Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO! to przegląd najciekawszego kina spoza zachodniego kręgu kulturowego. To doskonała okazja, aby poznać najnowsze, oryginalne kino z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.
W tegorocznym programie znalazło się 21 filmów fabularnych, z których 16 będzie pokazywanych w Polsce po raz pierwszy.
Oto pełna lista filmów 4. edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino!:
Film otwarcia
PUSZKA PANDORY
reż. Yesim Ustaoglu; Turcja 2008, 112'
Złota Muszla dla najlepszego filmu i Srebrna Muszla dla najlepszej aktorki MFF San Sebastian 2008
Wzruszająca, ale też niepozbawiona humoru opowieść rozgrywająca się we współczesnej Turcji. Film pokazuje konflikt pokoleń poprzez konfrontację prostoty życia wiejskiego ze swobodą nowoczesnego, wielkomiejskiego świata, w którym nastąpił rozpad więzi rodzinnych.
Film zamknięcia
3 KOBIETY W RÓŻNYM WIEKU
reż. Manijeh Hekmat; Iran 2008, 94'
Przejmujący, realistyczny dramat o irańskich kobietach szukających własnych korzeni i dziedzictwa. Film opowiada o kobietach w obrębie jednej rodziny - zbuntowanej córce studentce, matce - kobiecie reprezentującej wielkomiejska klasę średnią oraz babce - uosabiającej tradycyjną kulturę Persji.
reż. Lisandro Alonso; Argentyna 2008, 84'
LIVERPOOL to przykład cenionego obecnie w świecie kina minimalistycznego, którego Lisandro Alonso jest jednym z czołowych twórców. W swym najnowszym filmie przedstawia głęboki portret mężczyzny nieumiejącego zaadoptować się we współczesnym świecie, który wciąż ucieka, nie potrafiąc znaleźć swego miejsca na ziemi.
WYPALONE SERCA
reż. Ahmed El Maanouni; Maroko 2007, 84'
Najlepszy film marokański ubiegłego roku. Bohaterem jest Amin, młody architekt mieszkający w Paryżu, który przyjeżdża do rodzinnego Fes, by odwiedzić umierającego wujka. Nie kontaktował się z nim ponad 10 lat. Wizyta wywołuje w nim wspomnienia z trudnego dzieciństwa.
COCHOCHI
reż. Israel Cardenas; Meksyk 2007, 87'
Akcja filmu rozgrywa się wśród Indian z plemienia Tarahumara w północnym Meksyku. Bohaterami są dwaj nastoletni bracia, którzy poproszeni o dostarczenie lekarstw do odległej miejscowości, wbrew zakazowi zabierają z wioski konia (bezcenną wartość plemienia). Ich wyprawa okazuje się znacznie trudniejsza niż przewidywali...
PLOY
reż. Pen-ek Ratanaruang; Tajlandia 2007, 105'
Film opowiada o trójce bohaterów, którzy spotykają się w pokoju hotelowym. Wit wraz żoną przyjeżdża do Bangkoku z Ameryki na pogrzeb krewnego. W hotelowym barze spotyka Ploy, młodą dziewczynę, z którą zaczyna rozmawiać. Tak zaczyna się ta tragikomiczna opowieść o miłości i zazdrości.
DRAMA / MEX
reż. Gerardo Naranjo; Meksyk 2006, 92'
Odważny obyczajowo film o dwóch przeplatających się historiach, które dzieją się w ciągu jednego upalnego dnia w Acapulco. Pierwsza z nich opowiada o Fernandzie, atrakcyjnej dziewczynie i jej gwałtownych, seksualnych relacjach z obecnym i byłym chłopakiem, druga - o starszym mężczyźnie zamierzającym popełnić samobójstwo, którego plany niweczy pojawienie się natrętnej nastolatki.
NIESIE NAS WIATR
reż. Partho Sen-gupta; Indie 2004, 93'
Akcja filmu dzieje się we współczesnych Indiach. Bohaterami są młodzi ludzie, których życie przesiąknięte jest kulturą i stylem bycia świata zachodniego. Chcą odciąć się od tradycyjnych wartości, pragną innego, lepszego i uprzywilejowanego życia. Czy będą w stanie odmienić swój los?
SERBIS
reż. Brillante Mendoza; Filipiny 2008, 90'
Akcja filmu rozgrywa się w starym, podupadłym kinie, w którym pokazywane są filmy porno z lat 70. Właścicielami kina jest rodzina Pinedów, która - paradoksalnie - zaabsorbowana tępieniem zdrad i niemoralnego prowadzenia się w obrębie własnej rodziny, zdaje się nie zauważać, że w ich kinie ma miejsce prostytucja...
TYDZIEŃ WOLNOŚCI
reż. Celina Murga; Argentyna 2007, 110'
Znakomite studium zamkniętej społeczności. Film opowiada o grupie dzieciaków z bogatych rodzin mieszkających na strzeżonym osiedlu, których rodzice wyjechali na tydzień. Zostali pod opieką niani, młodej dziewczyny, ale żyją według ustalonych przez siebie zasad. Swoboda jednak nie rekompensuje im samotności.
MLEKO
reż. Semih Kaplanoglu; Turcja 2008, 102'
Bohaterem filmu jest wchodzący w dorosłe życie Yusuf. Jego największą pasją jest poezja. Niestety, zamiast pisania wierszy chłopak musi pomagać matce, która prowadzi mleczarnię. Yusuf musi stawić czoło realiom dorosłego życia, które powoli niweczy jego marzenia i plany...
PLASTIKOWE MIASTO
reż. Yu Lik Wai; Chiny/Brazylia 2008, 118'
Postmodernistyczna historia umiejscowiona w wirtualnej przestrzeni japońskiej dzielnicy Sao Paulo, miasta przemocy, w którym bohaterowie walczą z Innym na zewnątrz, jak i wewnątrz siebie, na apokaliptycznym polu bitwy.
Specjalnym wydarzeniem festiwalu będzie przegląd filmów Haile Gerimy , jednego z najwybitniejszych twórców Czarnego Kontynentu. Ten filozof, profesor, pisarz, producent i reżyser, jako jeden niewielu filmowców z Afryki, zyskał międzynarodową sławę. Sam Gerima mówi o sobie "niezależny filmowiec Trzeciego Świata". Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych.
TEZA
reż. Haile Gerima; Etiopia 2008, 140'
Jeden z najważniejszych afrykańskich filmów tego roku, owacyjnie przyjęty na tegorocznym MFF w Wenecji. Wstrząsająca opowieść o najnowszej historii Etiopii, od upadku cesarstwa Haile Selassie, poprzez falę terroru komunistycznego, do rządów kapitalistycznych.
SANKOFA
reż. Haile Gerima ; Etiopia 1993, 124'
konkurs MFF Berlinale 1993
Najbardziej znany film Haile Gerimy. Sankofa z brutalnym realizmem przedstawia okres niewolnictwa Afrykańczyków. Bohaterką jest modelka, która przenosi się w czasie i trafia na plantację cukrową, gdzie doświadcza fizycznego i psychicznego horroru.
ŻNIWA: 3 TYSIĄCLECIA
reż. Haile Gerima; Etiopia 1975, 150'
Epicki i surowy obraz życia mieszkańców etiopskiej wsi, którzy walczą o przetrwanie na farmie bogatego, despotycznego właściciela ziemskiego w warunkach przypominających niewolniczą przeszłość. To film o całym narodzie, o walce o sprawiedliwość i pomyślność losu. (Martin Scorsese).
NIEDOSKONAŁA PODRÓŻ
reż. Haile Gerima; Etiopia 1994, 88'
Dokument zrealizowany wspólnie z Ryszardem Kapuścińskim podczas podróży po różnych regionach Etiopii, począwszy od Gondor (miejsca urodzenia Gerimy) po stolicę Addis Ababa. Zapis rozmów z napotkanymi ludźmi, wydarzeń ostatnich lat i warunków życia w nowej Etiopii.
Kolejna retrospektywa przygotowana na festiwalu to MISTRZOWIE KINA JAPOŃSKIEGO
Kino japońskie od lat odnosi sukcesy na międzynarodowej arenie, będąc jedną z najbardziej barwnych i oryginalnych kinematografii, której twórcy mają znaczący wpływ na rozwój kina światowego.
Podczas Festiwalu Filmy Świata Ale Kino! widzowie będą mieli okazję zapoznać się z twórczością nowych mistrzów, którzy kształtują współczesne kino japońskie. Zaprezentowanych zostanie 5 filmów czołowych reżyserów krainy kwitnącej wiśni, ukazujących różnorodność tamtejszej kinematografii - m.in."Achilles i żółw" - najnowszy film Takeshi Kitano, najbardziej znanego na świecie japońskiego reżysera, "Rebirth" Masahiro Kobayashi - głównego przedstawiciela kina artystycznego oraz "Tokijską sonatę" Kyoshi Kurosawy - jednego z najzdolniejszych i najciekawszych reżyserów, noszącego nazwisko ikony kina japońskiego.
ACHILLES I ŻÓŁW / ACHILLES AND THE TORTOISE - premiera polska
reż. Takeshi Kitano; Japonia 2008, 119'
Achilles i żółw Achilles i żółw
Najnowszy film Takeshi Kitano to ostatnia częścią jego osobistej trylogii ("Takeshis'" i "Kantoku"). Film opowiada o trudach bycia artystą. Kitano wciela się w postać pechowego artysty-malarza, który próbuje osiągnąć sukces na przekor niesprzyjającym okolicznościom. W filmie wykorzystano obrazy Kitano.
TOKIJSKA SONATA / TOKYO SONATA - premiera polska
Tokijska sonata Tokijska sonata
reż. Kurosawa Kyoshi; Japonia 2008, 119'
Kiyoshi Kurosawa to jeden z najlepszych współczesnych reżyserów japońskich. W swym najnowszym filmie przedstawia wzruszające studium współczesnej, japońskiej, zwykłej rodziny, która powoli zaczyna rozpadać się na skutek ukrywania prawdy, uczuć i pragnień.
ODRODZENIE / REBIRTH - premiera polska
reż. Masahiro Kobayashi; Japonia 2007, 102'
Mężczyznę i kobietę "łączy" traumatyczne doświadczenie. Jego córka została zamordowana przez koleżankę z klasy, która jest córką tej kobiety. Mimo, że ona próbuje go przeprosić, on nie chce mieć z nią nic wspólnego. Każde, pogrążone w cierpieniu, odchodzi w swoją stronę, izolując się od całego świata. Rok później ich ścieżki przecinają się, by ponownie mogli się narodzić.
WAKACJE / VACATION - premiera polska
reż. Hajime Kadoi; Japonia 2008, 115'
Film opowiada o Hirai, więziennym strażniku, który zamierza ożenić się i ułożyć sobie życie. Martwi go jednak to, że nie będzie mógł zabrać żony na miesiąc miodowy. Mimo, że otaczają go ludzie, męczy go samotność i codzienne, rutynowe czynności. Sytuacja zmienia się, kiedy minister sprawiedliwości podpisuje akt egzekucji jednego z więźniów. Hirai niespodziewanie otrzymuje tydzień wakacji, ale w zamian musi towarzyszyć skazańcowi do ostatnich chwil życia.
NIKT NIE WIE / NOBODY KNOWS
reż. Hirokazu Kore-eda, Japonia 2004, 141'
Czwórka rodzeństwa mieszka z samotną, lekkomyślną matką w małym mieszkaniu w Tokio. Dzieci nie chodzą do szkoły. Pewnego dnia matka znika zostawiając trochę pieniędzy i liścik, w którym obarcza opieką nad rodzeństwem najstarszego, 12-letniego syna. Tak zaczyna się dziecięca odyseja, podróż, o której nikt nie wie.
Szczegóły na www.alekino.pl oraz www.manana.pl
mat.pras.