Premiera DVD: Koziorożec 1

Pod koniec listopada do sklepów trafiło kilka klasycznych filmów, które z pewnością ucieszą koneserów filmowych jak i wszystkich innych widzów zainteresowanych dobrym kinem. Wydania DVD dają możliwość ponownego odświeżenia lub poznania filmów, które przed laty elektryzowały opinię publiczną. Jedną z takich pozycji jest zremasterowana edycja filmu Petera Hyamsa - Koziorożec 1.
Cały świat z zapartym tchem śledzi przebieg pierwszego załogowego lotu na Marsa. Dla trzech astronautów ta misja staje się walką o życie, kiedy w tajemnicy zostają uwięzieni w hangarze na środku pustyni i zmuszeni do uczestnictwa w wyrachowanej inscenizacji lądowania na Marsie! Zastraszeni, nie mając wyboru, zgadzają się na współpracę. Jednak im dłużej uczestniczą w politycznej grze, tym bardziej nabierają przekonania, że znając prawdę do końca życia będą stanowili zagrożenie dla rządu... Tymczasem w centrum NASA szeregowy technik, śledzący przebieg misji, odkrywa pewne niezgodności w odczytach komputera. Nie znajdując zainteresowania u swoich zwierzchników, dzieli się swoimi wątpliwościami ze swoim przyjacielem - dziennikarzem. Ten rozpoczyna ryzykowną grę, w której stawką oprócz ujawnienia prawdy będzie jego własne życie.

(Opis dystrybutora)

I choć od premiery filmu Hyamsa (" Odległy ląd ", " 2010: Odyseja kosmiczna ", " Strażnik czasu " ) minęło równo trzydzieści lat , to podejmowane w nim tematy są jak najbardziej aktualne także i dzisiaj. W dobie rosnącego kryzysu podbój kosmosu zszedł na dalszy plan, ale sposób, w jaki mogą zostać użyte media do mistyfikacji mającej na celu ochronę politycznych wpływów i chorych ambicji jest nadal tematem do niekończących się teorii i dociekań. Szczególnie teraz, gdy media z takim impetem wkroczyły w życie codzienne i niemal na każdym kroku kształtują zdanie opinii publicznej. Wymarzony to środek do uzyskania zamierzonych politycznych celów nawet za cenę oszustwa i manipulacji. Z tego więc względu, ten rasowy polityczny thriller z domieszką fantastyki naukowej jako punktu wyjścia do rozważań na palące wszystkich tematy, może i dziś być przyczynkiem do dyskusji. A także do snucia tak popularnych w ostatnich latach "spiskowych teorii dziejów".

Bo choć sfingowana w filmie wyprawa kosmiczna za swój cel obrała popularną Czerwoną Planetę, to nie sposób nie zauważyć w "Koziorożcu 1" jawnego odniesienia do jednego z największych sukcesów Stanów Zjednoczonych w XX wieku - lądowania na Księżycu , które zdaniem niektórych zostało sfingowane podobnie do filmowej fantazji.

Jednak "Koziorożec 1" to przede wszystkim thriller, w którym zagrożenie czeka na bohaterów na każdym kroku . Szczególnie, że dysponujący niemal nieograniczonymi możliwościami przeciwnik jest w stanie nie tylko sfingować wyczekiwany lot, ale i dokonać innych rzeczy, które mają nie pozwolić na odkrycie prawdy przez opinię publiczną. Trójka dzielnych kosmonautów oraz niepokorny dziennikarz postanawia jednak wyjawić tę prawdę, choć wiedzą, że mogą przypłacić to życiem.

W filmie Hyamsa możemy zobaczyć cały panteon dawnych gwiazd ekranu. To nie tylko występujący w rolach głównych James Brolin, Elliott Gould, Hal Holbrook, czy Sam Waterson. W znakomitym epizodzie pojawił się również Telly Savalas , niezapomniany odtwórca roli Kojaka. "Koziorożec 1" to film, który skupia się na opowiadanej historii wzbudzając emocje klimatem zagrożenia i wydającą się być skazaną na porażkę ucieczką, niż na korzystaniu z tak popularnych w dzisiejszym kinie efektów specjalnych. Wyszło to zresztą na dobre, bo choć trzydzieści lat to dla filmu bardzo dużo, to udało mu się w dobrym stopniu uniknąć zestarzenia. Oczywiście, nie uniknięto kilku scen wzbudzających swoim wykonaniem lekki uśmiech politowania, ale w żadnym stopniu nie wpływa to na efekt końcowy tego filmu, który powstał w czasach, w których zysk z sal kinowych nie był wartością nadrzędną. A wszystko to udało się uzyskać przy pomocy takich twórców jak wspomniany już reżyser i scenarzysta Peter Hyams , operator Bill Butler (" Lot nad kukułczym gniazdem ", " Szczęki ", " Grease ", " Rocky 2 " ), czy twórca ścieżki dźwiękowej Jerry Goldsmith (" Chinatown ", " Rambo ", " Papillon ", " Obcy - Ósmy pasażer Nostromo " ).

Tytuł oryginalny: Capricorn One (remastered) Produkcja: USA, Wielka Brytania 1978 (wersja zremasterowana) Czas trwania: 118 minut Format obrazu: PAL 4:3 Format dźwięku: Dolby Digital 2.0 Dźwięk: Angielski, Polski Napisy: Polskie Nośnik: DVD

Quentin - quentin.blox.pl

Więcej o: