Krótko mówiąc... po holendersku: przegląd filmów

Krótkie animacje, fabuły, dokumenty z Holandii zostaną pokazane w Centrum Sztuki Współczesnej w dniach 23 - 26 kwietnia 2008

Holendrzy są mistrzami oszczędnej, eleganckiej formy - to stwierdzenie odnosi się nie tylko do architektury, ale i filmu, co udowodniliśmy w roku 2006, kiedy to dzięki pomocy Ambasady Królestwa Niderlandów i Holland Film zorganizowaliśmy po raz pierwszy przegląd "Krótko mówiąc... po holendersku - Shortly Speaking... Dutch".

Ponieważ od tego czasu w Holandii powstało wiele ciekawych krótkich metraży, zarówno autorów poprzednio prezentowanych, jak i młodszych, często studentów szkół artystycznych, zdecydowaliśmy się przygotować kolejną odsłonę przeglądu, rozpoczynając w przeddzień Dnia Urodzin Królowej. Filmy zostały podzielone na cztery programy tematyczne (każdy ok. 60-90 minut): Czas i przemijanie, Dojrzewanie i relacje, Obcy, Abstrakcja.

W tym roku zresztą, w odróżnieniu od poprzedniego przeglądu filmy "niezaangażowane", a bawiące się formą i eksperymentujące z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi są mniej liczne, choć animacja, szczególnie abstrakcyjna (zwłaszcza w wydaniu geometrycznym) i to tradycyjnie silne atuty Holendrów. Tym razem jednak, na plan pierwszy wysuwają się filmy takie jak "Grey Matter" czy "Mother's Finest", w których młodzi reżyserzy przyglądają się ludziom starszym i ich sposobom radzenia sobie z nieubłaganym upływem czasu, bądź "Happy End", uznanego twórcy Karela Doinga, który ukazuje relację dwojga emerytów. Od kilku lat istotnym problemem Holandii jest też tolerancja dla odmienności. W szerokim sensie odnoszą się do tego twórcy filmów "Holland [07]" czy "Road". Należy zauważyć, że większość filmów - choć wiele z nich cechuje ironia czy poczucie humoru - to dokumenty, bądź fabuły stylizowane na autentyczne relacje. Firmy takie jak "Filmbank" czy "Armadillofilm" specjalizujące się w promocji filmu dokumentalnego zapewne taką sytuację ugruntowują.

Program I: Czas i przemijanie: 23. kwietnia (środa), godz. 20.00

Program II: Dojrzewanie i relacje: 24. kwietnia (czwartek), godz. 20.30

Program III: Obcy: 25. kwietnia (piątek), godz. 20.00

Program IV: Abstrakcja: 26. kwietnia (sobota), godz. 20.00

bilety: 6-10 pln

Więcej informacji, pełny repertuar: http://www.kinolab.art.pl