5. festiwal filmowy Planete Doc Review 2008

5. festiwal filmowy Doc Review 2008 odbędzie się w dniach 9-18 maja, w warszawskiej Kinotece

Program filmowy obfitować będzie w głośne, nagradzane filmy zagraniczne jak i w polskie premiery. Program zostanie poszerzony o nowe konkursy filmowe, inne gatunki sztuki dokumentalnej i liczne imprezy towarzyszące.

Festiwal filmowy PLANETE DOC REVIEW to prezentacja najwybitniejszych filmów dokumentalnych ostatnich dwóch lat, laureatów najważniejszych festiwali na świecie. Tegoroczny program filmowy zostanie uzupełniony o szeroki przekrój innych gatunków sztuki dokumentalnej, takich jak dokument radiowy, fotografia, reportaż literacki. Gośćmi Festiwalu będą twórcy oraz zagraniczni eksperci, którzy wezmą udział w panelach dyskusyjnych. Znawców i wielbicieli sztuki filmowej czeka prawdziwa uczta.

Na program filmowy festiwalu PLANETE DOC REVIEW złoży się kilkadziesiąt filmów przedstawianych w następujących sekcjach Nowy, wspaniały świat, Fetysze i kultura, Nauki polityczne, Historie intymne, Back in USSR, Art Doc, Gadżety Jamesa Bonda, Bohater naszych czasów, Rok 1968 - 40 lat później. Program uzupełnią dwie retrospektwy: Duńczyka Jorgena Letha oraz Rosjanina Siergieja Dworcewoja. Spotkania z twórcami typu masterclass dla filmowców i publiczności poprowadzi Michał Chaciński.

Widzowie będą mieli również okazję zapoznania się z przeglądem twórczości młodych dokumentalistów skupionych w Grupie Paladino.

O Nagrodę MILLENNIUM - Grand Prix Festiwalu oraz 8 000 Euro walczyć będzie 16 filmów pełnometrażowych. Znalazły się wśród nich docenione i nagradzane na całym świecie takie tytuły, jak Rozbitkowie (Stranded), reż. Gonzalo Arijon, Spotkania na krańcach świata (Encounters at the end of the World), reż. Werner Herzog, Szalona miłość (Crazy Love), reż. Dan Klores, Darfur Now! reż. Ted Braun - film, w którym zobaczymy Dana Cheadle'a i George'a Clooney'a. W konkursie głównym zobaczymy również Niepotrzebne piękno (Useless) - nowy dokument nagrodzonego na MFF w Wenecji za film Martwa natura Chińczyka Jia Zhang-Ke. W konkursie głównym festiwalu znalazł się także polski film. Jest to premiera filmu Andrzeja Fidyka Yodok stories.

Grand Prix PLANETE DOC REVIEW, Nagrodę Millennium, przyzna Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem polskiego producenta i reżysera Krzysztofa Kopczyńskiego.

Na Festiwalu zostanie także zaprezentowany tegoroczny zdobywca Cezara za najlepszy francuski dokument 2007 roku, film Adwokat Terroru (Terror's Advocat), reż. Barbet Schroeder'a opowiadający historię kontrowersyjnego francuskiego prawnika Jacques Verge, nazywanego także "Adwokatem Diabła".

Jedną z nowości tegorocznego festiwalu jest konkurs filmów do 60 minut - THE MAGIC HOUR AWARD. O Nagrodę w tej kategorii walczyć będą m.in.: Don't get me wrong w reż. Rumunki Adiny Pintilie, wstrząsający To see if I am smiling Tamar Yarom. Bohaterki tego filmu to kobiety-żołnierki, które opuściły armię izraelską. Po raz pierwszy zagości na festiwalu film irański- Tehran has no more Pomegranates, w reżyserii Massouda Bakhshi W konkursie nie zabraknie nowych polskich produkcji: m. innymi film Macieja Cuske Na niebie na ziemi, czy Gugara Jacka Nagłowskiego i Andrzeja Dybczaka.

Wydarzeniem będzie premiera filmu Piotra Stasika, w którym przedstawia pracę Andrzeja Wajdy na planie filmu "Katyń".

Po raz pierwszy w Polsce nagrodę filmową przyzna AMNESTY INTERNATIONAL. Twórcy najlepszego filmu o tematyce Praw Człowieka otrzymają 3 000 Euro oraz specjalną statuetkę. Swój ulubiony film tradycyjnie wybierze festiwalowa publiczność. Nagrodę Don Kichota przyzna Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych.

Ciekawie zapowiada się program debat, do których punktem wyjścia będą prezentowane filmy. Rosja czy ZSRR?, Polska wolna od GMO, Rok 1968 - 40 lat później, Dzień Fair Trade,

to tytuły debat. Wezmą w nich udział specjaliści polscy i zagraniczni.

Festiwal PLANETE DOC REVIEW to nie tylko film, ale również dokument radiowy, reportaż literacki i fotografia prasowa. Sekcja AUDIO FOTO DOC to konkurs na najlepsze wspólne prace dokumentalistów radiowych i fotografów. Konkurs na NAJLEPSZY REPORTAŻ LITERACKI zostanie zorganizowany we współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka. Wśród nadesłanych reportaży widzowie wybiorą przez Internet te, które ukażą się drukiem jeszcze podczas trwania festiwalu. Będzie to pierwszy w Polsce "demokratyczny" proces publikacji książki.

14 maja Miesięcznik PRESS wręczy nagrody w konkursie GRAND PRESS PHOTO. Nagrodzone prace będzie można zobaczyć na wystawie w Kinotece.

18 maja, na zakończenie festiwalu, na scenie Teatru Dramatycznego odbędzie się koncert szwajcarskiego muzyka Christiana Zehndera z projektem Stimmhorn, którego pamiętamy z filmu Heimatklaenge. Twórczość artystów projektu Stimmhorn łączy muzykę i performance, jodłowanie alpejskie i śpiew gardłowy, elementy tradycyjne i eksperymentalne. Projekty grupy Stimmhorn wykorzystują elementy teatru, filmu i literatury. W uznaniu otwartości eksperymentatorskiej Zehnder i Streiff zostali wyróżnieni wieloma nagrodami, otrzymali również liczne prestiżowe zlecenia kompozytorskie.

Z inicjatywy pięciu festiwali: Planete Doc Review, Warszawa, Visions du Reel, Nyon, Dok Leipzig, Doc Jihlava i Cph Dox, Kopenhaga powstało przymierze na rzecz kinowego filmu dokumentalnego DOC ALLIANCE. Każdy festiwal wybiera jeden film, który będzie w programie wszystkich pięciu. Najlepszy film DOC ALLIANCE otrzyma nagrodę i będzie wspierany dystrybucyjnie w pięciu krajach.

Szczegółowy program FESTIWALU FILMOWEGO PLANETE DOC REVIEW zostanie ogłoszony na początku kwietnia. Mecenasem festiwalu jest Bank Millennium a Głównym Partnerem festiwalu telewizyjny kanał dokumentalny PLANETE.

Festiwal programowo ucieka od ugrzecznionej politycznej poprawności. Opiniotwórcze media przyznały festiwalowi liczne nagrody i nominacje. Festiwal zaskarbił sobie wierną publiczność, a jego hasło RESZTA TO FIKCJA trafia do coraz szerszej widowni. Również renomowani polscy filmowcy doceniają rangę i niezależność programową imprezy, planując swoje premiery w czasie PLANETE DOC REVIEW.

W marcu ruszy odnowiona strona festiwalu www.docreview.pl.