Po rozwodzie też można żyć

?Tak piękna dziewczyna jak ty Sarah, nie może się poddać.

- Chcieliśmy pokazać jak pewna kobieta szuka miłości w naszym coraz bardziej zagonionym świecie - mówi Gary David Goldberg, reżyser komedii romantycznej Facet z Ogłoszenia, opartej o scenariusz napisany przez niego na podstawie bestsellerowej powieści Claire Cook. Goldberg, który obok Suzanne i Jennifer Todd jest także producentem filmu, mówi: - Sarah Nolan to kobieta, której życie ułożyło się nieco inaczej, niż to sobie wyobrażała. Jest teraz w okresie przejściowym. Musi zebrać w sobie odwagę, by ponownie zmierzyć się z rzeczywistością i ze światem, który ani specjalnie nie rozpieszcza, ani specjalnie nie wybacza. To niegościnne, a zarazem zabawne miejsce, pełne ludzkich, znanych nam wszystkim rozterek.

Problemy tego rodzaju nie są obce Goldbergowi, w którego karierze filmowej pojawiają się tematy rodzinne, miłosne, traktujące o dorastaniu, zerwaniach oraz zaczynaniu wszystkiego od nowa - czemu zawsze towarzyszy doza zdrowego humoru. Goldberg jest twórcą telewizyjnych seriali The Bob Newhart Show, Alice oraz M*A*S*H, scenarzystą i producentem Lou Grant, a także autorem seriali Family Ties oraz Spin City. Za Lou Grant otrzymał nagrodę Emmy, kolejną Emmy i cztery nominacje do tej nagrody przyznano mu rok po roku za serial Family Ties. Otrzymał także nominację do Emmy za kierownictwo produkcji cieszącego się uznaniem krytyków serialu Brooklyn Bridge. Innym filmem Goldberga, w którym znajdujemy idealne połączenie dowcipu i nastroju nieco bardziej poważnego był zrealizowany w 1989 roku Tato, w którym w rolach głównych wystąpili: Jack Lemmon oraz Ted Danson. Zagrali ojca i syna, którzy po latach kłótni powoli odnajdują drogę ku sobie.

Goldberg nie szukał akurat żadnego tematu do filmu, kiedy do rąk wpadła mu książka Must love dogs. Przebywał wówczas w swoim domu, znajdującym się małej miejscowości w stanie Vermont. Jak sam mówi - Praktycznie wycofałem się z zawodu, żyłem sobie spokojnie z dala od świata spotkań, sesji castingowych oraz telefonów natrętnie dzwoniących o czwartej nad ranem. -Pewnego dnia zatrzymał się przed księgarnią, w której ujrzał powieść Claire Cook, wydaną przez Literary Guild Book Club, którą obsługa sklepu wybrała na książkę tygodnia. Czytając ją śmiał się na głos. Nie minęło wiele czasu, a już rozważał przerobienie jej na scenariusz i wykupienie praw do filmu.

- Claire doskonale uchwyciła ten moment - przyznaje Goldberg, mając na myśli tę surrealistyczną, porozwodową ciszę. Mówi - Jesteś wtedy nadal w szoku, poza światem. Twoja wiara w siebie jest nadszarpnięta i nie umiesz dokonywać dobrych wyborów. W takim właśnie momencie poznajemy Sarah.

Entuzjazm Goldberga podzielają znane ze swej przebojowości partnerki produkcyjne - i zarazem siostry - Suzanne i Jennifer Todd, producentki filmów Memento (laureat nagrody Independent Spirit Award z 2002 roku oraz nominacji do nagrody Film Roku AFI), Boiler Room oraz cieszącej się niesamowitą popularnością seria Austin Powers. Suzanne w roku 1997 była współnominowana do nagrody Emmy za doskonale przyjęty film stacji szeroko HBO If These Walls Could Talk, jej siostra otrzymała podobną nominację w roku 2000 za sequel If These Walls Could Talk 2.

- W przeciwieństwie do wielu innych komedii romantycznych, które opowiadają o wydumanych sytuacjach i postaciach - zwraca uwagę Suzanne Todd - Facet z Ogłoszenia kreśli dowcipny obraz prawdziwych postaci i rzeczywistych sytuacji.

- To słodki, szczery film mówiący o tym jak się pozbierać - mówi Jennifer Todd. - Dodatkowo, i ja i Suzanne zwróciliśmy uwagę na świetnie oddane zachowanie książkowych sióstr, niezwykle autentyczne, doskonale odzwierciedlające życie. W trakcie wspólnej pracy wiele osób mówiło nam, że chciałoby pracować razem z rodzeństwem, że to wspaniały pomysł. Inni mówili coś zupełnie przeciwnego, że nie potrafią sobie wyobrazić, jak możemy wspólnie pracować i rozmawiać ze sobą po tych wszystkich latach. Wszyscy mówią, oczywiście, na podstawie własnych doświadczeń. Taką sytuację mamy właśnie na samym początku filmu, kiedy poznajemy rodzinę Sarah, której członkowie żywo interesują się wszystkim, co dzieje się u każdego z nich.

Ponieważ Goldberg nie ma sióstr, w tej kwestii zdał się całkowicie na siostry Todds, szczególnie w scenach pokazującą nieco zaciekłą, lecz jednak pełną pozytywnych uczuć, grę pomiędzy Sarah i jej dominującą siostrą Carol, które zagrały Diane Lane oraz Elizabeth Perkins. - Dzięki nim wiedziałem jak zachowują się siostry - mówi Goldberg o swoich współproducentkach. -Były takie chwile, gdy Diane i Elizabeth pracowały nad jakąś sceną, a Jennifer albo Suzanne mówiły - "cóż, my zrobiłybyśmy inaczej", "ja powiedziałabym jej to" - dzięki nim te sceny są tak prawdziwe.

- Mnie interesuje ten rodzaj komedii, który jest osadzony w rzeczywistości - podkreśla Goldberg. - Taka, której widzowie śmieją się z rzeczy im znanych. Czekam na śmiech wywołany przez zdarzenia, które nie są nam obce, gdzie odnajdujemy samych siebie, naszego brata lub siostrę czy też przyjaciół. Chodzi o to, żeby móc śmiać się ze swoich własnych przywar, wiedząc, że dzielisz je z wieloma innymi osobami.

Mimo wszystkich problemów Sarah z całą pewnością nie jest sama. Jej kochająca rodzina nigdy by na to nie pozwoliła. Sarah już o wiele za długo nie była na żadnej randce, dlatego jej rodzina postanawia coś z tym zrobić. Na początku filmu, osiem miesięcy po rozwodzie Sarah, widzimy jak cały klan - rodzeństwo, szwagrowie i bratowe oraz patriarcha Bill - koczują w jej kuchni gotowi do interwencji, uzbrojeni w nazwiska wszystkich wolnych facetów, o których pamiętają, a do tego zdjęcie czy dwa modeli z czasopism, by czerpać z nich natchnienie.

- Samotna kobieta, taka jak Sarah, dałaby sobie radę po prostu chodząc do pracy, wypełniając sobie czymś dni bez konieczności myślenia o sprawach sercowych. Lecz jej kochająca rodzina, mając na względzie wyłącznie jej dobro, zmusza ją do zastanowienia się nad tym, co dzieje się w jej życiu (a raczej nad tym, czego w nim brakuje) - wyjaśnia Suzanne Todd. -Dzięki im problem jej randek nabiera zupełnie nowego wymiaru.

- To bardzo zżyta, duża irlandzka rodzina, w której każdemu wydaje się, że najlepiej wie, co jest dla ciebie najlepsze, o czym - oczywiście - nie omieszka cię powiadomić. W tej chwili jej rodzina uważa, że Sarah za dużo czasu spędza w domu, musi zacząć wychodzić, musi znaleźć sobie nowego faceta - mówi Lane, która uważa, że grana przez nią postać jest poturbowana przez życie, nieco rozczarowana, jednak nie traci optymizmu. Aktorka, doceniana za szereg ról dramatycznych w filmach takich jak A Walk on the Moon, Gniew oceanu, My Dog Skip, za rolę w filmie Lonesome Dove została nominowana do nagrody Emmy. Pamiętamy ją z niedawnego filmu Niewierna, za rolę, w którym otrzymała nominacje do Oskara i nagrody Złotego Globu. Lane była również gwiazdą zrealizowanej w roku 2003 komedii romantycznej Pod słońcem Toskanii - aktorka z zadowoleniem przyjęła możliwość powrotu do gatunku filmowego, w którym, dzięki swemu poczuciu humoru, doskonale nawiązuje kontakt z widzami.

- Naturalne skłonności komediowe Diane, grającej Sarah, idealnie pasują do przezabawnego scenariusza Gary'ego, przedstawiającym perypetie nowoczesnej kobiety poszukującej miłości oraz swojej drugiej połówki w świecie cierpiącym na ich niedostatek - mówi Jennifer Todd. -Ma doskonałe wyczucie czasu, a z jej komentarzy w roli Sarah przebija się osobowość aktorki.

- Sarah to dobra dziewczyna - mówi Lane. - Była gotowa pozostać w małżeństwie, choć nie było w nim już żadnych fajerwerków, zdziwiła się, więc bardzo, gdy jej mąż powiedział, że chce rozwodu. Prawda jest taka, że nigdy nie znalazła miłości swojego życia. Ale w Sarah najlepsze jest to, że - pomijając jej obecny stan umysłu oraz fakt, że gdyby nie miała pracy to przez miesiąc chodziłaby w pidżamie - jest otwarta na nowe możliwości. Gotowa jest zacząć od nowa, a to najważniejsze. - Trzeba ją tylko leciutko popchnąć