Gwiazdy w hollywoodzkiej wersji znakomitego 13 Tzameti

Ray Liotta i Ray Winstone to kolejne gwiazdy, które dołączyły do obsady amerykańskiej wersji thrillera kryminalnego 13 Tzameti, rewelacji Sundance Film Festival sprzed dwóch lat. Za kamerą stanie twórca oryginału, Géla Babluani. Prace na planie ruszają 20 listopada

Pierwsze zapowiedzi powstania remake'u " 13 Tzameti " pojawiły się tuż po premierze i pierwszych sukcesach filmu. Potem jednak słuch o projekcie zaginął. Dopiero pod koniec października poinformowano, że w produkcji zatytułowanej "13" wystąpią m.in. Mickey Rourke , Jason Statham i raper 50 Cent. Teraz obsadę uzupełnili Liotta i Winstone.

Główną rolę u Babluaniego zagra Sam Riley. Aktor, znany przede wszystkim z roli Iana Curtisa z " Control " , wcieli się w postać naiwnego chłopaka, który zostaje przypadkowo wplątany w kryminalną intrygę. Bohater pogrąża się w mrocznym i zdegenerowanym świecie podziemnego hazardu. Wkrótce będzie musiał podjąć walkę o własne życie. Stanie się uczestnikiem morderczej gry przypominającej rosyjską ruletkę - pionkiem w rękach bezwzględnych bogaczy.

" 13 Tzameti " bywa porównywany do brutalnych dokonań Quentina Tarantino i wczesnych filmów Romana Polańskiego . Po mało obiecującym i nieco ospałym początku kameralna produkcja Babluaniego przeradza się w znakomity, trzymający w napięciu, zagadkowy thriller. Stylowe, czarno-białe zdjęcia oraz oszczędne dialogi sugestywnie oddają mroczną, klaustrofobiczną atmosferę miejsca akcji, lecz przede wszystkim - stan ducha przerażonego i zdesperowanego bohatera.

Mam pewne wątpliwości, czy Babluaniemu uda się ponownie nakręcić równie dobry, utrzymany w stylistyce kina noir obraz. W ogóle sceptycznie podchodzę do - niestety coraz powszechniejszych - pomysłów kręcenia przez zagranicznych reżyserów amerykańskich wersji swoich filmów.

Thriller " 13 Tzameti " , zrealizowany we francusko-gruzińskiej koprodukcji, miał swoją premierę w 2005 roku na weneckim biennale, gdzie wyróżniono go Netpac Award i Luigi De Laurentiis Award. Kolejnym sukcesem Babluaniego była wielka nagroda jury na Sundance Film Festival, a podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych gruziński reżyser otrzymał statuetkę za odkrycie roku.

Polska publiczność mogła obejrzeć " 13 Tzameti " podczas 6. edycji Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Później film pojawił się również w telewizji.

kapryśny

Interesujesz się kinem? Weź udział w naszym konkursie i wygraj filmy na DVD KLIKNIJ TUTAJ

Więcej o: