Złota Palma dla Francuzów

Poznaliśmy zwycięzców 61. Festiwalu w Cannes. Jury, którego przewodniczącym był Sean Penn, Złotą Palmę przyznało jednogłośnie obrazowi "Entre les Murs" w reżyserii Laurenta Cantet.

Gwiazdy przed ceremonią...

"Entre les Murs" miało premierę dopiero ostatniego dnia konkursu i od razu zyskało przychylność francuskiej prasy. To historia tocząca się w murach paryskiej szkoły i ukazująca konflikty pomiędzy niesubordynowanymi nastolatkami a ich ostrym wychowawcą. Większość klasy to emigranci, z tego powodu podczas lekcji francuskiego dają o sobie znać problemy nietolerancji i kulturalnego nieprzystosowania.

Entre les murs triumfuje na festiwalu w Cannes Opinie na temat słuszności decyzji jury, jak to zwykle bywa, są podzielone. Szczególne kontrowersje wzbudza fakt, że żadnej nagrody nie przyznano " Walcowi z Baszirem" - oryginalnemu filmowi, który można nazwać "dokumentem animowanym" . Sean Penn, pytany na konferencji o przyczyny takiej decyzji, powiedział, że w konkursie zaprezentowano za wiele dobrych filmów, żeby można było nagrodzić wszystkie. > Dlaczego Waltz with Bashir nie zdobył żadnej nagrody?

Dwie ważne nagrody powędrowały do włoskich produkcji. Grand Prix otrzymał film o neapolitańskiej mafii, "Gomorra" , w reżyserii Matteo Garrone, a Nagrodę Jury - "Il Divo" Paula Sorrentino.

Obie nagrody aktorskie przypadły w udziale aktorom z Ameryki Południowej. Za najlepszego aktora uznano Benicia del Toro i jego rolę w "Che" . Aktor zadedykował nagrodę właśnie Che Guevarze.

Del Toro najlepszym aktorem!

Che Geuvara - tajemnica legendy

Najlepszą aktorką okazała się Brazylijka Sandra Corveloni z "Linha de Passe" .

Nagrodę za reżyserię przyznano Turkowi Nuri Bilge Ceylanowi, który pokazał w konkursie film "Three Monkeys" .

Specjalną nagrodę 61. festiwalu w Cannes uhonorowano Catherine Denevue (która wystąpiła we francuskim filmie "Opowieść wigilijna" ) oraz Clintowi Eastwoodowi ( "Changeling" ). Jak podkreślił Sean Penn, to nagrody nie tylko za tegoroczne osiągnięcia tych artystów, ale jednocześnie za całokształt twórczości.

Eastwood i Deneuve nagrodzeni w Cannes Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymali Jean-Pierre'a i Luca Dardenne ( "Le Silence de Lorna" ).

"Entre les Murs" to pierwszy od dwóch dekad film francuski, który zdobywa Złotą Palmę. W 1987 roku ten zaszczyt przypadł w udziale obrazowi "Pod słońcem szatana" .

Entre les murs to film bez wad artystycznych mallui

Więcej o: