Sądzono, że zginęła w powstaniu. Tajemnica przedwojennej gwiazdy kina wyszła na jaw po wielu latach

Gwiazda przedwojennego kina, o której mówiło się, że zginęła w Powstaniu Warszawskim. Była świetną aktorką, a z jej zniknięciem wiązały się podejrzenia o kontakty z Niemcami. Dlaczego Ina Benita była określana jako największa oszustka okupowanej Warszawy?

Ina Benita urodziła się w 1912 roku w Kijowie. W latach 20. XX wieku przyjechała z rodzicami do Warszawy. Ukończyła paryską szkołę Sacré-Cœur, a na deskach teatru debiutowała w 1931 roku. Na ekranie pojawiła się rok później w filmie Ryszarda Biskiego "Puszcza".

Zobacz wideo Ewa Ewart nakręciła film o Magdzie chorującej na raka piersi. Po premierze jeden z lekarzy powiedział coś, czego się nie spodziewała

Przez miłość trafiła na Pawiak. Zakochała się w niemieckim opozycjoniście

Uchodziła za świetną aktorkę, pełną wdzięku o ogromnym talencie. Grała sercem i przykładała się do każdej roli, choć najczęściej wcielała się w postacie uwodzicielskich kobiet i femme fatale. Ina Benita była w związku z kilkoma mężczyznami, ale związek z żonatym porucznikiem, zajmującym się dokumentacją działań wojennych, Ottonem Haverem, sprawił, że trafiła na Pawiak. Relacja Polki z okupantem nie została przyjęta najlepiej, a aktorka spotkała się z ostracyzmem społecznym. Sytuację zaogniał fakt, że Haver był żonaty. Gdy wyszła na wolność związała się z Hansem Georgiem Paschem, niemieckim opozycjonistą wobec polityki nazistowskiej. Oboje pracowali w podziemiu, pomagali Polakom i Żydom. W 1944 roku zostali osadzeni na Pawiaku, gdzie Ina urodziła syna Tadeusza Michała. 

Rodzina nie wiedziała, że kiedyś była aktorką. "Sądziliśmy, że przebywała w obozie koncentracyjnym"

Dzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego była widziana, jak schodzi do podziemnych kanałów wraz z dzieckiem. Później o Inie Benicie słuch zaginął, dlatego sądzono, że zginęła w trakcie powstania. Odnalazł się zaś jej syn, którym zajęła się Zofia Grzesik, sanitariuszka Szarych Szeregów. Okazało się jednak, że aktorka uciekła wraz z ukochanym za granicę. Po wojnie wróciła po syna. Hanse Georg Pasch zmarł, a ona wyjechała do Francji, a później zamieszkała w USA wraz z kolejnym mężem, żołnierzem amerykańskich sił powietrznych. W Stanach Zjednoczonych pracowała jako sprzątaczka i pokojówka. Okazało się, że przez cały czas Ina nie powiedziała rodzinie o tym, że była znaną polską aktorką, a prawda wyszła na jaw po wielu latach. — Zanim poznaliśmy prawdę o jej życiu, sądziliśmy, że przebywała w obozie koncentracyjnym, więc pytałam się jej, jak się z niego wydostała. (...) Zastanawiałam się, dlaczego nie miała wytatuowanego numeru obozowego. Wspominała, że trafiła do obozu nie dlatego, że była Żydówką, ale ponieważ jej mąż był bojownikiem podziemia — powiedziała Millie Scudder, synowa aktorki. Ina Benita zmarła w 1984 roku. 

Więcej o: