Joss Ackland nie żyje. Aktor znany z "Zabójczej broni 2" przetrwał dwie wielkie tragedie

Joss Ackland nie żyje. Aktor znany z "Zabójczej broni 2" i "Polowania na Czerwony Październik" miał 95 lat

Informację o śmierci Jossa Acklanda przekazała jego rodzina w oświadczeniu dla BBC. "Dzieki charakterystycznemu głosowi i władczej prezencji aktor wnosił do swoich ról wyjątkową powagę i intensywność. Zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej utalentowanych i lubianych aktorów brytyjskich" - czytamy.

Zobacz wideo Aktorzy, którzy mieli okazję zagrać w ponadczasowych produkcjach, ale tego nie zrobili

Joss Ackland nie żyje. Aktor znany z "Zabójczej broni 2" miał 95 lat

Joss Ackland odszedł po długiej karierze w otoczeniu najbliższych. Bezpośredniej przyczyny śmierci nie podano. Aktor miał 95 lat.

Joss Ackland urodził się w 1928 roku w londyńskiej dzielnicy Ladbroke Grove, a dorastał w Kilburn. Wystąpił w przeszło stu filmach, serialach telewizyjnych i spektaklach teatralnych. Za rolę w w dramacie "Biała intryga" otrzymał nominację do nagrody BAFTA jako najlepszy aktor drugoplanowy. W 2000 roku odebrał nagrodę CBE za zasługi, które wniósł do aktorstwa.

Joss Ackland nie żyje. Kim był aktor znany z ról czarnych charakterów?

Największą popualrność Acklandowi przyniosła seria "Zabójcza broń". Aktor w drugiej części filmu wcielił się w bandytę Arjena Ruddego, który chciał zabić Martina Riggsa, postać przez lata graną przez Mela Gibsona. Jedną z jego ostatnich ról filmowych był Rufus z "Katherine of Alexandria". Wcielił się także w Sir Jocka Delvesa Broughtona w "Białej gorączce" oraz Andreia Lysenkę w "Polowaniu na Czerwony Październik".

 

Ackland w życiu prywatnym odbiegał charakterem od złoczyńców, których zdarzało mu się grać. Spędził 51 lat u boku Rosemary, która zmarła w 2002 roku na stwardnienie rozsiane boczne. To niejedyna tragedia w życiu aktora. W 1963 roku Ackland i jego bliscy przeżyli wielki dramat, spłonął ich dom rodzinny. Rosemary udało się uratować pięcioro dzieci, jednak sama by się ratować - wyskoczyła przez okno. Od tamtej pory mówiono, że nigdy nie będzie chodzić. Jednak uprór i konsekwencja w rehabilitacji sprawiły, że kobieta nie tylko stanęła na nogi, ale nawet zaszła w kolejną ciążę.

Więcej o: