Aktorzy

System podobny do kastowego występuje także i w hinduskim kinie, gdzie aktorzy są stawiani na równi z bóstwami. Wszechobecni w życiu codziennym: w radiu nadającym na okrągło piosenki z filmów, w reklamie czy kolorowych czasopismach, stanowią jakby cząstkę prawie każdej hinduskiej rodziny. Ich podobizny przyozdabiają ściany wielu domów, a wszyscy chcieliby ich naśladować. I nie jest istotne, że żadna z podziwianych gwiazd śpiewać nie umie i filmowe tańce odbywają się w rytm piosenek z playbacku. Czasami w kinie można zauważyć osoby, które rzucają monetami w kierunku ekranu, wyrażając w ten sposób szacunek i uwielbienie.

Widzowie często uczą się kwestii ukochanych gwiazdorów na pamięć, wielokrotnie powracają na ulubiony film, by wypowiadać dialogi na głos i śpiewać wraz z bohaterami. Akcja filmów jest komentowana przez publiczność, zachwyt, smutek i gniew głośno wyrażane.

W uniwersum Bollywoodu najważniejsze są gwiazdy (licząca się gwiazda występuje nawet w 20 produkcjach rocznie, zazwyczaj z tymi samymi partnerami). Shah Rukh Khan jest w Indiach uwielbiany jak nikt inny. Nawet uznawany za aktora wszechczasów, znany polskim widzom z Czasem słońce, czasem deszcz , Amitabh Bachchan powiedział ostatnio: "To Shah Rukh jest prawdziwym królem Bollywood."

SHAH RUKH KHAN

Narodowy symbol seksu i absolutna supergwiazda współczesnego indyjskiego kina. W trakcie swej filmowej kariery niemal zasypywany nagrodami, wciąż znajduje się u samego szczytu niesamowitej popularności. Kilkukrotnie zdobył Filmfare Best Actor Award (1993, 1995, 1997, 1998, 2005) i jako jedyny indyjski aktor otrzymał w tym samym roku nagrodę zarówno za najlepsze kreacje bohatera jak i złoczyńcy (1994 Filmfare Best Villian Award).

Urodzony w 1965 roku. Początkowo grywał role teatralne w rodzinnym Delhi. Po przeprowadzce do Bombaju przerzucił się na produkcje telewizyjne i filmowe. Dosyć szybko został zauważony w serialu Fauji . Po tym sukcesie posypała się już lawina propozycji, która przyniosła mu pierwszą główną rolę w telewizyjnym filmie Deewana , a z nią i nagrodę Filmfare Best Debut Award za najlepszy debiut roku.

Także druga główna rola w Raju Ban Gaya Gentleman była dla Khana okazją do przekonującego przedstawienia postaci młodego i biednego inżyniera, który w poszukiwaniu lepszego życia przybywa ze wsi do wielkiego miasta. Zachęcony sukcesem, w kolejnych produkcjach Khan zrobił krok bez precedensu w historii indyjskiego kina i zmienił swój ekranowy wizerunek - sięgnął po role złoczyńców, tworząc nowy, nieznany dotąd w Indiach typ antybohatera. Kreowani przez niego psychopaci, choć dokonują straszliwych czynów, cieszą się sympatią publiczności, gdyż aktor umiał wydobyć z nich to wszystko, co godne jest współczucia.

Od roku 1993 i filmów Darr oraz Baazigaar Shah Rukh Khan jest już niekwestionowaną gwiazdą Bollywood. Kolejnym zwrotem w jego karierze okazał się film z 1998 roku Dilwale Dulhania Le Jayenge , który przez ostatnich siedem lat grany jest nieprzerwanie w jednym z bombajskich kin - stale przy pełnej sali.

Uwielbienie, jakim darzą Shah Rukha jego wielbiciele nie ma sobie równych. Gdy aktor miał kontuzję i musiał być operowany w Londynie, miliony fanów modliły się za niego i słały mu życzenia. W tym roku gwiazdor kończy 40 lat. W Indiach przewidziane są z tej okazji specjalne uroczystości, a jeden z kanałów telewizyjnych niemal cały dzień zamierza poświęcić aktorowi.

Shah Rukh Khan poza graniem w filmach posiada też własne perfumy - Tiger Eyes of Shah Rukh Khan i jest aktorem indyjskim najczęściej występującym w reklamach (jest min. twarzą Pepsi). W tegorocznej reklamie mydła LUX można go zobaczyć w wannie pełnej płatków róż, otoczonego przez trzy bollywoodzkie aktorki. Shah Rukh Khan zachwala zalety mydła, a na koniec mówi - "Jestem przy tobie."

W październiku tego roku ukazały się na DVD dwa dokumenty o życiu Shah Rukha Khana - The Inner and The Outer World of Shah Rukh Khan , które pokazują życie codzienne gwiazdora a także jego relacje z fanami i pracę w czasie realizacji filmów.

W roku 2000 Shah Rukh Khan został producentem filmowym. Pod szyldem Red Chillies Entertainment wyprodukował już 6 filmów i jest w trakcie realizacji siódmego. W sześciu z nich zagrał główną rolę; do wszystkich choreografię robiła Farah Khan. Jego ostatni film z 2005 roku - Paheli jest tegorocznym kandydatem Indii do Oscara 2006 za film obcojęzyczny. Jednak największym sukcesem Shah Rukha - producenta pozostaje debiut reżyserski Farhy Khan z 2004 roku - Jestem przy tobie , który okazał się wielkim sukcesem kasowym i podbił serca widzów na całym świecie.

Od 1998 roku Shah Rukh Khan grywa przede wszystkim role kochanków - poważne lub mniej poważne - uwodząc widzów swoim niepowtarzalnym wdziękiem. Ma w swoim dorobku także role komediowe, jednak ta w Jestem przy tobie jest wśród nich wyjątkowa. W filmie Farhy Khan gwiazdor miał okazję zagrać: kochanka, dzielnego żołnierza, ofiarnego syna, wiernego brata i przyjaciela, niezłomnego herosa, zagubionego ucznia i poszukującego ciepła rodzinnego sierotę w jednej osobie. Choć miejscami grał poważnie, miejscami zaś parodiował samego siebie, stworzył jednocześnie żywą postać. Połączenie ogranych w innych filmach chwytów z lekkością w podejściu do roli i autoironią sprawiły, że polscy widzowie zgromadzeni w Cieszynie i na warszawskim festiwalu "Bilet do Bollywood" klaskali za każdym razem, gdy dzielny major Ram pojawiał się na ekranie.

ZAYED KHAN

Młody, urodzony w 1980 roku Zayed Khan pochodzi z aktorskiej rodziny. Jest szwagrem Hrithika Roshana (Rohan w Czasem słońce, czasem deszcz ), synem aktora Sanjaya Khana i kuzynem aktora Fardeena Khana. Chciał grać odkąd skończył 8 lat. Jestem przy tobie to jego pierwszy film. Brawurowo zagrana rola Lucky'ego przyniosła mu uznanie w świecie filmowym (w 2004 Zayed był nominowany do dwóch indyjskich nagród filmowych za rolę drugoplanową). Lucky z Jestem przy tobie to ukochana postać reżyserki filmu - szkolny luzak i leń, uwielbiany przez kobiety i podziwiany przez kolegów; przyrodni brat majora Rama (Shah Rukh Khan). Po Jestem przy tobie Zayed nie jest już po prostu kolejną młodą twarzą w Bollywood, tylko gwiazdą, na której filmy czekają rzesze wielbicieli. Wśród planów na przyszłość młody gwiazdor ma także drugi film Farhy Khan, zapowiadany na 2006 rok Happy New Year ", w którym ponownie zagra z Shah Rukh Khanem.

AMRITA RAO

Urodzona w 1981 roku młoda aktorka i modelka. Zanim zaczęła występować w filmach, znana już była z licznych reklam. Choć zdecydowała się na karierę aktorską, ukończyła wydział psychologii. Jako aktorka zadebiutowała w 2002 roku, jednak to Jestem przy tobie przyniosło jej sławę i uznanie krytyków (nominacja do Filmfare Award 2004 dla najlepszej aktorki drugoplanowej). W filmie Farhy Khan Amrita Rao zagrała Sanjanę - zakochaną w Luckym (Zayed Khan), zbuntowaną córkę generała Baghshiego, którą chronić ma major Ram (Shah Rukh Khan). Farah Khan powiedziała o swojej bohaterce: "Amrita w tym filmie to ja". Sanjana wzorowana jest na znanej z innych bollywoodzkich filmów (min. z pokazywanego w Cieszynie Coś się dzieje ) postaci dziewczyny - kumpla, która pod wpływem miłości przeobraża się w piękną kobietę. Tym razem jednak - gdyż w Jestem przy tobie wszystko jest niby znane, a jednak inne - ta przemiana potraktowana jest przewrotnie, co młodziutka aktorka świetnie potrafiła oddać.

SUNIL SHETTY

Sunil Shetty zadebiutował w 1992 roku filmem Balwaan . Znany jest przede wszystkim z filmów akcji. Angażując go do roli terrorysty Raghavana, Farah Khan znakomicie wykorzystała jego wizerunek macho. Raghavan w interpretacji Sunila Shetty'ego jest bardzo zły (jak na negatywnego bohatera bollywoodzkiego przystało), nosi jednak w sobie pewną tajemnicę, a jego postępowanie ma konkretne uzasadnienie. Aktor zagrał go z przekonaniem, co zostało docenione. Od czasu Jestem przy tobie " Sunil Shetty został na nowo "odkryty" przez Bollywood i grywa coraz częściej - także role pozytywnych bohaterów.

SUSHMITA SEN

Urodzona w 1975 roku Sushmita Sen jest jedną z najpiękniejszych aktorek indyjskich. W 1994 roku uzyskała tytuł Miss India. W tym samym roku jako pierwsza Hinduska w historii zdobyła tytuł Miss Universe. Jako aktorka zadebiutowała w 1996 roku. Farah Khan długo przed swoim debiutem reżyserskim obiecała aktorce role w swoim pierwszym filmie. Obiecała też, że po tej roli widzowie i twórcy zobaczą Sushmitę, jakiej dotąd nie znali. Obu obietnic dotrzymała. Rola Sushmity Sen jako Chandni - zmysłowej pani od chemii, w której zakochuje się major Ram (Shah Rukh Khan) - przejdzie zapewne do historii filmu indyjskiego. Sposób w jaki aktorka nosi w Jestem przy tobie szyfonowe sari zainspirował indyjskich kreatorów mody i ukazał tradycyjny strój indyjski w zupełnie nowym świetle. Czerwone sari, w którym Chandni po raz pierwszy pojawia się na ekranie, stało się już w Bollywood legendarne, a sama Sushmita Sen wyszła z cienia i zaczęła być zasypywana propozycjami filmowymi. Poza filmami indyjskimi, w 2006 roku będzie ją można zobaczyć w hollywoodzkim filmie Karma, Confession and Holy , a w swoim kolejnym filmie - The Great Emperor - aktorka zagra u boku Richarda Gere.