2. festiwal filmów wietnamskich KINO W PIĘCIU SMAKACH

Festiwal odbędzie się w dniach 2 - 5 października w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie. Pokazy odbędą się także w innych miastach Polski: w Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Krakowie

W czasie Festiwalu widzowie obejrzą kilkanaście pełnometrażowych filmów fabularnych

i dokumentalnych, w większości będą to polskie premiery. Przypomnimy arcydzieła wietnamskiej kinematografii takie jak Poganiacz bawołów, reż. Minh Nguyen-Vo, czy Schyłek lata, reż. Tran Anh Hung. W ramach pokazów znajdą się także najciekawsze tytuły zeszłorocznej edycji.

Projekcje uzupełnią krótkie formy, kroniki filmowe z archiwum WFDiF, a w porankach filmowym - wietnamskie bajki dla dzieci. Na specjalnych, bezpłatnych pokazach, publiczności wietnamska obejrzy polskie klasyczne dzieła filmowe z wietnamskim tłumaczeniem, a wśród nich: Miś,

reż. Stanisław Bareja, Człowiek z żelaza, reż. Andrzej Wajda. Wszystkim pokazom filmowym towarzyszyć będą przygotowane dyskusje i prelekcje. Odbędzie się szeroka dyskusja o sytuacji Wietnamczyków w Polsce i na świecie, spotkania z wietnamską inteligencją mieszkającą w Polsce i aktywnymi działaczami tego środowiska. Festiwal gościć będzie twórców filmowych z Wietnamu, Francji i Stanów Zjednoczonych.

Wśród najnowszych pozycji wietnamskiej kinematografii pokazany zostanie wielokrotnie nagradzany film Sowa i wróbel (Cu va chim se se) w reżyserii Stephane Gaugera, Wietnamczyka z amerykańskim nazwiskiem czy Opowieść Pao (Chuyen cua Pao) w reż. Quang Hai Ngo.

W programie perełką będą pierwsze niezależne filmy z Wietnamu ze studia TPD w Hanoi, którym udało przebić się przez cenzurę. Pokazane zostaną także filmy innych kinematografii, opowiadające o Wietnamie. Wśród nich ważny francuski antywojenny głos nowej fali, nowelowy film Daleko od Wietnamu (Loin du Vietnam), w którym swoje etiudy przedstawili m.in. Claude Lelouch, Alain Resnais, Agnes Varda i Jean-Luc Godard.

Projekt ma wyraźnie społeczny wymiar, kino jest tu wykorzystane jako doskonały instrument poznawczy. Program przygotowywany jest pod kontem szerokiego ukazania wietnamskiej kultury, a seanse filmowe są pretekstem do dyskusji. W programie znajdą się nie tylko filmy tworzone przez wietnamskich artystów, ale także obrazy ukazujące punkt widzenia z zewnątrz, z innych krajów i kultur - mówi Jakub Królikowski Dyrektor Festiwalu Filmów Wietnamskich "Kino w Pięciu Smakach".

W ramach Festiwalu organizowany jest konkurs fotografii poświęconej społeczności wietnamskiej w Polsce Orientuj się!. Konkurs adresowany jest zarówno do Polaków, jak i do Wietnamczyków. Z jednej strony celem konkursu jest zachęcenie Polaków do odkrywania ogromnego potencjału wynikającego z obecności tej egzotycznej kultury w naszym kraju. Inspirować może zarówno codzienne życie wietnamskich migrantów, jak i orientalny klimat, który tworzą. Z drugiej strony konkurs kierowany jest do Wietnamczyków, którzy zechcą spojrzeć przez obiektyw aparatu na swoją obecność w Polsce i opowiedzieć o niej z własnej perspektywy. Finał będzie miał miejsce podczas październikowych pokazów festiwalu. Prace konkursu oceniać będzie jury, w którym zasiądą: Kinga Kenig, Krzysztof Miller, Marcin Wrona, Anna Okrasko i Thanh Quoc Nguyen.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Jamie Maxtone-Grahama, który od kilku lat bada subkultury w Wietnamie. Zaprezentowane zostaną także najciekawsze prace konkursu fotograficznego Orientuj się! Tak jak podczas pierwszej edycji kina zamienią się w wietnamski pałac, we foyer unosić się będzie zapach jaśminowej herbaty, wietnamskich przysmaków i sandałowych kadzideł.

Ważnym elementem tegorocznego festiwalu będzie panel edukacyjny. We współpracy m.in.

z Biurem Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przygotowany został cykl spotkań

i warsztatów z nauczycielami, którzy coraz częściej stykają się z wietnamskimi uczniami. Brak wiedzy i kłopoty komunikacyjne bardzo często utrudniają im pracę. Panel edukacyjny i zajęcia edukacji filmowej dostarczą nauczycielom świadomości i konkretnych narzędzi.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w marcu 2007 roku w Kinie Muranów. Zgromadziła blisko półtoratysięczną widownię, zebrała znakomite recenzje. Zaprezentowany został bogaty program filmowy, bardzo wysoko stawiając poprzeczkę przed kolejnymi edycjami. Odbyło się wiele dyskusji, spotkań, prezentacji. Festiwal gościł m.in. wybitną reżyserkę Viet Linh mieszkającą we Francji, producenta i scenarzystę ze Stanów Zjednoczonych Lama Nguyen, pisarkę Marię Tran Thi-lai Wilkanowicz.

Festiwal Filmów Wietnamskich jest kolejnym wydarzeniem poświęconym społeczności wietnamskiej organizowanym przez Przestrzeń Wymiany Działań Arteria. Arteria była organizatorem głośnych akcji "Warszawiacy" i "Wiet Nam Gra" (jesień 2005), w ramach których powstał wielokrotnie nagradzany film dokumentalny "Warszawiacy" w reż. Anny Gajewskiej. Projekt "Podróż do Azji" (maj 2006) realizowany na Stadionie Dziesięciolecia otrzymał prestiżową nagrodę "Wdechy 2006" przyznawaną przez dziennikarzy i czytelników Gazety Wyborczej Co Jest Grane za najciekawsze wydarzenie artystyczne roku.

Miejsce:

Warszawa: Kino Muranów, Kinoteka.

Łódź: Kino Charlie

Gdańsk: Klub Żak

Poznań: Kino Muza

Katowice: Kino Światowid

Kraków: Kino pod Baranami

Czas:

2 - 5 października 2008 r.: Warszawa

6 - 27 października 2008 r.: Łódź, Gdańsk, Poznań, Katowice, Kraków.