"Znachor". Mikołaj Grabowski i Piotr Grabowski to nie rodzina, ale jego żona i brat to też znani aktorzy

Mikołaj Grabowski zagrał w nowym "Znachorze" hrabiego Czyńskiego. Choć nie jest spokrewniony z Piotrem Grabowskim, który w wersji z lat 80. wcielił się w Zenka, to należy do aktorskiej rodziny.

Piotr Grabowski, który urodził się w 1947 roku w Gdańsku, był aktorem teatralnym i filmowym. Jego głos znały praktycznie wszystkie dzieci w Polsce, ponieważ użyczył go Myszce Miki. Można go było oglądać m.in. w "Daleko od szosy", "Polskich drogach", "W labiryncie" czy w "Zabij mnie, glino", a w "Znachorze" Jerzego Hoffmana zagrał zakochanego w Marysi Zenka. Aktor zmarł 7 stycznia 1998 roku w wieku zaledwie 50 lat. Został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie.

Zobacz wideo

Mikołaj Grabowski urodził się rok wcześniej w Chrzanowie. W 1969 roku został absolwentem studiów aktorskich, a w 1977 również reżyserskich na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Kierował m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu i krakowskimi Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Teatrem STU oraz Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Na ekranie można było go zobaczyć m.in. w "Karierze Nikosia Dyzmy", "Pręgach" i "Janie Pawle II".

Mikołaj Grabowski to nie Piotr Grabowski. Ani nie Andrzej, choć tu mamy pokrewieństwo

Ma dwóch braci, młodszy Andrzej także został aktorem. Jemu największą popularność przyniosła rola Ferdka Kiepskiego w serialu Polsatu, ale to także uznany aktor teatralny i filmowy. W jednym z wywiadów Andrzej Grabowski przyznał zresztą, że na studia aktorskie poszedł właśnie ze względu na starszego brata:

Ja do szkoły teatralnej zdawałem nie z powodu miłości do teatru, tylko dlatego, że spodobało mi się życie studentów szkoły teatralnej. Było fajne, tak jak i ludzie byli fajni, Mikołaj miał na roku choćby Jurka Trelę czy Mańka Dziędziela. Do tego ładne dziewczyny... Chciałem się tam dostać, bo poznałem to życie, będąc na obozie razem z nimi.

Mikołaj Grabowski razem z bratem od lat grają razem na scenie, także z Janem Peszkiem, w sztuce "Scenariusz na trzech aktorów". Jak można przeczytać w opisie spektaklu, "zdradzając nieco ze swej prywatności, przeniosą Państwa w niepowtarzalną przestrzeń zwariowanej teatralnej próby, 'teatru w teatrze', na pograniczu absurdu i rzeczywistości". Od premiery "Scenariusza dla trzech aktorów" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego na deskach krakowskiego Teatru Scena STU minęło ponad trzydzieści lat! Premiera odbyła się 28 marca 1987 roku.

Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski i Jan Peszek w spektaklu 'Scenariusz dla trzech aktorów'Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski i Jan Peszek w spektaklu 'Scenariusz dla trzech aktorów' Fot. Andrzej Monczak / Agencja Wyborcza.pl

Hrabia z nowego "Znachora" jest mężem Iwony Bielskiej

Żoną Mikołaja Grabowskiego jest z kolei absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Iwona Bielska (zdjęcia w galerii). Na scenie debiutowała w 1977 roku w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, grając Hankę w "Moralności Pani Dulskiej". Często reżyseruje ją mąż (mają syna Michała).

Jeśli chodzi o występy ekranowe, Bielską kojarzyć mogą widzowie z "Na srebrnym globie", "Próby ognia i wody", "Ćmy", "Wilczycy", "Pułkownika Kwiatkowskiego" czy "Wesela". Grała także w serialach, np. "Adam i Ewa", "Magda M" czy "Przepis na życie".


 

Więcej o: