Dostała Oscara za rolę Mammy w "Przeminęło z wiatrem". Po latach Akademia wręczy go ponownie

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ponownie uhonoruje Hattie McDaniel. Przywróci jej zaginionego Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Aktorka zdobyła go w 1940 roku za "Przeminęło z wiatrem".

We wtorek 1 października "zastępczy" Oscar trafi do Howard University Chadwick A. Boseman College of Fine Arts podczas ceremonii zatytułowanej "Hattie's Come Home". McDaniel była pierwszą czarną aktorką w historii, która dostała nagrodę Akademii. Dostała ją za rolę służącej Scarlett O'Hary - Mammy. Po jej historycznym zwycięstwie minęło 51 lat, zanim kolejna czarna kobieta zdobyła Oscara za aktorstwo. Była to Whoopi Goldberg za "Uwierz w ducha" w 1991 roku.

Zobacz wideo Najwięksi aktorzy Złotej Ery Hollywood

"Wolę grać służącą, niż nią być"

To właśnie Clark Gable, wcielający się w postać Rhetta Butlera, namówił aktorkę do udziału w przesłuchaniu do "Przeminęło z wiatrem" do roli Mammy. Później zresztą wymusił na planie usunięcie znaków dotyczących segregacji rasowej i zagroził, że odejdzie z obsady. Jednak na ceremonii rozdania Oscarów McDaniel musiała siedzieć oddzielnie, z dala od innych nominowanych do filmu w wydzielonej części Cocoanut Grove w hotelu Ambassador. Ze względu na to, że hotel był "tylko dla białych", dopiero po interwencji studia w ogóle zaproszono aktorkę. Siedziała przy stoliku z agentem i ochroniarzem.

Podczas odbierania Oscara McDaniel powiedziała, że jej zwycięstwo "sprawiło, że poczułam się bardzo, bardzo pokorna i zawsze będę traktować to jako latarnię morską we wszystkim, co będę mogła zrobić w przyszłości. Mam szczerą nadzieję, że zawsze będę chlubą mojej rasy i przemysłu filmowego". 

Dostała Oscara, ale zaginął w latach 60.

Po jej śmierci w 1952 roku nagroda - tablica, a nie statuetka, bo takie przyznawane były w przypadku aktorów drugoplanowych na przełomie lat 30. i 40. XX wieku - zgodnie z życzeniem McDaniel trafiła na Howard University. Nagroda była eksponowana na wydziale teatralnym uniwersytetu do końca lat 60. XX wieku, ale Akademia twierdzi, że nie wiadomo, gdzie jest teraz

Oparty na znanej powieści Margaret Mitchell dramat "Przeminęło z wiatrem" zdobył osiem Oscarów, w tym dla najlepszego filmu. Fabuła została osadzona w czasach wojny secesyjnej, stąd nieunikniona obecność wątków rasistowskich. Podejście do przedstawienia sytuacji czarnych na ekranie od początku było jednak przez niektórych krytykowane. McDaniel nie wypowiadała się ani wtedy, ani później, na tematy rasowe. - Wolę grać służącą i zarabiać 700 dolarów tygodniowo, niż być służącą i zarabiać siedem dolarów tygodniowo - powiedziała kiedyś aktorka.

Więcej o: