Montaż i muzyka

Montażem zajął się Pietro Scalia, na co dzień stały współpracownik Ridleya Scotta, laureat Oscara za film ?Helikopter w ogniu?.

Muzykę skomponował John Williams, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii kina, pięciokrotny laureat Oscara, 43-krotnie nominowany do tej nagrody. Do nagrań Williams zaprosił swych stałych współpracowników: skrzypka Itzhaka Perlmana i wiolonczelistę Yo-Yo Ma. Po raz pierwszy kompozytor współpracował też z Karen Han, wybitną specjalistką od gry na ehru, dwustrunowych starożytnych skrzypcach chińskich.

Coraz rzadziej przyjmuję propozycje pisania muzyki filmowej - opowiadał John Williams. - Do pracy nad "Wyznaniami gejszy" namówił mnie Steven (Spielberg). Poczułem, że pierwszy raz od dawna mam okazję zmierzyć się z wyzwaniem, jakiego od czasów "Listy Schindlera" nie miałem okazji doświadczyć. Zależało mi, by moja muzyka jak najlepiej oddawała ducha Japonii z czasów tuż przed II wojną światową. Dlatego zdecydowałem, że muzyka nie będzie miała typowego, charakterystycznego dla produkcji hollywoodzkich rozmachu. Chciałem, by była bardzo delikatna, wręcz intymna: solo poszczególnych instrumentów z dyskretnym akompaniamentem orkiestry smyczkowej. Po raz pierwszy przyszło mi też pisać muzykę na starożytne wschodnie instrumenty. Z ehru sobie poradziłem, za to sporo trudności przysporzyło mi koto, japoński instrument strunowy. Tu miałem ograniczone pole manewru ze względu na specyficzną budowę tego instrumentu.

Na każdym etapie pracy nad tym filmem przeżywałem coś magicznego - mówił Rob Marshall. - Wciąż odkrywałem nowe rzeczy, poczynając od okresu przygotowawczego, przez zdjęcia, aż po postprodukcję. A już nagrywanie muzyki do filmu było dla mnie najczystszą radością. Praca z takimi gigantami, jak John, Itzhak, czy Yo-Yo, była dla mnie kamieniem milowym w moim myśleniu o muzyce. A jeśli chodzi o sam film, myślę, że John wniósł do "Wyznań gejszy" takie barwy, jakich sam bym się nie spodziewał.

Efekt pracy Johna Williamsa można ocenić jeszcze przed premierą filmu. Płyta ze ścieżką dźwiękową pojawiła się w sprzedaży na całym świecie 22 listopada.