Twórcy Przyjaciół

Tony Goldwyn - reżyser

Pracą reżysera zajął się po wielu latach udanej kariery aktorskiej. Wystąpił w bardzo wielu różnorodnych rolach - od Uwierzyć w ducha przez Kolekcjonera, Nixona po Ostatniego samuraja. Potem mógł wykorzystać doświadczenia zdobyte przed kamerą po drugiej stronie obiektywu. Debiutem reżyserskim Goldwyna był film Spacer po księżycu z Viggo Mortensenem. Goldwyn jest też reżyserem komedii romantycznej Serce nie sługa z Ashley Judd, Hugh Jackmanem i Gregiem Kinnerem.

Swoją przygodę aktorską rozpoczął od występów scenicznych I nadal pojawia się na deskach teatralnych. Za rolę w przedstawieniu Tacy jak my otrzymał nagrodę Obie.

Obejrzeć go można także w produkcjach telewizyjnych. Na przykład w serialach

Bez śladu, czy Chirurdzy, którego niektóre odcinki także reżyserował.

Paul Haggis - scenarzysta

W marcu tego roku Paul Haggis został pierwszym w historii autorem, który dwukrotnie z rzędu zdobył Oscara za scenariusz. Najpierw za Za wszelką cenę w reżyserii Clinta Eastwooda, a rok później za Miasto gniewu. Ten drugi film, którego Haggis był też reżyserem i producentem, nominowany był aż do sześciu nagród Akademii. Twórca przywiózł do domu Oscary dla najlepszego filmu i najlepszego scenariusza oryginalnego. Film zdobył także wiele innych nagród.

Przygoda Haggisa z dużym ekranem rozpoczęła się w dwutysięcznym roku, po wielu latach pracy przy produkcjach telewizyjnych. Od Statku miłości, przez Na południe po Sprawy rodzinne.

Również Paula Haggis jest autorem scenariusza do najnowszego obrazu z serii bondowskiej Casino Royale. Wkrótce będzie też można oglądać kolejne efekty współpracy scenarzysty z Clintem Eastwoodem - filmy Letters from Iwo Jima i Flags of Our Fathers.

Tom Stern - autor zdjęć

Pracował przy uhonorowanym wieloma nagrodami filmie Za wszelką cenę. Była to jego trzecia wspólna z Clintem Eastwoodem produkcja po Rzece tajemnic i Krwawej profesji. Jest też autorem zdjęć do Egzorcyzmów Emily Rose oraz Bobby Jones: Zamach geniusza.

Obecnie operator ponownie pracuje z Eastwoodem nad Flags for Our Fathers.

Dan Leigh - scenograf

Pracował z Tonym Goldwynem przy Spacerze po księżycu i Serce nie sługa. Inne jego prace oglądać można między innymi w Zakochanym bez pamięci czy Domu wariatów.

Odette Gadoury - kostiumolog

Ostatnio opracowała kostiumy do filmu Zabójczy numer Paula McGuigana.

Stworzyła też kreacje między innymi do Oczu węża Briana De Palmy, Kolekcjonera kości i Apartamentu .

Michael Penn - kompozytor

Znany twórca muzyczny został zauważony po napisaniu utworu March, który w 1989 roku gościł na czołowych miejscach list przebojów. Jego przygoda z filmem to przygotowanie oprawy muzycznej między innymi do Boogie Nights Paula Thomasa Andersona i Party na słodko.