Ivan Trojan - specjalista od skomplikowanych charakterów

Co łączy Billy`ego Crystala, Bruce`a Willisa i Kiefera Sutherlanda? Głos każdego z nich zastąpiono w Czechach dubbingiem w wykonaniu Ivana Trojana. Od dziś tego świetnego aktora możemy oglądać w Braciach Karamazow Petra Zelenki

W młodości Ivan Trojan był wielkim fanem koszykówki. Jako uczeń szkoły sportowej myślał nawet przez chwilę o zawodowej karierze sportowej, ale już przed maturą miał zapewnione miejsce w Akademii Sztuki w Pradze, na wydziale teatralnym. Ivan poszedł w ślady ojca, aktora teatralnego Ladislava Trojana.

Bracia KaramazowBracia Karamazow 

Po studiach Ivan Trojan związał się z teatrem i na jego deskach występuje do dziś. Ekspresja i niezwykła barwa głosu przykuły uwagę twórców dubbingu . W Czechach, gdzie zagraniczne filmy i seriale nie są okraszone beznamiętnym głosem lektora jak w Polsce, dubbing to licząca się gałąź przemysłu produkcyjnego. Charyzmatycznym głosem Ivana Trojana przemówili Harry w " Kiedy Harry poznał Sally ", mały Mickey w "I kto to mówi ", a ostatnio Jack Bauer w serialu "24 godziny ".

W kinie aktor zadebiutował dopiero w wieku 35 lat, kiedy był już wysoko cenionym artystą teatralnym. Dla filmu odkrył Trojana David Ondricek , reżyser " Samotnych ". Rola neurotycznego chirurga okazała się przełomem w karierze aktora. Ondrej wywraca do góry nogami swoje poukładane życie męża i ojca tylko po to, by zbliżyć się do ukochanej Hanki. Aranżuje "przypadkowe" spotkania, przebiera się za hydraulika bądź pracownika gazowni. W każdym z tych wcieleń jest zabawny i tragiczny, śmieszny i wzruszający zarazem . Ivan Trojan za pomocą bardzo subtelnych środków tworzy postać, która przykuwa uwagę. A nie było to łatwe, bo konkurencja na planie " Samotnych " była spora.

Film Ondricka dostał nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym w roku 2000. Polska publiczność uległa urokowi czeskiego kina. Scenarzysta " Samotnych " Petr Zelenka zrobił furorę swoimi " Guzikowcami ", " Rokiem diabła " i " Opowieściami o zwyczajnym szaleństwie ". Grający w filmie Ondricka wiecznie upalonego Jakuba Jiri Machacek wystąpił w polskim " Winie truskawkowym " według prozy Andrzeja Stasiuka. Czeskie filmy na stałe zagościły na ekranach naszych kin. Ivana Trojana mogliśmy zobaczyć w kolejnym filmie Davida Ondricka " Jedna ręka nie klaszcze ". Stworzył tu postać opętanego rządzą władzy restauratora, który w podziemiach wegetariańskiego lokalu szykuje potrawy z objętych ochroną zwierząt . Brzmi groteskowo, a w wykonaniu Ivana Trojana wygląda ponadto przerażająco. Grany przez niego Zdenek to postać na poły szalona, na poły zagubiona w otaczającym świecie.

W wyreżyserowanych przez brata, Ondreja Trojana, " Żelarach " Ivan zagrał drugoplanową rolę chirurga Richarda, przyjaciela głównej bohaterki. Więcej miejsca na ekranie przypadło mu w filmie Zelenki " Opowieści o zwyczajnym szaleństwie ". Grany przez niego Petr ma w sobie wiele z Ondreja z " Samotnych ". Chce, jak tamten, zdobyć serce kobiety, ale nie jest w swoich działaniach tak szalony. Kiedy przygnębiony i osamotniony jedzie swoim wózkiem widłowym , nie wzbudza już wybuchów śmiechu na widowni.

Niedawno mieliśmy okazję znowu podziwiać na ekranie Trojana i Machacka w komedii " Niedźwiadek " Jana Hrebejka. Zagrali oni starych przyjaciół, którzy po latach odkrywają, jak słabo i powierzchownie się znają. Stworzona przez Ivana Trojana postać dyplomaty, którego żona romansuje z szoferem , to kolejny majstersztyk w wykonaniu aktora. Stonowany mężczyzna robi błyskotliwą karierę, jego życie wydaje się w każdym calu poukładane, a przyjaciele zastanawiają się, gdzie tkwi tajemnica jego prywatnego i zawodowego sukcesu. Nikt nie zauważa, że podziwiany dyplomata ma problemy. Prawdziwą twarz skrywa on bowiem pod maską statecznego człowieka sukcesu. Ivan trojan jak mało kto potrafi subtelnymi środkami aktorskimi pokazać wewnętrzne zagubienie bohatera, który ma dwie twarze.

Bracia KaramazowBracia Karamazow 

Wchodzący właśnie na ekrany polskich kin " Bracia Karamazow " Petra Zelenki jest potwierdzeniem aktorskiej klasy Ivana Trojana. Film opowiada o czeskim teatrze wystawiającym w postindustrialnych przestrzeniach Nowej Huty sztukę według powieści Fiodora Dostojewskiego . Trojan gra tu poniekąd samego siebie - znanego z filmu " Samotni " czeskiego aktora, który przyjeżdża z przedstawieniem do kraju, gdzie jest znany i lubiany. Popularność Trojana w Polsce jest na ekranie wygrywana w kilku zabawnych epizodach. W " Braciach Karamazow " wraca Trojan do swoich korzeni, do teatru. Obserwowanie, jak w miarę rozwoju akcji aktor zmienia się z gwiazdy " Samotnych " w graną przez siebie w sztuce postać starego Karamazowa jest niepowtarzalna okazją do przyjrzenia się pracy artysty. Ivan Trojan jest bez wątpienia artystą w swoim fachu.

Agnieszka Wiśniewska

WSZYSTKO O " BRACIACH KARAMAZOW " PETRA ZELENKI

Więcej o: