Premiera DVD: Moskwa nie wierzy łzom

Gwiazdka za pasem. Komplet DVD z 11 klasycznymi radzieckimi filmami z pewnością będzie świetnym prezentem dla kinomanów. A wśród zestawu, nieśmiertelny klasyk Władimira Mieńszowa - Moskwa nie wierzy łzom.
Film opowiada 18 lat z życia trzech bohaterek, które z młodych, idealistycznych dziewczyn, mieszkanek hotelu robotniczego, stają się dojrzałymi kobietami ze sporym bagażem życiowych doświadczeń. Katia z konieczności rozpoczęła pracę w fabryce, po tym jak nie dostała się na studia. Antonina, marząca o spokojnym życiu, wychodzi za mąż za kolegę z pracy, skromnego i sympatycznego Nikołaja. Ludmiła ambitna i obdarzona dużą wyobraźnią chce urządzić się w życiu, zrobić karierę i choć jedynie sortuje chleby w piekarni dziewczyna, poluje na  bogatego męża podając się za studentkę. Autorzy z serdeczną życzliwością, ale i nutką rozbawienia ukazują ich losy, codzienne radości i smutki, nadzieje i rozczarowania. Olbrzymim atutem filmu jest obraz Moskwy, zarówno lat 50. jak i 70., z jej modą, obyczajami, charakterystycznym rytmem życia i atmosferą. W oczach prowincjuszek Moskwa symbolizuje nowe, lepsze życie, możliwość społecznego awansu, szansę na korzystne małżeństwo. Ich losy potoczą się odmiennie, bo też każda z nich inaczej rozumie szczęście i życiowy sukces i każda innym sposobem będzie próbowała to osiągnąć. Jedno co pozostaje niezmienne, to tylko ich przyjaźń.

(Opis wydawcy)

Ta często nazywana "radzieckim filmem hollywoodzkim" opowieść, wywołała po swojej premierze prawdziwą burzę, budząc wśród widzów wiele sprzecznych opinii. Niewątpliwy sukces kasowy (ponad 80 milionów widzów w Związku Radzieckim) szedł w parze z głosami krytyki. Reżyserowi wytykano podobieństwo jego filmu do ckliwych hollywoodzkich melodramatów i nadmierny sentymentalizm. Mimo to, kandydatura " Moskwa nie wierzy łzom " została w końcu zgłoszona do wyścigu po Oscary, który to wyścig zakończył się pełnym sukcesem. Film Mieńszowa został uhonorowany tą statuetką w 1981 roku w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Sam Mieńszow jednak nie mógł odebrać nagrody, gdyż radzieckie władze nie zezwoliły mu na wyjazd do Stanów. W jego imieniu, Oscara odebrał przedstawiciel rządu radzieckiego. Dzięki Oscarowi film rozpoczął "drugie życie" będąc wyświetlanym także i w amerykańskich kinach. A radzieccy krytycy filmu zyskali dodatkową możliwość do kolejnego umniejszania zasług Mieńszowa w rozwoju radzieckiej kinematografii.

Na szczęście czasy Zimnej Wojny już dawno minęły, a nam pozostaje cieszyć się tym wspaniałym filmem , który w znakomity sposób przedstawia nam życie zwykłych ludzi, mieszkańców Moskwy u schyłku lat 50. i 70. Wszak nawet niechętni filmowi widzowie i krytycy przyznawali, że świetnie oddano w nim atmosferę chruszczowskiej odwilży. Ale pomijając miniony moskiewski świat i czasy, w których osadzona jest akcja filmu, "Moskwa nie wierzy łzom" to historia przede wszystkim o ludziach i o ich wyborach życiowych. Trzy bohaterki filmu, mieszkanki hotelu robotniczego, próbują ułożyć sobie życie na własny sposób i dążą do tego, by być szczęśliwym. I choć można mówić o tym, że film Mieńszowa jest nadmiernie wyidealizowany, to jednak droga do szczęścia trójki dziewczyn okupiona jest małymi i większymi dramatami. Filmowi jednak bliżej do kina obyczajowego niż klasycznego melodramatu, a historia życia głównych bohaterek opowiedziana jest w sposób lekki, przystępny i pełna często komediowego niemal spojrzenia na niektóre sytuacje. Choć jest to raczej lekki humor budzący uśmiech sympatii niż głośne salwy śmiechu.

Nie ulega wątpliwości, że "Moskwa nie wierzy łzom" po prostu wypada obejrzeć, a seria klasyków kina radzieckiego jest ku temu najlepszą możliwą okazją. Wraz z filmem Mieńszowa można również przypomnieć sobie lub dopiero poznać kilka innych klasycznych tytułów filmów nakręconych w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W pakiecie przygotowanym specjalnie na Święta znajdują się następujące filmy:

Lecą Żurawie Cichy Don Siedemnaście Mgnień Wiosny Tak tu cicho o zmierzchu Ballada o żołnierzu Los człowieka Świat się śmieje Oni walczyli za ojczyznę Moskwa nie wierzy łzom Ojciec żołnierza Iwan Groźny

Tytuł oryginalny: Moskva slezam ne verit (Moscow Does Not Believe in Tears) Kategoria: dramat, obyczajowy Czas trwania: 150 min. Dźwięk: DOLBY DIGITAL 2.0 Wersja językowa: rosyjska, polska - lektor Napisy: polskie Format obrazu: 4:3 Nośnik: DVD Liczba płyt: 1

Na płycie z filmem znajdują się również wywiady z W. Mieńszowem i A. Batałowem.

WIĘCEJ O FILMIE MOSKWA NIE WIERZY ŁZOM

Quentin - quentin.blox.pl

Więcej o: