Anthony Hopkins - filmografia

Anthony Hopkins otrzymał Oscara za rolę w filmie "Milczenie owiec" (The Silence of the Lambs) a następnie nominację w tej samej kategorii w filmie "Okruchy dnia" (The Remains of the Day).

W 2001 r. Hopkins wystąpił z Julianne Moore w głównej roli w "Hannibalu", dalszym ciągu "Milczenia owiec". Ten hit kasowy w reżyserii Ridleya Scotta zarobił w Stanach Zjednoczonych ponad 100 milionów dolarów.

W poczet licznych występów filmowych Hopkinsa należy zaliczyć ostatnio grane role w produkcjach "Powrót do Howards End" (Howard's End) Jamesa Ivory oraz tytułową rolę w filmie "Picasso - twórca i niszczyciel" (Surviving Picasso), "Drakula" (Bram Stoker's Racula) Francisa Forda Coppoli, "Wichry namiętności" (Legends of the Fall) Edwarda Zwicka oraz napisaną przez Davida Mameta "Maskę Zorro" (The Mask of Zorro) w reżyserii Martina Campbella z Antonio Banderasem i Catherine Zeta-Jones, a także "Amistad" Stephena Spielberga.

Reżyserskim debiutem Hopkinsa była filmowa adaptacja "Wujaszka Wani" Czechowa z 1995 r. pod tytułem "August", do której sam skomponował muzykę i w której zagrał Wanię.

Urodził się 31 grudnia 1938 r. w miejscowości Margum koło Port Talbot w Walii jako jedyne dziecko Muriel i Richarda Hopkinsów. Jego ojciec był bankierem. Anthony ukończył szkołę średnią w Cowbridge. W wieku lat 17 trafił do amatorskiej produkcji teatralnej YMCA i od razu zorientował się, że to dla niego właściwe miejsce. Dzięki młodzieńczemu entuzjazmowi i umiejętności gry na pianinie uzyskał stypendium w Welsh College of Music & Drama w Cardiff, gdzie studiował przez dwa lata (1955-1957).

W 1958 r. został powołany do obowiązkowej służby wojskowej w armii brytyjskiej, w której przez większą część dwuletniej służby pełnił funkcje urzędnicze w jednostce Artylerii Królewskiej w Bulford.

Hopkinsa można było również oglądać w filmie "Piętno" (The Human Stain) u boku Nicole Kidman w reżyserii Roberta Bentona, przeboju kasowym, wstępie do "Milczenia owiec" - "Czerwony smok" (Red Dragon) z udziałem Eda Nortona, Ralpha Fiennesa i Emily Watkins, oraz w "Aleksandrze" u boku Colina Farrella i Angeliny Jolie, w reżyserii Olivera Stone.