Relacje

Ojciec - córka

Gwyneth Paltrow: "Catherine poświęca długie lata swego życia, swojemu ojcu. Jest niechętna odesłaniu go do szpitala, szczególnie że w pewnym momencie cieszy się dziewięciomiesięczną remisją choroby i może powrócić do nauczania studentów. Są sobie tak bliscy, żyją w symbiozie i stanowią dla siebie nawzajem życiową siłę napędową, więc gdy ojciec umiera jej świat staje na głowie."

Anthony Hopkins: "Myślę, że Robert jest obsesyjnie dumny ze swej córki Catherine bo ona też jest matematykiem i jest w tym świetna."

Catherine - Hal

Gwyneth Paltrow: "Catherine chce być sama i nie podoba jej się, że ktoś nawiedza jej dom, który przez wiele lat stanowił jedyne miejsce, w którym mogła się czuć bezpiecznie. Z drugiej strony będąc kobietą samotną, obecność w jej domu studenta matematyki działa na nią kojąco, mimo, że pozornie nie jest na niego otwarta. Boi się, że po ojcu odziedziczy chorobę umysłową i sądzę, że wykazuje pewne oznaki braku stabilności umysłowej, dlatego trzyma się pewnych rzeczy, które w jej mniemaniu utrzymują ją przy zdrowych zmysłach i popychają naprzód. Znajomość z Halem trochę ją rozluźnia. Staje się emocjonalnie bardziej przystępna, co na jakiś czas obraca się przeciwko niej i powoduje, że staje w miejscu."

Catherine - Claire

Jeff Sharp wierzy, że obsadzenie obok siebie Paltrow i Davis urozmaica siostrzane relacje na ekranie. "Hope Davis cechuje prawdziwa klasa i wiarygodność artystyczna, co w połączeniu z gwiazdorstwem Gwyneth Paltrow prowadzi do świetnych rezultatów. Fakt, że grają rodzone siostry czyni całość jeszcze bardziej interesującą, gdyż tak samo jak Claire i Catherine, to dwa różne światy."

Davis: "Związek ten zawiera w sobie wszystkie elementy jakie znajdujemy u rodziny, w której istnieje problem rywalizacji. Myślę, że obie bardzo się kochają, lecz tak naprawdę nigdy nie próbowały zrozumieć swych odrębnych punktów widzenia".

Paltrow mówi dalej: "Claire chce organizować wszystkim życie pod względem fizycznym, emocjonalnym i każdym innym, czego Catherine nie może znieść, stąd jej brak szacunku dla siostry. Z drugiej strony są siostrami i łączy je miłość - jest to skomplikowany związek. Claire po śmierci ojca włącza się aktywnie w życie Catherine i zaczyna je reorganizować, zakłócając jego harmonię. Niezależnie od tego, co myślą inni, sposób życia Catherine ma dla niej samej głębszy sens".