Tydzień Kina Niemieckiego pt. NIEMIECKIE NIUANSE - DEUTSCHE DETAILS 2008 odwiedzi osiem polskich miast (Wrocław, Opole, Katowice, Racibórz, Gdańsk, Piła, Gliwice, Olsztyn) w okresie 31 marca do 18 kwietnia 2008 r., jego tematem przewodnim będzie "zmiana punktu widzenia".
Ma na celu pokazanie aktualnego obrazu Niemiec oraz zainteresowanie polskiego widza zachodnim sąsiadem. Pokazywane będą zarówno długometrażowe filmy młodych niemieckich reżyserów, jak i krótkometrażowe filmy studentów i absolwentów niemieckich szkół filmowych. Wszystkie filmy będą pokazywane z napisami w języku polskim. Dzięki temu również miłośnicy kina, którzy nie znają języka niemieckiego, będą mogli obejrzeć prezentowane filmy.
Patronat honorowy siódmym Młodym Kinem Niemieckim objęła pani prof. dr Gesine Schwan, koordynator rządu niemieckiego ds. współpracy przygranicznej i społecznej z Rzeczpospolitą Polską.
Filmy długometrażowe Tygodnia Kina Niemieckiego 2008, to:
Barfuss / Leila i Nick (Reż. Till Schweiger, D 2005)
Erbsen auf halb sechs / Groszek na wpół do szóstej (Reż. Lars Büchel, D 2004)
Prinzessinnenbad (Reż. Bettina Blümner, D 2007)
Kleinruppin forever (Reż. Carsten Fiebeler, D 2004)
Ein Freund von mir / Moj przyjaciel (Reż. Sebastian Schipper, D 2006)
Lichter / światła (Reż. Hans-Christian Schmid, D 2003)
Daty i miejsca projekcji:
31 Marca - 4 Kwietnia 08: Olsztyn, Kino Awangarda (Stare Miasto 23)
31 Marca - 5 Kwietnia 08: Opole, Kino MOK (Miejski Ośrodek Kultury, ul. Piastowska 14)
Wrocław, Kino Atom (ul. Pilsudskiego 74)
6 - 11 Kwietnia 08: Racibórz, Kino Przemko (ul. Chopina 21) oraz
Katowice, Kino Swiatowid (ul. 3ego Maja 7)
11 - 16 Kwietnia 08: Gliwice, Kino Amok, ul. Kard. Wyszyńskiego 5,
Przy wyborze filmów został położony duży nacisk, by zaprezentować zarówno życie codzienne, jak i problemy społeczne, o których nie mówi się zbyt chętnie. Są to właśnie tematy, które ułatwiają porozumienie pomiędzy młodymi ludźmi z Polski i z Niemiec. Przedstawione obrazy Niemiec są przy tym tak różnorodne, jak gatunki filmów wybranych do przeglądu.
Wokół Przeglądu Filmów jest organizowany szereg imprez towarzyszących, poczynając od dyskusji, koncertów, rozmów z reżyserami filmów, a kończąc na konkursach filmowych.
Lokalnymi partnerami Tygodnia Kina Niemieckiego są Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej, kina, domy kultury, uniwersytety a także media.
Więcej informacji o programie w poszczególnych miastach znajduje się na strony internetowej: www.niemieckieniuanse.pl