Festiwal kina niezależnego OFF CAMERA startuje już jesienią

Międzynarodowy festiwal kina niezależnego OFF CAMERA 2008, organizowany przez Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko "Off Camera" to pierwsza w Polsce, wielkoformatowa impreza poświęcona polskiemu i zagranicznemu kinu niezależnemu. Festiwal odbędzie się w pierwszej dekadzie października 1 - 5.10.08 w Krakowie. Na 350 seansach zobaczymy aż 120 filmów światowego kina niezależnego. Kluczowym punktem festiwalu będzie międzynarodowy konkurs, w którym ponad 12 niezależnych produkcji z całego świata, zgromadzonych pod wspólnym hasłem "Wytyczania drogi" (Making Way), walczyć będzie o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 000 Euro, przyznaną przez międzynarodowe Jury, a ufundowaną przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Po raz pierwszy w Polsce, szanse na odkrycie natury prawdziwego filmowca dostaną dosłownie wszyscy dzięki drugiej części konkursu zwanej " Bierzecie i kręćcie".

Na podstawie krótkich treatmentów napisanych przez 12 wybitnych artystów (między innymi: Olga Tokarczuk, Artur Royek, Manuela Gretkowska) każdy posiadacz telefonu komórkowego, będzie mógł nakręcić własny film i zawalczyć o nagrodę wysokości 3000 Euro.

Najnowsze światowe produkcje wyselekcjonowane na międzynarodowych festiwalach stworzą sekcję "Odkrycia" (Breaking Ground).

Aby umożliwić publiczności festiwalowej "dogonienie" światowych trendów, proponujemy pionierską sekcję zatytułowaną "Nadrabianie Zaległości" (Catching Up)

Znajdą się w niej filmy spoza najnowszego repertuaru, które jednak z różnych względów nie trafiły ani do polskiej dystrybucji, ani na polskie festiwale.

"Spoglądając wstecz" (Glancing Back) to zbiorowa nazwa kilku sekcji retrospektywnych, w ramach których przypomnimy twórczość Andy'ego Warhola, kino kontestacji lat sześćdziesiątych, słynne filmy American Film Theatre, a także dorobek Michaela Almereydy. Po raz pierwszy w Polsce pokażemy również dwa filmy Dana Sallitta, nowojorskiego twórcy inspirującego się Erikiem Rohmerem.

Ponadto, każdego roku członkowie międzynarodowego Jury - na czele, którego stanie Zbigniew Preisner - wskażą po 3 filmy, które ukształtowały ich najmocniej jako ludzi i jako filmowców. Wybrane w ten sposób 15 tytułów stworzy sekcję specjalną pod nazwą INSPIRACJE.

W tym roku, obok Zbigniewa Preisnera , w Jury zasiądą między innymi tak wybitni twórcy jak Hector Babenco, Petr Zelenka i Michael Almareyda .

Charakterystycznym znakiem imprezy będzie przeniesienie projekcji filmowych do małych, studyjnych sal krakowskich kin, przy całkowitej rezygnacji z multipleksów. Tak przemyślana polityka projekcji ma przywołać pamięć małych, klimatycznych kin z ambitnym repertuarem, dyskusyjnych klubów filmowych, które w czasach świetności polskiego kina lat 60-tych, 70-tych i 80-tych były ostoją polskiej kultury, miejscem inspiracji i spotkań elit artystycznych i intelektualnych. Pokazy odbywać się będą nawet do pięciu razy na dobę, w dwudziestu salach kinowych równocześnie.

Festiwal wzbogacony zostanie o koncerty kultowych gwiazd sceny undergroundowej. Już teraz wiadomo, iż jednym z bardziej niesamowitych wydarzeń muzycznych będzie występ wieloletniej muzy Andy Warhola, słynnej na całym świecie, kontrowersyjnej Drag Queen - Holly Woodlawn.

KONKURS JEST KONKURSEM OTWARTYM. ZGŁOSZENIA I WIĘCEJ INFORMACJI NA www.offcamera.com.pl