Sundance 2009: nie wierzcie zwiastunom, wierzcie w miłość!

Sundance Film Festival dobiega końca. Nie czas jeszcze może na podsumowania, ale warto wyłowić spośród dotychczasowych premier co ciekawsze tytuły. Wśród nich dominują historie miłosne

Zacznę od "Adama" , który póki co, w opinii Alexa Billingtona z Firstshowing.net , plasuje się tuż za " 500 Days of Summer " (obszerny tekst o tym filmie znajdziecie tutaj ) w rankingu na najlepszy film tegorocznej edycji imprezy. Czy ta niekonwencjonalna historia miłosna ma szansę na triumf w Utah? Wygląda na to, że pełnometrażowy debiut Maxa Mayera wyrasta na czarnego konia Sundance Film Festival .

"Adam" jest "urzekająco piękną opowieścią o dopiero rodzącej się miłości" . Tytułowy bohater to młody mężczyzna z zespołem Aspergera, charakteryzującym się przede wszystkim upośledzeniem umiejętności społecznych, lecz także chociażby ograniczoną elastycznością myślenia. Adam nie potrafi zrozumieć uczuć innych ludzi. Problem w tym, że to facet z natury kochliwy. Wkrótce przekona się o tym Beth: wydawało jej się, że wie wszystko o miłości, dopóki nie wprowadziła się do mieszkania nad Adamem...

Znakomite kreacje aktorskie i autentyczna więź (czy jak kto woli - chemia), którą czuć pomiędzy odtwórcami ról Adama i Beth (zagrali ich Hugh Dancy oraz Rose Byrne) czynią "Adama" filmem wyjątkowym i zdecydowanie godnym uwagi. Wiadomo już, że Fox Searchlight planuje pokazać debiut Mayera szerokiej publiczności także poza Stanami Zjednoczonymi. Czekam z niecierpliwością na kolejne recenzje, no i oczywiście na sam film!

Teraz czas na twórców z kręgu Judda Apatowa . Reżyser Greg Mottola i aktor Michael Cera spotkali się w 2007 roku na planie " Supersamca " . Podczas Sundance Film Festival obaj zaprezentowali swoje najnowsze filmy. Mottola pokazał inspirowany autobiograficznymi wątkami komediodramat " Adventureland " , zaś Cera - pseudodokument " Paper Heart " . Ów projekt, trzymany w tajemnicy do ostatniej chwili , nakręcił wspólnie (a z początku nawet nie do końca świadomie) ze swoja dziewczyną Charlyne Yi pod okiem reżysera Nicholasa Jasenoveca.

Adventureland - zwiastun filmu

" Adventureland " opowiada o świeżo upieczonym absolwencie college'u, który musi porzucić marzenia o wyprawie do Paryża i dostaje marnie płatną robotę w parku rozrywki. Film zbiera pozytywne recenzje, choć krytycy zwracają też uwagę na sporo niedoskonałości (w tym kiepskie aktorstwo Kristen Stewart ). Wydaje się, że najnowszy film Mottoli dobrze podsumowują słowa recenzenta /Film , Petera Sciretty:

"Adventureland" nie jest ani filmem tak mądrym, jak liczyłem, ani też komedią - wbrew temu, do czego przekonywały nas zwiastuny. To bardzo tradycyjna opowieść o wkraczaniu w dorosłość, z kilkoma lub nawet bez żadnych niespodzianek. (...) Nie oznacza to jednak, że kolejnemu po "Supersamcu" filmowi Mottoli brakuje niepowtarzalnego uroku. Reżyserowi udaje się przenieść widza w czasie: do lata, które mogłoby odmienić jego życie.

Także Billington zauważa, że " Adventureland " to solidne kino w swoim gatunku, zawdzięczające sukces klasycznie opowiedzianej, wciągającej i pogodnej historii. No i nie po raz pierwszy okazuje się, jak mylące mogą być zwiastuny filmowe. Autorzy wszystkich recenzji komediodramatu Mottoli, które przeczytałem, przyznają, że po obejrzeniu zapowiedzi spodziewali się filmu w zupełnie innym stylu - bardziej komediowego, zabawnego, jak wspomniany już " Supersamiec ".

'Adventureland''Adventureland' Materiały prasowe

O " Paper Heart " przeczytałem po raz pierwszy pod koniec listopada zeszłego roku. Filmu nie było jeszcze wówczas w bazie IMDb.com , ale już krążyły pogłoski, że ta niekonwencjonalna, na poły dokumentalna historia relacji Cery i Yi szykowana jest na podbój Sundance Film Festival. Wygląda na to, że choć debiut Jasenoveca furory w Park City nie zrobił, to jednak warto zwrócić na niego uwagę.

Lubię oglądać na dużym ekranie projekty wykorzystujące koncepcję filmu w filmie. Produkcje, których twórcy podejmują inteligentną grę z widzem - co jest prawdą, a co się nią tylko wydaje . Mam świadomość, że niezwykle trudno jest uniknąć wielu pułapek tej widowiskowej konwencji. Po przeczytaniu kilku opinii recenzentów na temat " Paper Heart " jestem jednak dobrej myśli - powstał film intrygujący, zrealizowany bez popadania w efekciarstwo, niewymuszenie zabawny. Jedynym problemem może być osoba Charlyne Yi: zbyt irytująca zdaniem niektórych, jak chociażby w opinii Erica D. Snidera z Cinematical.com (któremu film mimo wszystko przypadł do gustu).

'Adventureland'

Jasenovec, Yi i Cera wykorzystują dokumentalistyczną perspektywę, żeby w naturalny sposób postawić pytania o znaczenie miłości . Czy magia tego uczucia to tylko romantyczna bzdura? Czy tak naprawdę wszystko ogranicza się do fizjologii? I chociaż " Paper Heart " nie daje wszystkich odpowiedzi, to film ten - jak pisze Sean z FilmJunk.com - uczy z pewnością jednego: "śmiech zbliża do siebie ludzi" .

Miłosna tematyka zdaje się dominować wśród najlepiej ocenianych produkcji z Sundance Film Festival . Cóż, w końcu niektórzy są zdania, że w ogóle wszystkie filmy są o miłości...

kapryśny

Więcej o: