Odjazdowy lipiec i filmy francuskie w KINO.LABie

Już 4. lipca na Dziedzińcu Zamkowym rusza Odjazdowe KINO.LATO, które rozpocznie projekcja "Swobodnego jeźdźca"

Program letni KINO. LABu został poświęcony filmom drogi - stąd nazwa całego cyklu - Odjazdowe KINO.LATO. Kolejne odsłony LATA będą mieć miejsce w każdy weekend wakacji (lipiec i sierpień).

Lipiec to także filmy francuskie, w tym przegląd filmów twórcy Nowej Fali - François Truffaut , który odbędzie się w LABie dniach 8-11 lipca. W ramach przeglądu pokażemy: "Czterysta batów" , "Jules i Jim" , "Dwie Angielki i kontynent" oraz "Uciekająca miłość" .

Kolejnym francuskim akcentem francuskim w repertuarze jest "Eden i później" Alaina Robbe-Grilleta w ramach cyklu FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS. "Eden i później" z 1971 roku to pierwszy film Robbe-Grilleta nakręcony w kolorze, utrzymany w konwencji thrillera. Sam film traktowany jest także jako aluzja do fascynacji narkotykami w latach 60. i wykorzystywaniu ich w procesie twórczym przez artystów.

Ważną i ciekawą pozycją w repertuarze LABu są także filmy towarzyszące wystawie prac "Stefan Themerson. O potrzebie tworzenia widzeń" .

W kinie pokazane zostaną dwa filmy: "Stefan Themerson i język" oraz "Euklides był osłem" (2 i 3 lipca, godz. 20.30, 6 i 7 lipca, godz. 19.00), w reżyserii Erika van Zuylena ukazujących postać i twórczość Stefana Themersona.