Polski plakat najbrzydszy?

Polska szkoła plakatu lat miała swoje niepodważalne osiągnięcia. Ale dziś przypomnijmy sobie jej mniej chlubne karty

Lapidarna forma, oryginalna estetyka to niewątpliwie cechy rodzimych wersji plakatów do zagranicznych filmów z lat 70. czy 80. A wszystko to polscy artyści rozwinęli z powodu braku państwowych pieniędzy : tworząc własne plakaty unikano opłat za oryginalne hollywoodzkie materiały promocyjne.

Wśród perełek, które wygrywały Międzynarodowe Biennale Plakatu , trafiały się niewypały, o czym bezlitośnie przypomniał nam serwis cracked.com. W rankingu najdziwniejszych plakatów na cracked aż cztery z dziesięciu pochodzą z Polski! Oto one:

" Mucha ":

" Planeta małp " :

" Ucieczka z Planety Małp " :

Moim skromnym zdaniem właśnie powyższy plakat Andrzeja Mleczki zasługiwał na pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu. Jednak wyprzedził go te futrzak, śliczny jak prl-owskie zabawki:

" Muppety jadą do Hollywood "

Pełny ranking najdziwniejszych zagranicznych plakatów amerykańskich filmów znajdziecie tutaj .

A jeśli wolicie raczej podbudować swoją dumę narodową nadszarpniętą po ostatnim meczu szczypiornistów , to zapraszam na stronę theartofposter : możecie na niej obejrzeć najciekawsze polskie plakaty filmowe do amerykańskich filmów wykonane między innymi przez Jan Młodożeńca, Jana Lenicę czy Andrzeja Pągowskiego .

mallui

Nie chcesz przegapić żadnej ciekawej premiery? Zapisz się na nasz newsletter filmowy i bądź na bieżąco! Szczegóły TUTAJ 

Więcej o: