TVP pod lupą NIK. "Na cenzurowanym" wielka impreza. Występował tam Zenek Martyniuk

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli stwierdza, że w zeszłym roku doszło do "naruszenia wewnętrznych procedur w spółce" . Mowa tu o zorganizowaniu Roztańczonego Narodowego i gali French Touch. Za obydwie licencje Telewizja Polska zapłaciła 2,71 mln zł. Były dyrektor tłumaczy, że było warto ze względu na oszczędności.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, kontrola NIK wskazała nieprawidłowości w pracy TVP. Ówczesny dyrektor biura programowego Krystian Kuczkowski (zwolniony w styczniu b.r.) zatwierdził warunki nabycia licencji do emisji koncertu Roztańczony Narodowy i gali French Touch, zanim stosowny o rozpoznanie rynku wniosek złożyła redakcja rozrywki. Tym samym o kilka dni złamano przepis, notabene obowiązujący od 2015 r. 

Zobacz wideo Adam Bodnar: Można będzie wstrzymać wypłaty dla ludzi z TVP i poddać je ocenie prawnej

Procedura jedno, a koszty drugie. Tłumaczenie dyrektora

A jak wygląda prawidłowa procedura dotycząca nabywania praw? Biuro programowe rozpoczyna wstępne rozpoznanie rynku w celu określenia w szczególności terminu dostępności, okresu licencji oraz pierwszej propozycji ceny - po otrzymaniu wniosku o rozpoznanie rynku". Uprzedził ich jednak dyrektor wydziału, samodzielnie podejmując decyzję.

Naruszenie procedur, o których pisze NIK w swoim raporcie, dotyczyło terminów, a nie kwot. To bardzo istotne i warto to zaznaczyć. Być może nie udało się dochować wewnętrznej procedury dotyczącej terminów, ale udało się zaoszczędzić miliony złotych.

- Przekazał serwisowi wirtualnemedia.pl Krystian Kuczkowski, były dyrektor biura programowego TVP.

"Zmiana po stronie kontrahenta". Zamiast produkować nabyto audycję

Kuczkowski tłumaczy swoją decyzję szeregiem zmian, jakie nastąpiły podczas planowania emisji "Roztańczonego Narodowego". Zaznacza, że "nie złożono wcześniej wniosku o rozpoznanie rynku, ponieważ planowano pierwotnie, że Telewizje Polska - tak jak przy wcześniejszych edycjach - zajmie się produkcją transmisji koncertu". Po drodze nastąpiła jednak zmiana po stronie kontrahenta oraz samej Telewizji Polskiej, która zamiast zorganizowania imprezy mogła nabyć prawa do gotowej audycji telewizyjnej.

Podobnie sprawa miała się z galą French Touch Audycja była z początku planowana jako produkcja wewnętrzna, realizowana przez Agencję Kreacji, Rozrywki i Oprawy. W toku rozmów z kontrahentem ustalono, że wyprodukowanie jej przekracza założony przez nią budżet. Tańsza okazała się opcja zakupu gotowego produktu. 

NIK zaznaczyła w raporcie, że zakup praw do emisji obu wydarzeń bez wcześniejszego wniosku o rozpoznanie rynku było działaniem nierzetelnym i naruszyło zasady związane z obowiązującą w TVP instrukcją nabywania licencji. Sprawa będzie rozwojowa.

Największy festiwal muzyki tanecznej. Na drugim biegunie "coś wyrafinowanego"

Roztańczony PGE Narodowy jest największym w Polsce festiwalem muzyki tanecznej. W 2022 r. na terenie stadionu wystąpili m.in. Zenek Martyniuk, Boys i Weekend. French Touch to natomiast gala poświęcona świętowaniu przyjaźni polsko-francuskiej, kierowana do widza o "bardziej wyrafinowanym guście". Podczas zeszłorocznej edycji wystąpiły chociażby Sylwia Grzeszczak, In-Grid, Sara James i Kabaret Paradis Latin.
Źródło: wirtualnemedia.pl, teleshow.wp.pl

Więcej o: