Nominacje do Internetowych Nagród Filmowych

Zakończył się pierwszy etap INTERNETOWYCH NAGRÓD FILMOWYCH 2008. Czytelnicy Stopklatki wybrali swoje typy. Mroczny rycerz na tym etapie głosowania okazał się bezkonkurencyjny zdobywając osiem nominacji

NA STRONIE STOPKLATKI TRWA JUŻ GŁOSOWANIE W II ETAPIE INF 2008

" Mroczny rycerz " powalczy o nagrody w siedmiu kategoriach (podwójna nominacja w kategorii Najlepsza Scena). Oczywiście jest tutaj wyróżnienie w kategorii doceniającej najlepszy film oraz dwie bezpośrednie nominacje dla Heatha Ledgera w kategorii Najlepszy Aktor i Najlepszy Czarny Charakter. " Mroczny rycerz " wielki przebój kin w USA, który w Polsce zgromadził ponad 500-tysięczną publiczność powalczy też o nagrody za: najlepszą stronę internetową do filmu, muzykę, wydawnictwo DVD oraz scenę pochodzącą z tej produkcji (dwie nominacje).

W kilku kategoriach Batman z Jokerem staną oko w oko z Jamesem Bondem. Najnowsza odsłona przygód tego ostatniego zatytułowana " 007 Quantum of Solace " otrzymała pięć nominacji. Tak więc dojdzie do pojedynku obu filmów w najważniejszej kategorii oraz spotkania aktorów, muzyki, stron internetowych i scen z filmu. Daniel Craig już po raz drugi wprowadza na listę nominacji do INF swoją interpretację postaci agenta 007. Przed dwoma laty musiał uznać wyższość Johnny'ego Deppa .

Craig i Ledger wśród najlepszych aktorów mają znaczącą konkurencję, bowiem są to: Daniel Day-Lewis za oscarową rolę w " Aż poleje się krew ", Will Smith za role w " Jestem legendą " i " Hancocku " oraz nasz Marcin Dorociński , który w 2008 roku zagrał w trzech filmach kinowych - " Ogrodzie Luizy ", " Rozmowach nocą " i " Boisku bezdomnych ".

Po cztery nominacje otrzymały filmy " Mamma Mia! " oraz " Lejdis ". Tutaj także dojdzie do ciekawego spotkania. Gwiazdy obu przedsięwzięć Meryl Streep i Anna Dereszowska otrzymały nominacje dla najlepszej aktorki. Czytelnicy Stopklatki dostrzegli też Cate Blanchett (czwarty "Indiana Jones" i druga "Elizabeth"), Ellen Page (" Juno ") i Nicole Kidman ("Australia").

" Mamma Mia! " to kolejny z najlepszych filmów roku, a pozostałe nominacje przyznano tej produkcji za muzykę i najlepsze wydawnictwo DVD. " Lejdis " też może się pochwalić nominacją za płytę DVD, a do tego jest to kandydat do tytułu najlepszego polskiego filmu 2008 roku, ale też najgorszego filmu 2008 roku. Dość ciekawy przypadek pokazujący, że komedia Koneckiego i Saramonowicza ma podobne grono zwolenników co zdecydowanych przeciwników.

W sumie pięć najlepszych filmów 2008 roku to: " Mroczny rycerz ", " 007 Quantum of Solace ", " Mamma Mia! " oraz dwie oscarowe produkcje " Juno " i " To nie jest kraj dla starych ludzi ". Jak sami widzicie wyszedł czytelnikom Stopklatki bardzo zacny zestaw różnorodnych tytułów. Gratulujemy wyboru!

Piątkę najlepszych polskich filmów 2008 roku uzupełniają bardzo ciekawe tytuły. Z jednej strony znalazło się bowiem miejsce dla przebojowych " Ile waży koń trojański? " Juliusza Machulskiego i " To nie tak jak myślisz, kotku " Sławomira Kryńskiego, a z drugiej dla prawdziwych rodzimych wydarzeń minionych 12 miesięcy - " Małej Moskwy " Waldemara Krzystka i " 33 scen z życia " Małgorzaty Szumowskiej.

Lista filmów animowanych zdominowana została przez produkcje hollywoodzkie, takie jak " Kung Fu Panda ", " Piorun ", " Horton słyszy Ktosia " i " WALL-E ", ale zauważono też znakomity francuski " Persepolis ".

Był spory problem (jak co roku) z wyłonieniem najważniejszych wydarzeń. Kilka z nich pogrupowaliśmy i tak sporo tutaj, podobnie jak przed rokiem, bolesnych rozstań. Straciliśmy znakomitych aktorów, tak rodzimych - Gustaw Holoubek i Jan Machulski , jak i zagranicznych - Paul Newman i Heath Ledger . Wśród gigantów kina odnotowaliście odejście Sydneya Pollacka i Charltona Hestona . Nie popadajmy w przygnębiający nastrój. Wśród wydarzeń także te zdecydowanie bardziej radosne. W zeszłym roku cieszyliśmy się przecież z Oscara dla "Piotrusia i wilka" oraz nominacji dla "Katynia". Polska animacja hucznie obchodziła 60 rocznicę swoich urodzin, a film Andrzeja Wajdy triumfował w kolejnej edycji Polskich Nagród Filmowych Orły.

Strasznie dużo ciekawych scen filmowych wskazaliście w tym roku. Z tej listy na czoło wyłoniło się kilka niezapomnianych fragmentów. Mamy dwie sceny z " Mrocznego rycerz a " - otwierającą cały film sekwencję napadu na bank oraz magiczną sztuczkę Jokera ze znikającym ołówkiem (tak więc kolejne aktorskie popisy Heatha Ledgera). Podobał wam się pościg Bonda po dachach włoskiego miasta. Na długo pozostaje w pamięci producencki taniec Toma Cruise'a w " Jajach tropikach " oraz finałowa scena na strychu z horroru " [Rec] ". Tę kategorię uzupełnia cudowne wykonanie utworu Ewy Demarczyk "Grande Valse Briliante" przez Swietłanę Chodczenkową w " Małej Moskwie ".

Jedna z ciekawszych w tym roku kategorii docenia czarne charaktery. Lista złoczyńców, których wskazaliście w tym roku robi spore wrażenie. Wielu z nich ma już poczytne miejsce w historii kina. Sami zobaczcie: Anton Chigurh, Irina Spalko, Jigsaw, Sweeney Todd i oczywiście Joker.

W Internetowych Nagrodach Filmowych znalazło się też miejsce dla najlepszych seriali i są to pozycje zdecydowanie bardzo ciekawe. Po raz kolejny nominację otrzymał "Lost: Zagubieni", a piątkę uzupełniają trzy świetne produkcje amerykańskie "Dr House", "Californication" i "Dexter" oraz nasz, bardzo przyzwoity, debiutant "Londyńczycy".

Wśród najlepszych wydawnictw DVD 2008 roku ponownie dostrzegacie kino z Bollywood. Blink dba o jakość swoich wydań, co zdecydowanie owocuje płytą właśnie taką jak "Om Shanti Om". Konkurenci w tym roku są bardzo silni, bo mamy tutaj do czynienia m.in. z " Mrocznym rycerz em ", "Mamma Mia!" oraz " WALL-E ". Wspomnieć też należy o najgorszych filmach 2008 roku. W tym roku wasz wybór nieco nas zaskoczył. Znalazło się tutaj bowiem "Lejdis", najbardziej kasowy film zeszłego roku w Polsce oraz bardzo przyzwoity i zbierający wiele pochlebnych opinii od fanów gatunku horror "[Rec]". Piątkę uzupełniają: inny horror - "Piła V", musicalowy "High School Musical 3: Ostatnia klasa" oraz widowiskowy ale jednak rozczarowujący film Rolanda Emmericha "10,000 BC".

Ostatnia kategoria Internetowych Nagród Filmowych to Offowe Odkrycie Roku. Nominacje tutaj wskazała redakcja działu offowego telewizji Kino Polska. O tej kategorii szerzej pisaliśmy wczoraj, a dziś tylko przypomnienie, że nominacje otrzymały pełnometrażowe produkcje kina offowego. Szczegóły znajdziecie TUTAJ .

stopklatka

Więcej o: