Sputnik odleciał znad Warszawy

Film Podróż ze zwierzętami domowymi Wiery Storożewoj wygrał drugą edycję festiwalu Sputnik nad Warszawą.

W tym roku Festiwal odwiedziło ponad 20 tysięcy widzów. Na otwarciu gościliśmy wybitnego reżysera i aktora Nikitę Michałkowa.

W ciągu dziesięciu festiwalowych dni na ponad 260 seansach zostało pokazanych 136 filmów. Wśród nich - najlepsze rosyjskie bajki, klasyka kina, najnowsze produkcje (zarówno reprezentujące kino ambitne jak i kino komercyjne), dokumenty (wśród nich cykl polskich dokumentów mówiących o Rosji). Wielkim zainteresowaniem cieszyły się nocne maratony filmowe, na których można było spędzić parę godzin w towarzystwie "Wilka i zająca ", lub pełnych niepokoju bohaterów nowego rosyjskiego kina. Nieustannie nie tracą na popularności najwybitniejsze filmy Tarkowskiego jak "Stalker" , "Solaris" czy "Andriej Rublow" , a także ulubione filmy Rosjan - "Moskwa nie wierzy łzom" czy "Ironia losu" . Także wybitne dzieła Nikity Michałkowa, który w tym roku miał swoją retrospektywę.

Zgodnie z głosowaniem widzów wybraliśmy najlepszy film festiwalu.

I miejsce: "Podróż ze zwierzętami domowymi" Wiery Storożewoj II miejsce: "12" Nikity Michałkowa III miejsce: "Okrucieństwo" reż. Marina Ljubakowa IV miejsce: "Słowo jak głaz" reż. Aleksiej Mizgiriew V miejsce: "Schultes" reż. Bakur Bakuradze

Nagrody dla publiczności będą wkrótce rozlosowane. Wyniki już wkrótce na stronie festiwalu www.filmros.pl Dla tych, którzy nie mieli okazji obejrzeć " Podróży ze zwierzętami domowymi " dobra wiadomość - film wchodzi na ekrany kin 28 listopada .

Wielbicielki kina kobiecego, mogły nie tylko zobaczyć pełen obraz losu kobiet w Rosji na przestrzeni minionego, "filmowego" wieku, mogły też podyskutować na ten temat w czasie debaty zorganizowanej wspólnie z Gender Studies. Okazji do posłuchania o stanie rosyjskiego kina i podyskutowania o nim było znacznie więcej. Wykłady w czasie trwania Sputnika głosili najwybitniejsi znawcy kina i twórcy filmowi. Była okazja porozmawiać z największymi gwiazdami rosyjskiej kinematografii - Wierą Alentową, Iriną Murawiową czy Natalią Bondarczuk, Aleksandrem Mittą . Na festiwal z Rosji przyjechało 47 gości związanych z kinematografią.

Sputnik odleciał znad Warszawy... ale odwiedzi jeszcze kilka polskich miast.

POZNAŃ 23 - 29 listopada- Kino Muza

WROCŁAW - 30 listopada - 6 grudnia Kino Warszawa

KRAKÓW 28 listopada - 4 grudnia - Kino ARS

ŁÓDŹ 7 grudnia - 14 grudnia Kino Charlie

GDYNIA 15 - 21 grudnia Klub Filmowy

mat.pras.

Więcej o: