Maria Bogda urodziła się we Lwowie w 1909 roku i do dziś uchodzi za jedną z najbardziej utalentowanych gwiazd filmowych w dwudziestoleciu międzywojennym. Adam Brodzisz przyszedł na świat 3 lata wcześniej - również we Lwowie - i był jednym z najzdolniejszych polskich aktorów. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w 1928 roku. W latach oboje 60. wyjechali do Los Angeles i żadne z nich już więcej nie pojawiło się na ekranie.
Maria Bogda zagrała między innymi w "Bogurodzicy" czy "Panu Twardowskim", lecz nim zaczęła występować na ekranie, ukończyła kurs filmowy w Instytucie Filmowym Wiktora Biegańskiego, gdzie poznała Adama Brodzisza. W 1929 roku wygrała konkurs "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" na najpiękniejszą Polkę. Oboje pochodzili ze Lwowa i szybko znaleźli wspólny język. "Królewska para", jak o nich mówiono, zagrała wspólnie w ośmiu filmach. Oboje brali czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Ona prowadziła punkt sanitarny na Mokotowie, a on został saperem. Przez wiele lat ukrywali swój związek. Adam uchodził za amanta polskiego kina i nie chciał narażać się fankom. Uwielbienie, jakim darzyły go kobiety, było tak ogromne, że gdy w końcu wziął z Marią ślub, zrozpaczone fanki darły jego zdjęcia z autografem.
Po wojnie oboje nie wrócili do filmu - chociaż starali się o angaż na planach filmowych, powojenna rzeczywistość szybko zweryfikowała ich aspiracje. Zajęli się grą w objazdowym teatrze, a w 1961 roku wyjechali do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie polskiej Polonii, gdzie mieli dawać występy teatralne. Do kraju nie powrócili. Mieszkali w Los Angeles i zajęli się hodowlą szynszyli. Adam Brodzisz pracował również w firmie komputerowej. Maria Bogda zmarła w 1981 roku. Mąż odszedł 6 lat później. Ciała słynnej pary spoczęły na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.