Powstaje film o Jerzym Kuleju. Wiemy, kto gra legendarnego boksera i mamy pierwsze zdjęcia

"Kulej" to roboczy tytuł filmu w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Barwny człowiek i świetny bokser Jerzy Kulej zostanie zagrany przez Tomasza Włosoka. Mamy pierwsze zdjęcia z planu produkcji.

Zdjęcia do filmu wystartowały na początku października, a prace nad filmem trwają od 2019. W najnowszej produkcji Watchout Studio w rolach głównych występują Tomasz Włosok i Michalina Olszańska. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę i Tomasza Kota.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Jerzy Kulej dwa razy zdobył olimpijskie złoto. Filmowcy pokażą też jego życie prywatne

"Kulej" ma być historią boksera-legendy, podwójnego mistrza Europy oraz ośmiokrotnego mistrza Polski, który nigdy nie leżał na deskach i jako jedyny wywalczył dwa złota olimpijskie. Premiera filmu jest planowana na jesień przyszłego roku. Zdjęcia z planu filmowego można zobaczyć w galerii przy tym artykule.

"Kulej" będzie koncentrować się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na Olimpiadzie w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku. Jak zapowiadają twórcy, to wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, które stanowiło fundament sukcesu Jerzego. Twórcy pokażą prywatne wyzwania, jakie musiał pokonać bokser, by osiągnąć szczyty sportowej kariery.

W główną rolę wciela się Tomasz Włosok, który zachwycił reżysera oddaniem i determinacją w przygotowaniach do tej niezwykłej, wymagającej roli. Aktor od lat trenujący kickboxing, od miesięcy wzmocnił trening bokserski, uczęszczał na lekcje choreografii ruchu oraz tańca, by skuteczniej odwzorować styl walk minionej epoki. Specjalnie do tej roli, pod czujnym okiem dietetyków i trenerów, zmienił się nie do poznania.

"Miłość, świat boksu, rock'n'roll"

W rolę Heleny Kulej, żony Jerzego, wciela się Michalina Olszańska. Andrzej Chyra gra trenera reprezentacji Polski – inną sławę świata boksu, Feliksa "Papę" Stamma. Tomasz Kot występuje w roli pułkownika, szefa klubu sportowego Gwardia. Za reżyserię odpowiada Xawery Żuławski ("Odwilż", "Apokawixa", "Krew z krwi", "Mowa ptaków", "Wojna polska-ruska", serial "Pitbul"). Wspólnie z Rafałem Lipskim jest też autorem scenariusza. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Marian Prokop ("Miasto’44", "Listy do M.", "Wojna polsko-ruska"). Żuławski mówi o swoim bohaterze i filmie:

Film o Jerzym Kuleju to spełnienie moich marzeń związanych z realizacją produkcji nawiązującej do lat 60. To wówczas, w smutnych i szarych realiach minionego okresu, prawdziwi ludzie pełni emocji i koloru stanowili istotną część społeczeństwa. Wśród nich wyróżniali się Kulejowie, Jerzy i Helena, reprezentujący wielką miłość, świat boksu, rock'n'roll, dwie olimpiady oraz fascynujący flirt sportu z polityką i półświatkiem tamtych czasów. To wszystko, moim zdaniem, stanowi esencję dobrego kina.

Jerzy Kulej urodził się 19 października 1940 w Częstochowie, zmarł 13 lipca 2012 w Warszawie. Po zakończeniu kariery bokserskiej był komentatorem sportowym i posłem na Sejm RP IV kadencji.

Więcej o: