Aktorzy i twórcy

Jordis Triebel (Emma)

Po studiach w Hochschule fur Schauspielkunst Ernst Busch w Berlinie w latach

1997-2001 Jördis Triebel została członkinią zespołu Teatru Miejskiego w Bremie w 2002 roku. Za swe liczne i różnorodne role została wyjątkowo wynagrodzona zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Zaledwie po jednym sezonie otrzymała nagrodę Kurt-Hubner Prize, wielce pożądaną przez aktorów w Niemczech.

W sezonie 2004/2005 występowała gościnnie w Zurichu w "Das weite Land" Arthura Schnitzlera. Potem nastąpiło kilka ról w niemieckiej telewizji, np. w Wolff's'Turf ( Wolffs Revier ). Rozkosze Emmy to jej pierwszy film fabularny.

Jurgen Vogel (Max)

Jurgen Vogel urodził się w Hamburgu w 1968 roku, jego ojciec był kelnerem, a matka gospodynią domową. Mając dziewięć lat pozował do zdjęć do katalogu usług pocztowych, a w wieku 16 lat stał się odkryciem aktorskim w filmie Dzieci z kamienia ( Kinder aus Stein , 1984). Za swą drugą rolę filmową w Rosamunde (1988) otrzymał filmową nagrodę w Bawarii.

Przełom dla Jürgena Vogla przyszedł wraz z filmem w reżyserii Sönke Wortmann Little Sharks / Acting It Out (Kleine Haie , 1991).

Do tej pory aktor otrzymał już praktycznie każdą z niemieckich nagród filmowych i telewizyjnych przynajmniej raz.

Za wystąpienie w potrójnej roli - aktora, autora scenariusza i współproducenta przy realizacji filmu Matthiasa Glasnera Wolna wola (Der freie Wille) - został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2006 roku za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne.

FILMOGRAFIA (wybór):

2006 ROZKOSZE EMMY (Emmas Glück) / reżyser: Sven Taddicken

2006 WOLNA WOLA (Der Freie Wille) / reżyser: Matthias Glasner

2005 KEINE LIEDER UBER DIE LIEBE / reżyser: Lars Kraume

2002 ROSENSTRASE / reżyser: Margarethe von Trotta

2001 NADZY (Nackt) / reżyser: Doris Dörrie

2000 SASS / reżyser: Carlo Rola

1998 MANILA / reżyser: Romuald Kamarkar

1997 FAT WORLD (Fette Welt) / reżyser: Jan Schütte

1996 BIAŁY LABIRYNT (Smillas Gespür für Schnee) / reżyser: Bille August

1996 APTEKARKA (Die Apothekerin) / reżyser: Rainer Kaufmann

1995 STILLE NACHT / reżyser: Dani Levy

1996 KOMM ZURÜCK SEXY SADIE / reżyser: Matthias Glasner

1997 ŻYCIE TO PLAC BUDOWY (Das Leben ist eine Baustelle) / reżyser: Wolfgang Becker

1991 LITTLE SHARKS / ACTING IT OUT (Kleine Haie) / reżyser: Sönke Wortmann

1990 ROSAMUNDE / reżyser: Egon Günther

Sven Taddicken (Reżyseria)

Urodził się w Hamburgu w 1974 roku. Od 1996 do 2002 roku studiował kierunek reżyserski na Badeńsko-Wirtenberskiej Akademii Filmowej w Ludwigsburgu.

Zdobył liczne międzynarodowe nagrody, w tym krajową nagrodę w dziedzinie Filmów Krótkometrażowych w Dreznie w 1999 roku, nagrodę główną na fińskim festiwalu Lappeenraanta i pierwszą nagrodę na festiwalu Short Cuts w Kolonii w 1999 roku, był też nominowany do Honorowej Nagrody dla Zagranicznych Studentów w edycji Studenckich Oskarów w 2000 roku za swój film Counting Sheep (Schaefchen Zaehlen, 1999), który również otwierał Festiwal Maxa Ophuelsa w Saarbruecken w tym samym roku.

Filmografia reżyserska:

2006 STÖRTEBEKER (WT)

2006 ROZKOSZE EMMY (Emmas Glück)

2002 STAY LIKE THIS (Einfach so bleiben) / krótkometrażowy

2001 GETTING MY BROTHER LAID (Mein Bruder der Vampir)

1999 COUNTING SHEEP (Schäfchen Zählen) / krótkometrażowy

1998 EL CORDOBÉS / Short1998 ICE CREAM / krótkometrażowy

1998 WHODUNIT / krótkometrażowy

1997 FISH! / krótkometrażowy

Daniela Knapp (Zdjęcia)

Daniela Knapp urodziła się w Tyrolu w 1972 roku. Podczas studiów na akademiach filmowych w Bolzano i Ludwigsburgu pomagała przy licznych produkcjach filmowych i reklamowych. Pracowała jako operatorka wideo oraz operatorka oświetlenia w wielu produkcjach: Po piątej w dżungli (Nach fünf im Urwald), Super-żona (Das Superweib), Pukając do nieba bram (Knockin' on heaven's door).

Na Akademii Filmowej w Ludwigsburgu poznała Benjamina Quabecka, Svena Abela i Svena Taddickena. Była główną realizatorką zdjęć w ich studenckich filmach. W filmie Taddickena Getting My Brother Laid (Mein Bruder der Vampir) kierowała zespołem operatorów kamer, a w 2002 roku otrzymała za swoją pracę międzynarodową nagrodę Brooklyn International Film Festival Award.

W 2004 roku pracowała jako operator razem z Matthiasem Schellenbergiem w filmie Hansa Weingartnera Edukatorzy (Die fetten Jahre sind vorbei).

Filmografia (wybór):

2006 ROZKOSZE EMMY (Emmas Glück) / reżyser: Sven Taddicken

2005 WELTVERBESSERUNGSMASSNAHMEN (Measures to the Better World) / reżyseria: Jörn Hintzer, Jakob Hüfner

2004 FREUNDINNEN / reżyser: Tobias Stille / krótkometrażowy

2004 EDUKATORZY (Die fetten Jahre sind vorbei) / reżyser: Hans Weingartner

2004 BIN ICH SEXY / reżyser: Kathrin Feistl

2002 STAY LIKE THIS (Einfach so bleiben) / reżyser: Sven Taddicken / krótkometrażowy

2001 GETTING MY BROTHER LAID (Mein Bruder der Vampir) / reżyser: Sven Taddicken

1999 COUNTING SHEEP (Schäfchen zählen) / reżyser: Sven Taddicken / krótkometrażowy

1998 ERTRÄNKTE ANGST / reżyser: Benjamin Quabeck / krótkometrażowy

1998 EL CORDOBÉS / reżyser: Sven Taddicken / krótkometrażowy

Claudia Schreiber (Autorka powieści)

Claudia Schreiber urodziła się w 1958 roku na farmie w Północnej Hesji. Jako dziecko karmiła świnie, sprzedawała truskawki, a później finansowała swoje studia dzięki własnej plantacji wiśni.

Pod nazwiskiem Claudia Siebert pracowała jako dziennikarka w stacji radiowej SWF3 w Baden-Baden, potem przeniosła się do telewizji (ZDF) w Mainz, gdzie zaangażowała się w realizację programu informacyjnego wiadomości oraz przygotowanie jego logo.

Otrzymała wiele wyróżnień za realizacje dokumentów dla ZDF, między innymi nagrodę młodych Prix Jeunesse w 1990 roku. Od 1992 do 1996 roku mieszkała i pracowała za granicą (w Moskwie i Brukseli), wtedy też zaczęła pisać książki. Rozkosze Emmy są jej drugą powieścią. Po niej napisała swą głośną książkę dla dzieci Sultan und Kotzbrocken , która doczekała się już adaptacji radiowej w stacji SWR i wystawienia na scenie.

Obecnie mieszka ze swymi synami w Kolonii, jej następna pełna dowcipu powieść ukaże się wiosną 2007 roku w wydawnictwie Piper.

Ruth Toma (Scenariusz)

Ruth Toma urodziła się w 1956 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (w latach 1976-1981), a następnie została aktorką i pisarką w teatrze Fliegende Bauten. Od lat 90. skoncentrowała się na pisaniu. Do jej dzieł scenicznych zaliczają się: Ada und das Universum (premiera w 1991 roku w Kampnagel-Fabrik w Hamburgu) oraz Beiß mich (premiera w 1992 roku w Tivoli, na hamburskim Reeperbahn).

Otrzymała za swe dokonania wiele nagród: w 2002 roku Bawarską Nagrodę Filmową oraz Nadreńsko-Westfalską Nagrodę za scenariusz do filmu Fatiha Akina Solino . Za pracę przy filmie Hermine Huntgeburth Romeo została nagrodzona zarówno Nagrodą Adolfa Grimme, jak również Nagrodą Niemieckiej Telewizji, a za Pieśń o miłości i śmierci (Gloomy Sunday - Ein Lied von Liebe und Tod) Niemiecką Nagrodą Scenariuszową.