Lato Filmów w Warszawie

Po 10 latach w Kazimierzu Dolnym i 3 latach w Toruniu festiwal Lato Filmów na stałe przeniósł się do Warszawy.

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy odbędzie się Script Festival , a w nim debaty, wykłady, spotkania informacyjne, Forum Scenarzystów pod auspicjami Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz szkolenia. Konkurs na Film z Najlepszym Scenariuszem będzie miał już swoją czwartą odsłonę, po raz kolejny nagrodzimy również wybitnych scenarzystów za całokształt twórczości i zaprezentujemy ich dorobek. W tym roku laureatami Pióra Mistrza są Andrzej Mularczyk i Jerzy Janicki.

Widzowie w ciągu sześciu dni będą mieli okazję obejrzeć za darmo ponad 100 filmów. Pokażemy retrospektywę twórczości Luciana Pintilie , ojca niezwykle ciekawie rozwijającego się w ostatnich latach kina rumuńskiego , w tym film "Dąb", z Mają Morgenstern w roli głównej, oraz "Niezapomniane lato" z uwielbianym w Rumunii Razvanem Vasilescu. Tych dwoje rumuńskich aktorów będziemy gościć na Lecie Filmów.

W cyklu Focus on - Korea Północna w soczewce pokażemy "Pamiętniki uczennicy" - film współcześnie wyprodukowany w Korei Północnej - a także filmy o tym kraju powstałe poza jego granicami, między innymi "Seoul Train".

Miłośnicy Nowej Fali będą mogli zobaczyć najbardziej znane filmy Jean-Luca Godarda , Francois Truffauta , Alaina Resnaisa , Alaina Robbe-Grilleta , a także przypomnieć sobie "Atalantę" oraz "Pałę ze sprawowania" Jeana Vigo .

Życie codzienne na wyspie zdominowanej przez reżim braci Castro pokażą w swoich filmach niezależni twórcy kubańscy w ramach cyklu Opowiedz mi o Kubie. Uczestnicy festiwalu poza filmami będą mieli możliwość przyjrzenia się obrzędom Santerii - popularnej na Kubie religii afrokubańskiej, a także wziąć udział w koncertach i wystawach młodych polskich artystów prezentowanych w Planie B, na Chłodnej 25 oraz w Obiekcie Znalezionym. W ramach imprez towarzyszących Lata Filmów zagrają także między innymi Mitch&Mitch, Polpo Motel i Kristen. Niezmiennie, jak co roku zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy sezonu oraz filmy dla dzieci. Festiwal potrwa od 8 do 13 lipca, a seanse będą odbywały się w Kinie Luna, Rejs oraz na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast Script Festival zaprasza do sal dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, przy Krakowskim Przedmieściu.

Więcej na www.latofilmow.pl