10. Przegląd Filmowy "Kino na granicy"

29 kwietnia 2008roku rozpocznie się dziesiąty, jubileuszowy Przegląd Filmowy Kino na Granicy.

Na stronie www.kinonagranicy.pl można już rezerwować akredytacje. Kino na Granicy to jedyna w Polsce impreza, na której tak licznie prezentowane są najnowsze, przedpremierowe filmy naszych najbliższych sąsiadów: Czechów i Słowaków oraz najciekawsze nowe produkcje z Węgier i Polski. Prócz nowości zobaczyć też można unikatowe perły filmowe z archiwów państw Grupy Wyszehradzkiej. W tegorocznym, jubileuszowym programie znalazły się między innymi: zrealizowany w czesko-polskiej koprodukcji film Petra Zelenki "Karamazovi", nagrodzona Oscarem animacja Suzie Tempelton "Piotruś i wilk" oraz dokumentalny portret Václava Havla "Obean Havel" (reż. Pavel Koutecký, Miroslav Janek).

Również cykle filmowe zapowiadają się niezwykle interesująco - autorskiego wyboru najlepszych słowackich animacji dokonała reżyserka i producentka Ivana Zajacová, a jubileusz 80. urodzin urodzonego nieopodal Cieszyna Franciszka Pieczki uświetni pokaz filmów z jego udziałem (m.in. "Dzięki za każde nowe rano", "Żywot Mateusza", "Perła w koronie"). Wpływ na program mieli w tym roku także widzowie głosujący w plebiscycie "10 filmów na 10-lecie Kina na Granicy" - to ich głosami wybrano jedenaście (tak rozłożyły się głosy) najpopularniejszych filmów wyświetlanych dotąd w ramach przeglądu. Po raz kolejny będzie więc okazja do spotkania z "Guzikowcami" Zelenki, "Kobietą samotną" Agnieszki Holland, czy "Małgorzatą, córką Łazarza" Františka Vláeila. Drugim z urodzinowych cykli jest "O piciu i pijących" - krótka historia filmowych wariacji na temat alkoholu i jego entuzjastów.

Wśród imprez towarzyszących m.in. wystawa prac Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego grafika, autora tegorocznego plakatu Kina na Granicy.

Na stronie internetowej www.kinonagranicy.pl można już rezerwować akredytacje na zbliżającą się 10. edycję przeglądu Kino na Granicy - akredytacja na cały przegląd kosztuje 70 złotych.