Sundance 2009: ciekawy program konkursów

Sundance Film Festival już w styczniu tradycyjnie otworzy sezon festiwalowy. Na jakie tytuły z programu tej największej imprezy kina niezależnego na świecie warto zwrócić uwagę? Które mają szansę odnieść sukces?

Sundance Film Festival w 2009 roku zainauguruje premierowy pokaz australijskiej animacji "Mary and Max" w reżyserii Adama Elliota (debiutującego w pełnym metrażu twórcy nagrodzonego Oscarem w 2004 roku za krótką animację "Harvie Krumpet"). To inspirowana wątkami autobiograficznymi opowieść o korespondencyjnej przyjaźni pomiędzy samotną ośmiolatką mieszkają na przedmieściach Melbourne i czterdziestoczteroletnim, otyłym Żydem z Nowego Jorku, cierpiącym na zespół Aspergera. Głosów głównym bohaterom "Mary and Max" użyczyli Philip Seymour Hoffman i Toni Collette.

W czterech sekcjach konkursowych zorganizowanych w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną 64 filmy fabularne oraz dokumentalne ze Stanów Zjednoczonych i całego świata.

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć interesująco zapowiadające się amerykańskie produkcje fabularne:

"Brief Interviews with Hideous Men" (reż. John Krasinski, USA, 2008)

Reżyserski debiut aktora Johna Krasinskiego. Julianne Nicholson wciela się w postać studentki Sary Quinn, planującej pisanie doktoratu z antropologii, którą bez słowa wyjaśnienia opuszcza chłopak. Lekarstwem na złamane serce dziewczyny okazuje się nagranie cyklu wywiadów z mężczyznami dotyczących ich sposobu zachowania.

"Push" (reż. Lee Daniels, USA, 2008)

Zrealizowana na podstawie bestsellerowej książki Sapphire opowieść o nastoletniej Claireece Precious Jones. Czarnoskóra analfabetka z uciążliwą nadwagą jest właśnie w ciąży z drugim dzieckiem. Przed dziewczyną z Harlemu, która doznała już wiele bólu i zniosła szereg upokorzeń w swoim krótkim życiu, otwiera się szansa na lepszą przyszłość.

"The Greatest" (reż. Shana Feste, USA, 2009)

Pełnometrażowy debiut Shany Feste. Pierce Brosnan i Susan Sarandon w roli małżeństwa pogrążonego w głębokiej rozpaczy po stracie nastoletniego syna. Totalny chaos w życiu rodziny wprowadza niespodziewane pojawienie się pewnej młodej dziewczyny.

"Arlen Faber" (reż. John Hindman, USA, 2009)

Komedia romantyczna o samotniku (Jeff Daniels), autorze książki, która radykalnie zmieniła spojrzenie Amerykanów na kwestie duchowości. Spokój jego egzystencji przerywa pojawienie się samotnej matki i chłopaka swieżo po odwyku, poszukujących odpowiedzi na egzystencjalne pytania.

Ponadto w programie konkursu amerykańskich filmów fabularnych przyszłorocznego Sundance Film Festival znajdziemy m.in.: komediodramat "Cold Souls" Sophie Barthes o słynnym amerykańskim aktorze przeżywającym egzystencjalny kryzys, komedia "Humpday" Lynn Shelton, a także tajemniczy projekt ze stajni Juda Apatowa zatytułowany " Paper Hearts " ( przeczytaj więcej o filmie "Paper Hearts" ).

Wśród filmów fabularnych z sekcji międzynarodowej znalazło się zrealizowane w polsko-hiszpańsko-brazylijskiej koprodukcji " Carmo " . O główną nagrodę będzie z nim rywalizować m.in. "Bronson" duńskiego reżysera Nicolasa Windinga Refna, historia słynnego brytyjskiego recydywisty Charlesa Bronsona czy "Five Minutes Of Heaven" Olivera Hirschbiegela.

Warto również zwrócić uwagę na komedię romantyczną "An Education" Lone Scherfig (reżyserki " Włoskiego dla początkujących " i " Wilbur chce się zabić " ), zrealizowaną na podstawie scenariusza Nicka Hornby'ego, której fabułę polski dystrybutor opisuje w następujący sposób (premiera w Polsce w czerwcu 2009 roku):

Historia młodej, inteligentnej dziewczyny dorastającej w Londynie w latach sześćdziesiątych. Jej rodzina bardzo chce by studiowała na Oksfordzie. Tymczasem ona wdaje się w szalony romans z poznanym w niezwykłych okolicznościach mężczyzną, który obiecuje, że nauczy ją życia i miłości... Te niepowtarzalne lekcje będą się odbywały w luksusowych salach balowych i dyskotekach, zadymionych kafejkach Londynu i pod dachami dekadenckiego Paryża...

Natomiast w sekcjach dokumentalnych znalazły się m.in.: zabawna produkcja o walce człowieka z brudem ("Dirt! The Movie" ) i historia rodziny przemierzającej Mongolię w poszukiwaniu szamana, który uzdrowi ich cierpiącego na autyzm syna ("Over the Hills and Far Away" ), a także włoski film o śmierci rosyjskiej dziennikarki Anny Politowskiej ("211: Anna" ), kanadyjska produkcja o przemyśle filmowym w Nigerii ("Nollywood Babylon" ) czy Chrisa Rocka opowieść o... fryzurach i fryzjerach Afroamerykanów ("Good Hair" ).

Także poza konkursami zostanie zaprezentowanych wiele ciekawych i długo oczekiwanych produkcji. Napiszemy o nich już wkrótce.

25. edycja Sundance Film Festival odbędzie się w dniach 15-25 stycznia 2009 roku.

kapryśny

Więcej o: