Wajda z nagrodą Berlinale

Na zakończonym wczoraj festiwalu w Berlinie Złotego Niedźwiedzia zdobył hiszpańsko-peruwiański film `The Milk of Sorrow'. `Tatarak` Andrzeja Wajdy otrzymał nagrodę im. Alfreda Bauera

Nagroda im. Alfreda Bauera (pierwszego dyrektora Berlinale) przypada w udziale filmom "za największą innowacyjność". Prócz Wajdy , który ma już na koncie honorowego Złotego Niedźwiedzia z Berlina za całokształt twórczości, nagrodę im. Alfreda Bauera otrzymał Adrian Biniez za swój reżyserski debiut, "Gigante ".

W ogóle w tym roku na festiwalu najbardziej doceniono twórców początkujących. Bez nagród jury odjechali z Berlina tacy zasłużeni reżyserzy jak Stephen Frears czy Francois Ozon . Krystyna Janda za świetny występ w " Tataraku " Wajdy miała duże szanse na Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą kreację aktorską. Jednak to wyróżnienie otrzymała Birgit Minichmayr za występ w niemieckim filmie "Alle Anderen ".

Najważniejsza nagroda, czyli Złoty Niedźwiedź, przypadła Peruwiance Claudii Llosie za "Milk of Sorrow" (tyt. oryginalny "La teta asustada"). To drugi film reżyserki (pierwszym była pokazywana również w polskich kinach " Madeinusa "). Llosa opowiedziała w nagrodzonej produkcji o wydarzeniach z historii Peru, a dokładniej rzecz biorąc o kobietach, które w latach walk wewnętrznych były gwałcone i wykorzystywane. Dla głównej bohaterki, Fausty, tamte nieszczęścia wciąż są żywe i napawają ją strachem.

Przewodniczącą tegorocznego jury była aktorka Tilda Swinton .

mallui

POCZYTAJ WIĘCEJ O "TATARAKU" WAJDY

Więcej o: