W Polsce hejt, a w Watykanie nagroda. Agnieszka Holland odbierze specjalne wyróżnienie dla "Zielonej granicy"

"Zielona granica" Agnieszki Holland została doceniona w Watykanie. Na ręce reżyserki zostanie przekazane wyróżnienie przyznawane przez Stolicę Apostolską produkcjom, które poruszają ludzkie sumienia i otwierają serca widzów.

Film Agnieszki Holland "Zielona granica" Został nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jednak to nie koniec wyróżnień dla reżyserki. Chociaż w Polsce nadal trwa nagonka na twórców dzieła, produkcję docenił Watykan.

Zobacz wideo Zapytaliśmy widzów, co uważają o „Zielonej granicy" od razu po seansie

Agnieszka Holland wyróżniona w Watykanie

"Zielona Granica" zostanie pokazana w Stolicy Apostolskiej już niebawem. W projekcji weźmie udział Agnieszka Holland oraz wysocy rangą przedstawiciele Kościoła Katolickiego i Kościoła Apostolskiego. Filmowi oraz reżyserce, w Filmotece Watykańskiej, zostanie przyznana Nagroda Specjalna Fuoricampo w obecności najwyższych hierarchów Watykanu. Wyróżnienie przyznawane jest każdego roku dla filmu, który porusza ludzkie sumienia i otwiera serca widzów.

"Zielona granica" zostanie zaprezentowana także prestiżowym festiwalu filmowym Tertio Millennio w Rzymie. Jest to jedyny festiwal na świecie założony przez papieża i organizowany wspólnie z Watykanem. Inicjatorem wydarzenia był Jan Paweł II.

"Jest to film głęboko chrześcijański"

Od momentu premiery film Agnieszki Holland spotkał się również z zainteresowaniem polskiego duchowieństwa i publicystów katolickich. Tomasz Terlikowski twierdzi, że produkcja to "Ważna lekcja chrześcijaństwa w niełatwych czasach". Z kolei dominikanin Tomasz Dostatni na swoim blogu napisał, że "Jest to film głęboko chrześcijański, ponieważ opowiada o przemianie zła w dobro".

W ostatnią niedzielę w kościołach w całej Polsce został odczytany list papieża Franciszka skierowany do wiernych, w którym nawiązał on do obchodzonego po raz 109 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. "Konieczne jest to, by każdemu człowiekowi, każdej kobiecie, zagwarantowano możliwość tego, by przyjechać i żyć godnie w społeczeństwie, w którym się znajduje" - powiedział papież Franciszek.

Więcej o: