Twórcy

Gérard Krawczyk, reżyser "Taxi 4"

Ma tytuł magistra ekonomii i administracji oraz dyplom realizacji i filmowania z IDHEC. Pierwszy film zrealizował w 1981 r. - był to film krótkometrażowy. Wkrótce potem nakręcił dwa następne. W 1988 r. miał na swoim koncie już trzydzieści filmów reklamowych. W 1992 r. został nagrodzony Brązowym Lwem na festiwalu filmów reklamowych w Cannes. Napisał scenariusz do filmu telewizyjnego "Strangers dans la nuit", zrealizowanego przez Daniela Pennaca. Współpracował z Thierrym Jonquet nad "La vie en rose".

Wybrana filmografia

2005 "Vie est a nous!'

2003 "Fanfan Tulipan"

2003 "Taxi 3"

2001 "Wasabi: Hubert Zawodowiec"

2000 "Taxi 2"

Luc Besson, scenariusz i produkcja

Uważany za francuskiego Stevena Spielberga, Luc Besson cieszy się sławą twórcy dynamicznych, wystylizowanych filmów o bardzo wysokim budżecie, które niezmiennie cieszą się olbrzymią popularnością u widzów. Jest on pomysłodawcą, scenarzystą i producentem TAXI.

Syn instruktorów nurkowania urodził się 18 marca 1959 roku. Większą część dzieciństwa spędził nad Morzem Śródziemnym. Zaczął wcześnie nurkować i kiedy miał 10 lat spotkał pod wodą dzikiego delfina, ufnego i skorego do zabawy z człowiekiem. To doświadczenie tak mocno zapisało mu się w pamięci, że postanowił poświęcić swoje życie obserwacji morskich ssaków i zostać biologiem. Życie w harmonii z morzem wywarło duży wpływ na reżysera; pomysł na film "Wielki błękit" ("Le Grand Bleu") narodził się po obejrzeniu transmisji z mistrzostw świata w nurkowaniu bez aparatu tlenowego, gdy Jacques Mayol zszedł na 92 metry pod wodę na jednym wdechu.

W wieku lat siedemnastu przyszły biolog miał wypadek, który uniemożliwił mu dalsze nurkowanie. Besson przeprowadził się do Paryża i odkrył telewizję i kino. Te nowe pasje wkrótce zastąpiły mu nurkowanie. Besson postanowił zostać filmowcem.

Zaczął kręcić swoje własne, eksperymentalne filmy. W wieku 19 lat wyjechał do Hollywood, gdzie przez trzy lata pracował w amerykańskim przemyśle filmowym. Wpływ tego można do dzisiaj odnaleźć w dziełach reżysera. Jeden z krytyków określił jego filmy jako rdzennie amerykańskie, tylko że kręcone we Francji.

W 1980 r. Besson został asystentem reżysera. Pracował tak 3 lata. Eksperymentował z różnymi typami filmów i nakręcił parę wideoklipów. Jednym z nich był film krótkometrażowy "L'Avant-dernier", na podstawie którego nakręcił swój debiut reżyserski, mroczny dramat science-fiction "Le Dernier Combat" ("The Last Battle", 1983). Prawie zupełnie pozbawiony dialogów film zdobył dwie najwyższe nagrody na prestiżowym Avoriaz Science-Fiction Film Festival, nominację do Cesara i 12 nagród na innych międzynarodowych festiwalach filmowych. Debiut liczącego sobie 24 lata reżysera odbił się szerokim echem na całym świecie. Mniej więcej w tym samym czasie Besson założył własną firmę produkcyjną "Films of the Wolf".

Drugi film Bessona "The Subway" (1985) był przewrotną i zabawną opowieścią o punkach i bezdomnych, którzy zamieszkują stacje metra. Film ten został porównany do rockowego klipu i stał się filmem kultowym dla większości francuskich nastolatków. Główną rolę zagrał w nim Christopher Lambert - otrzymał za tę rolę Cesara, i Isabelle Adjani. Film dostał 13 nominacji do Cesara.

Następnym filmem reżysera był "Wielki błękit" ("Le Grand Bleu", 1988), Jest to najbardziej osobisty film reżysera, odzwierciedlający dwanaście lat jego pracy, jak też jego wielką fascynację postacią nurka Jacquesa Mayola. Film otrzymał 7 nominacji do Cesara, odniósł wielki sukces kasowy i stał się filmem kultowym. Ten film Besson zrobił w języku angielskim, z międzynarodową obsadą - Jean Reno, Rosanna Arquette, Griffin Dunne.

Po niespotykanym sukcesie w Europie, film szturmem zdobył rynek amerykański, głównie dzięki wprowadzonym zmianom w montażu i ścieżce dźwiękowej. Zmieniono także zakończenie, pomimo protestów Bessona. Film zachował jednak styl wielkiego reżysera, któremu wkrótce oddano sprawiedliwość przedstawiając widzom trwającą trzy godziny wersję autorską.

Dwa lata później reżyser nakręcił kolejny wielki przebój - "Nikitę" (1990), opowieść o młodej kobiecie, która zostaje wynajętym przez rząd zabójcą. W roli głównej wystąpiła ówczesna żona Bessona, Anne Parillaud, a obok niej Jeanne Moreau i Jean Reno. Na podstawie tego filmu nakręcono amerykański remake z Bridget Fondą, Gabrielem Byrnem, Anne Bancroft i Harveyem Keitelem, jak też serial telewizyjny.

W 1991 r. powstaje "Atlantis", film nazwany "podmorską fantazją". Zdjęcia do niego Besson kręcił w różnych częściach świata, przez prawie dwa lata. Film nie ma w ogóle dialogów, ale piękna muzyka Erica Serry mówi wszystko.

W 1994 r. Besson zrealizował "Leona zawodowca", ("Léon") w którym wystąpili Jean Reno, Natalie Portman i Gary Oldman. Film otrzymał dwie nominacje do Cesara - za najlepszy film i dla najlepszego reżysera. Dla młodej aktorki - Natalie Portman, rola ta okazała się przełomową. W tym samym roku Besson wyreżyserował film dokumentalny "Antarctica", który poświęcony jest życiu stworzeń, żyjących pod lodem polarnym.

W 1997 r. powstał "Piąty element" ("The Fifth Element") baśń science-fiction, z udziałem takich gwiazd jak: Bruce Willis, Gary Oldman i Milla Jovovich. Film ten cieszył się niezwykłą popularnością na całym świecie i przyniósł reżyserowi szereg nagród m.in Cesara. Dwa lata później reżyser nakręcił kolejny film z Millą Jovovich - "Joanna d'Arc". Jedną z największych produkcji kostiumowych nie tylko w kinie francuskim, ale i w europejskim. Nie powtórzył on jednak sukcesu poprzednich filmów Bessona.

Oprócz czterech części TAXI Luc Besson wyprodukował szereg innych filmów, w tym debiut reżyserski Gary Oldmana "Nic doustnie" ("Nil by Mouth"). Film ten przyniósł Bessonowi nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Wybrana filmografia

2006 "SEXiPIStOLS" ("Bandidas")

2006 "Artur i Minimki" ("Arthur et les Minimoys")

2005 "Człowiek pies" ("Danny the Dog")

2005 "Angel-A"

2005 "Transporter 2"

2004 "Aniołowie Apokalipsy" ("Rivieres pourpres 2 - Les anges de l'apocalypse")

2004 "13 Dzielnica" ("Banlieue 13")

2003 "Fanfan Tulipan" ("Fanfan la tulipe")

2003 "Taxi 3"

2000 "Taxi 2"

1998 "Taxi"

1997 "Piąty Element" ("The Fifth Element")

1994 "Leon Zawodowiec" ("Léon")

1990 "Nikita"

1988 "Wielki Błękit" ("Le Grand Bleu")