Łajdacy na królewskim dworze: obsada "Rozpustnika"

"Z takim namaszczeniem oddawał się Grzechowi, że nieraz omal nie oddał za niego życie". (Robert Parsons "A Sermon at the Earl of Rochester's Funeral", 1680)

Od początku twórcy brali pod uwagę tylko jednego kandydata do roli największego buntownika epoki Restauracji: Johnny'ego Deppa. Aktor pamiętany z ekscentrycznych ról w takich filmach jak "Piraci z Karaibów", "Marzyciel" i "Charlie i fabryka czekolady" nie wahał się, czy przyjąć rolę Johna Wlimota: "Czytając początkowy monolog mojej postaci, każdy aktor czuje, że ma do czynienia z czymś szalonym i niepowtarzalnym". Gwiazdor zaznacza, że przygotowując się do roli, starał się dowiedzieć jak najwięcej o swojej postaci: "Zastanawiałem się, skąd wzięła się u niego potrzeba przekraczania granic i szprycowania się lekami. Nie wydaje mi się, żeby czerpał z tego przyjemność.". Depp miał okazję odwiedzić Brytyjską Bibliotekę Narodową i przeczytać kilka listów, napisanych przez niego własnoręcznie. "Zaskoczyło, wręcz zszokowało mnie, że w listach do swojej matki i żony był na ogół bardzo czuły. Często kończył je słowami: 'Niech Bóg nad Wami czuwa'. Zdziwiło mnie, że napisał to ktoś, kto uchodził za ateistę".

W inną barwną postać epoki, dobrodusznego i postępowego króla Karola II, wcielił się John Malkovich. Karola i Wilmota łączyła szczególna więź, mająca swe początki już za życia ojca głównego bohatera (również noszącego imię John Wilmot). Za zbrojną pomoc władcy został on mianowany Hrabią Rochester w 1652 r. Jemu też przypisuje się ukrycie monarchy w drzewie, gdy ten uciekał przed mordercami. Pierwszy hrabia Rochester zmarł dwa lata przed powrotem władcy na tron.

Malkovich określa stosunek monarchy do młodego Rochestera jako ojcowski: "Ojcowie często przymykają oko na wybryki dzieci. Utalentowani synowie mogą uniknąć kary za niemal każde przewinienie". Aktor zaznacza, że powodem zatargów między postaciami było zamiłowanie do kobiet i trunków: "Charles znajdował czas na uciechy i pracę, Rochester nie potrafił tego połączyć. Z tego brała się ich wzajemna niechęć do siebie".

Samantha Morton, aktorka nominowana do Oscara za role w "Naszej Ameryce" i "Słodkim draniu", została wybrana przez producentów "ROZPUSTNIKA" do roli Elizabeth Barry, powabnej protegowanej hrabiego. Morton przeanalizowała teksty źródłowe na temat swojej postaci, ale postanowiła podejść do niej w sposób instynktowny: "Oczywiście ludzie przestrzegali wówczas określonych zasad etykiety, część z nich odnosiła się do stroju. Dla mnie kluczem do zrozumienia Elizabeth były jednak jej emocje, które pozostają uniwersalne."

Największym wyzwaniem przed jakim stanęła odtwórczyni roli Barry było odtworzenie roli aktorki, która sama gra w wielu sztukach epoki Restauracji: "Musiałam nie tylko sprawdzić się jako Elizabeth Barry, ale także jako Elizabeth Barry grająca Ofelię i zbierająca owacje na stojąco". Największą satysfakcję przyniosło aktorce jednak partnerowanie Johnny'emu Deppowi: "Współpraca z nim była niezwykle twórcza, stworzyliśmy razem idealną parę".

Rosamund Pike, grającą żonę Rochestera, zafascynowała historia Elizabeth Malet, którą główny bohater porwał, a po odsiedzeniu kary w więzieniu poślubił. Według Pike jej bohaterkę wyróżniał niebanalny temperament: "Była cierpiącą żoną, ale nie brakowało jej charakteru. Czuła, że wiele ją łączy z Rochesterem i że rozumie go jak nikt inny. Jemu to jednak nie wystarczało. Łatwo nam utożsamić z osobą zakochaną w kimś, kto ciągle musi łamać reguły".

Kolejną kobietą w życiu Rochestera była prostytutka Jane, według której w życiu mężczyzny jest miejsce na 3 rodzaje miłości: "cielęcą, ślubną i śmiertelną". W tej roli widzowie obejrzą wschodzącą gwiazdę kina brytyjskiego Kelly Reily. Młoda aktorka mówi o swojej postaci: "Jest ulepiona z tej samej gliny co Rochester. Pełna życia, pogodna, ale też świadoma miejsca, które zajmuje w jego życiu. Spodobała mi się dlatego, że nie chciała w nim niczego zmieniać."

Obsadę uzupełniają cenieni aktorzy brytyjscy tacy jak Tom Hollander w roli dramaturga George'a Etheredge'a oraz znany komik Johnny Vegas jako słynny hulaka i kpiarz Charles Sackville.