Rozmawiając z Kazimierzem Kutzem trudno uwierzyć, że kończy właśnie 80. lat. Podobnie jest z większością jego filmów - nie bardzo się zestarzały. Wciąż świetnie ogląda się " Sól ziemi czarnej " , " Perłę w koronie ", "Zawróconego " czy popularnego " Pułkownika Kwiatkowskiego ".
Kutz nie skończył filmówki, ponieważ zamiast przygotowywać swój dyplom zaczął pracować jako asystent Andrzeja Wajdy na planie " Pokolenia ". Debiutował kilka lat później filmem "Krzyż walecznych ". Potem nadeszły: awangardowe "Nikt nie woła ", poruszający dramat wojenny "Ludzie z pociągu ", psychologiczne "Milczenie ". Jednak najczęściej Kutza kojarzy się z jego filmami o Śląsku. " Sól ziemi czarnej " , " Perła w koronie " wprowadziły do polskiego kina nową jakość poetycko pokazując marginalizowany wcześniej przez filmowców region. W 1994 roku Kutz nakręcił " Śmierć jak kromkę chleba " o pacyfikacji kopalni Wujek. Realizował również przedstawienia teatralne i Teatru Telewizji. Teraz planuje kolejny film śląski, ekranizację "Cholonka " Janoscha, choć większość czasu wypełniają mu poselskie obowiązki. Z nami spotyka się w przerwie obrad w Sejmu w swoim ulubionym "Czytelniku":
Przy okazji jubileuszu ukazuje się biografia Kazimierza Kutza napisana przez Aleksandrę Klich. " Cały ten Kutz. Biografia niepokorna " wielostronnie opowiada nie tylko o życiu i filmach wybitnego reżysera. Przy okazji książka przedstawia barwny obraz Śląska, losy środowiska twórczego w XX-wiecznej Polsce. Autorce udało się zebrać liczne, interesujące wypowiedzi o bohaterze - czasem jemu przychylne, czasem trochę mniej. Powstał wielowymiarowy portret twórcy filmowego i teatralnego, polityka i oczywiście Ślązaka - Kazimierza Kutza. Więcej o książce "Cały ten Kutz. Biografia niepokorna " dowiecie się tutaj
Realizacja wideo: Dominika Podczaska, Jakub Maiński Rozmawiała: Malwina Grochowska