Kolejny polski klasyk dołączy do biblioteki Netfliksa. Budżet produkcji wynosił aż 4 mln dolarów

Jeszcze do niedawna polskich produkcji w bibliotece Netfliksa nie było wiele, a dziś można do woli przebierać w tytułach. W ofercie znajdują się już nie tylko filmy i seriale wyprodukowane przez platformę, ale również prawdziwe klasyki kina. Jednym z nich bez wątpienia jest ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza z 1911 roku.

Pod koniec marca 2001 roku na dużych ekranach zadebiutowała ekranizacja powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Film w reżyserii Gavina Hooda błyskawicznie podbił serca widzów w każdym wieku, przyciągając do kin ponad 2,2 mln osób. Po ponad dwóch dekadach od premiery, 18 listopada 2023 roku niezwykła i pełna przygód historia Stasia i Nel zadebiutuje w bibliotece Netfliksa.

Zobacz wideo Adam Bobik zagra młodego Pawlaka w filmie "Sami Swoi". Największe wyzwanie? "Nie ubić Kargula"

Film "W pustyni i w puszczy" był kinowym przebojem. O czym opowiada fabuła?

Akcja filmu "W pustyni i w puszczy" osadzona jest w latach 80. XIX wieku w Afryce. Głównymi bohaterami są 14-letni Staś Tarkowski oraz 8-letnia Nel Rawlison. W chwili rozpoczęcia fabuły bawią się beztrosko nad brzegiem morza, oczekując z niecierpliwością zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia. Znużeni nieobecnością ojców, zapracowanych inżynierów budownictwa, dają się zwieść wojownikom Mahdiego i udają się na pustynne pustkowie, wpadając w ich sidła. Gdy dzieci zostają przewiezione do obozu, zrozpaczeni ojcowie niezwłocznie ruszają na poszukiwania, które udaremnia burza piaskowa. Staś nie zamierza jednak czekać na łaskę porywaczy i decyduje się zaryzykować. Gdy nadarza się stosowna okazja, zabija wojowników i wraz z Nel oraz dwójką czarnoskórych nastolatków wyrusza w poszukiwaniu drogi do domu. Nie jest to jednak takie proste, bo znajdują się w samym sercu afrykańskiej dżungli.

Produkcja była realizowana z ogromnym rozmachem, budżet pochłonął bowiem aż 4 mln dolarów. Zdjęcia odbywały się w plenerach Południowej Afryki i Tunezji w okresie od 31 lipca do 23 października 2000 roku. Na ekranie wystąpiły największe gwiazdy polskiego kina, w tym m.in. Krzysztof Kowalewski, Artur Żmijewski, Andrzej Strzelecki czy Krzysztof Kolberger. Najważniejszą rolę odegrali jednak Adam Fidusiewicz, który wykreował postać odważnego Stanisława Tarkowskiego, oraz debiutująca Karolina Sawka, wcielająca się w postać Nelly Rawlison.

Nie tylko "W pustyni i w puszczy". Netflix w listopadzie 2023 wzbogaci się również o te produkcje

W tym miesiącu Netflix nie przestanie zaskakiwać polskimi tytułami w swojej ofercie. 1 listopada do biblioteki platformy dołączyły melodramat "Marzec ’68" Krzysztofa Langa oraz hitowy serial wojenny TVP "Polowanie na ćmy". Z kolei 15 listopada odbyła się premiera 5-odcinkowego serialu "Informacja zwrotna" na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka wydanej pod tym samym tytułem. Zestawienie domknie kryminalny serial "Erynie" z Marcinem Dorocińskim w głównej roli, którego premiera zaplanowana jest na 29 listopada. To jednak nie koniec. Serwis zdecydował się również na wykupienie licencji do kilku innych klasyków rodzimego kina. Tym sposobem 18 listopada w bibliotece pojawią się również wojenny dramat "Demony wojny według Goi" Władysława Pasikowskiego z 1998 roku oraz "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.

Więcej o: