Nagroda za debiut o Komendzie, teraz za "Doppelgangera". "Moi bohaterowie mają swoje strefy szarości"

Za film "25 lat niewiności. Sprawa Tomka Komendy" Jan Holoubek dostał nagrodę za debiut reżyserski w Gdyni. Po trzech latach wrócił na festiwal i otrzymał Złote Lwy za reżyserię ("Doppelganger. Sobowtór" wyjechał z imprezy z szęścioma wyróżnieniami). Nam opowiedział m.in. o tym, jak pracuje z aktorami swoich produkcji.

Jan Holoubek zanim bardzo udanie wszedł w buty reżyserskie, przez lata był cenionym operatorem. Od kiedy zadebiutował serialem "Rojst" w roli reżysera właśnie, wykorzystuje też umiejętności "pierwszego" zawodu w pracy na planie. Zobacz rozmowę z Janem Holoubkiem:

Zobacz wideo Wywiad z reżyserem Janem Holoubkiem. "Bohaterowie mają swoje strefy szarości"

Jan Holoubek: Aktorzy na planie widzą o swoich bohaterach często więcej niż ja

W filmie "Doppelganger. Sobowtór", który wchodzi do kin 29 września, pracował m.in. z Jakubem Gierszałem i Tomaszem Schuchardtem. Co powiedział w rozmowie z Gazeta.pl na planie nowej produkcji?

Z aktorami bardzo dużo pracuję przed wejściem na plan. Rozmawiam z nimi o tych rolach, omawiamy scenariusz, omawiamy dialogi i w momencie, kiedy oni przychodzą na plan, to właściwie już bardzo dużo wiedzą na temat swoich postaci - często więcej niż ja. Ja tylko już ich delikatnie koryguję w lewo lub w prawo, natomiast nie muszę tutaj jakiejś pracy u podstaw uprawiać.

"Doppelganger. Sobowtór" z międzynarodową obsadą

Nowy film Holoubka to opowieść o Hansie (Gierszał), który mieszka w Strasburgu, prowadząc działalność szpiegowską. Drugim bohaterem jest Jan Bitner (Schuchardt), pracujący w stoczni i mieszkający w Gdańsku. Obaj poszukują swojej tożsamości. - To, co jest fajne w tym scenariuszu, to to, że oczywiście ci bohaterowie nie są czarno-biali, tylko mają swoje strefy szarości - mówi reżyser.

Oprócz Gierszała i Schuchardta w obsadzie znaleźli się: Andrzej Seweryn, Wiktoria Gorodeckaja, Katarzyna Herman, Sławomira Łozińska, Krzysztof Dracz, Adam Ferency, Zofia Stafiej, Emily Kusche, Nathalie Richard, Joachim Raaf i Jessica McIntyre. Autorem scenariusza jest Jan Gołda (współpraca: Jan Holoubek), a zdjęć Bartłomiej Kaczmarek. 

Dziękujemy dystrybutorowi filmu Next Film za możliwość realizacji materiału o filmie Doppelganger.

Więcej o: