"Rozmowy Nocą" od dziś na płycie!

Czwartego lutego ukazała się płyta ze ścieżką dźwiękową do najnowszej komedii romantycznej "Rozmowy Nocą" z Marcinem Dorocińskim i Magdaleną Różczką w rolach głównych. Autorem muzyki jest Piotr "Miki" Mikołajczak. Światowa premiera filmu w reżyserii Macieja Żaka odbędzie się 11 lutego w Londynie. Film wejdzie na ekrany naszych kin w Walentynki.

Bardzo często oprawę muzyczną filmów tego gatunku stanowią piosenki ilustrujące obraz. Nie inaczej jest i w przypadku "Rozmów Nocą", z tą jednak różnicą, że w tym przypadku większość muzyki, zarówno ilustrującej poszczególne sceny, jak i piosenek, jest autorstwa jednego kompozytora.

Piotr "Miki" Mikołajczak pokusił się o oryginalny soundtrack i by sprostać wymogom fabuły skomponował nie tylko odpowiadające filmowym scenom utwory instrumentalne, ale i oryginalną bossa novę, czy nawet rap. By wszystkie nagrania zabrzmiały jak najbardziej wiarygodnie i na najwyższym muzycznie poziomie, kompozytor zaprosił do współpracy, prawdziwie międzynarodową ekipę artystów, co praktycznie nie zdarza się w przypadku polskich produkcji. I tak w bossa novie usłyszeć można przejmujący, brazylijski głos Veronique la Berre, której na gitarze towarzyszy również Brazylijczyk Luiz de Aquino. W stylizowanym na modłę japońską utworze zagrała na koto i shaminsen Noriko Nagata, a kawałek rapowy wykonał czarnoskóry raper prosto z Marsylii - M.y.s.t.i.c., z towarzyszeniem angielskiego dziecięcego chóru Brockwood Voices. Partie smyczkowe w kilku utworach wykonał kwintet smyczkowy String De L'orme Paris. W obsadzie nie zabrakło również wybitnych polskich instrumentalistów takich jak: Robert Kubiszyn, grający na gitarze basowej, Jarek "Prezes" Zawadzki na saksofonie, czy Krzysztof Dżawor Jaworski na gitarach elektrycznych. Sam kompozytor zasiadł za fortepianem oraz zagrał na gitarze klasycznej i akustycznej.

Piosenkę promującą "Podaruj mi", także autorstwa Piotra "Mikiego" Mikołajczaka, wykonał duet Krzysztof Kiljański i Veronique la Berre.

Komedie romantyczne bardzo często ilustrowane są mniej lub bardziej znanymi piosenkami o miłości. W przypadku "Rozmów Nocą" dostałem szansę stworzenia muzyki oryginalnej i skomponowania bardzo różnorodnych klimatycznie tematów. W efekcie powstał, myślę, że niezwykle urozmaicony gatunkowo i stylistycznie, soundtrack. Reżyser miał pomysł, by pewne sceny filmu zilustrować bossa novą. By te nagrania zabrzmiały jak najbardziej wiarygodnie i na najwyższym muzycznie poziomie, zaprosiłem do współpracy Brazylijczyków, którzy bossa novę mają we krwi - wokalistkę Veronique la Berre i mistrza gitary Luiza de Aquino, którzy z nadspodziewanym dla mnie entuzjazmem wykonali utwory skomponowane przez Polaka Międzynarodową ekipę artystów uzupełnił czarnoskóry raper M.y.s.t.i.c., Japonka Noriko Nagata i francuski kwintet smyczkowy String De L'orme Paris. W obsadzie nie zabrakło też wybitnych polskich instrumentalistów. Mam nadzieję, że widzowie i w kinie i na wydanej płycie wyczują dobrą energię, jaka biła przy tej muzycznej produkcji - mówi Piotr "Miki" Mikołajczak.

Ta oryginalna i niezmiernie różnorodna gatunkowo ścieżka dźwiękowa zostanie wydana na płycie przez Kayax. Większość utworów nagrano w paryskim studio AudioPlanet pod wodzą muzyka i realizatora dźwięku Krisa Górskiego.

"Rozmowy nocą" to prawdziwy i zabawny portret pokolenia singli z wielkiego miasta, którzy, wbrew powszechnej opinii, starają się z całych sił znaleźć swoją drugą połówkę pomarańczy. Pogodna, pełna humoru i romantyzmu opowieść o Matyldzie (Magdalena Różdżka) i Bartku (Marcin Dobrociński) - dwojgu stworzonych dla siebie ludziach, mijających się jednak nieustannie w serii życiowych nieporozumień i własnych perypetii. Scenariusz do filmu, autorstwa Karoliny Szymczyk-Majchrzak został wyróżniony w polskiej edycji prestiżowego konkursu Hartley Merrill w 2006 roku, jako pierwsza w historii komedia romantyczna.