Film był wielokrotnie nagradzany na całym świecie - zdobył nagrodę BAFTA (Najlepszy film nieanglojęzyczny) oraz Oscara za muzykę Luisa Enr~queza Bacalov, zaś nominację oscarową uzyskał w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor, Najlepszy scenariusz adaptowany oraz Najlepszy reżyser. Film zdobył również nagrodę Amanda - Międzynarodowego Norweskiego Festiwalu Filmowego (Najlepszy film zagraniczny) oraz Nagrodę publiczności MFF Sao Paulo (Najlepszy film).
Il postino (Listonosz) to opowieść o niezwykłej przyjaźni chilijskiego poety, laureata nagrody Nobla, Pablo Nerudy i prostego listonosza z małej sycylijskiej wioski, która odniosła wielki sukces wśród widzów i krytyków na całym świecie. Film był ostatnią, a w Polsce niestety jedyną okazją do podziwiania talentu Massimo Troisiego, znakomitego aktora włoskiego, który zmarł w dzień po ukończeniu zdjęć do filmu.
Początkiem międzynarodowej kariery Il postino (Listonosza), była udana premiera na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji w roku 1994. Krytyka porównuje film Radforda do słynnego "Kina Paradiso", nic zatem dziwnego, że jego pokaz w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego nagrodziły entuzjastyczne brawa.