Hawana - Miasto Utracone

Debiut reżyserski znakomitego aktora Andy'ego Garcii z gwiazdorską obsadą (Bill Murray, Dustin Hoffman, Ines Sastre ) to zmysłowa, pełna barw i muzyki opowieść o Havanie z czasów jej największej świetności.

Kuba tuż przed Castro, Havana tuż przed rewolucją. Legendarne miasto w chwili przełomu, Havana jakiej już nie ma. Tu właśnie toczy się porywająca historia miłosna, która splata się z dramatycznymi wydarzeniami ogarniającej kraj rewolucji. A wszystko to w pełnej przepychu scenerii, nasyconych południowym światłem barwach i gorących rytmach kubańskiej muzyki. Aktor i reżyser, Andy Garcia składa swym pełnym pasji i miłości filmem hołd kulturze i przeszłości ojczystej wyspy.

Havana 1958 roku to miejsce nieustającej zabawy, nocnych klubów i muzyki przyciągające towarzyską śmietankę obu Ameryk. Jednym żyje się tu beztrosko, innym coraz bardziej doskwierają dyktatorskie rządy Batisty.

Kraj zalewa rewolucja. Podczas gdy bojownicy pod wodzą Fidela Castro i Ernesto "Che" Guevary szykują się do zajęcia miasta, Fico Fellove (Andy Garcia) - właściciel El Tropico, najlepszego muzycznego klubu nocnego w Havanie - walczy by ocalić rodzinę i miłość ukochanej kobiety (Ines Sastre). Nie wie, że jego klub niedługo stanie się czymś więcej niż tylko ulubionym przez gości miejscem rozrywki

Obserwuje to wszystko Amerykanin, Pisarz (Bill Murray). Widzi jak rewolucja zmienia wszystko wokół, a wir wypadków wciąga nieuchronnie Fico Fellove, który nie może już nic zrobić. Na jego oczach ginie kultura, niszczone jest wszystko co było jego światem, zmieniają się ludzie. Tylko miłość do kubańskiej muzyki pozwoli zachować najcenniejsze wspomnienia zawsze żywe. Ten film to nostalgiczna i zmysłowa pieśń miłosna...

"Hawana - miasto utracone" wraca do Havany w momencie jej rozkwitu, na Kubę, ale tą nieznaną dziś. Cofając się do historii, odnajdujemy świat młodości bohaterów słynnego "Buena Vista Social Club". I tak jak tamten, kultowy już film przypomniał najlepsze czasy kubańskiej muzyki i roztańczoną Havanę przed rewolucją, tak i ten powraca do epoki, gdy najsłynniejsi kubańscy muzycy zachwycali słuchaczy niepowtarzalnym dźwiękiem i porywającym rytmem - tym co uczyniło Hawanę "Perłą Antyli".

W ścieżce dźwiękowej filmu znalazło się całe bogactwo muzyki kubańskiej. To ona tworzy najpełniej obraz Kuby i Hawany. Fascynującej kultury, która w pełni wyraża się poprzez muzykę, taniec i poezję. Kultury bogatej i barwnej, bo wyrosłej z wielu tradycji: europejskiej, afrykańskiej i indiańskiej, z chrześcijaństwa i kultu santoria. Z burzliwej historii i krwawej rewolucji. Z temperamentu mieszkańców Kuby, jej klimatu i piękna - wyspy tropikalnej zieleni oblanej lazurowym morzem i zatopionej w błękicie południowego nieba.

Poznajmy historię ziemi, z której nie można wygnać rytmu. Nawet gdy opuścisz Kubę, ten rytm na zawsze pozostanie w tobie...