej, czyli Agnieszki Holland lub jej twórczości filmowej – przekazał pełnomocnik reżyserki. Orzeczenie nie jest jednak zakończeniem sprawy, a dopiero jej początkiem. O tym, jak przebiega postępowanie, dowiemy się pewnie w najbliższych tygodniach.

Więcej o: