Sławomir Idziak urodził się w 1945 roku w Katowicach. Jego rodzice byli wybitnymi fotografikami. Studia filmowe ukończył na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi w 1969 r. Debiutował jako operator w Studio Małych Form Filmowych "Semafor". Przez lata współpracował jako operator z reżyserami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda . Realizował filmy w wielu krajach świata, a w latach 90. zaczął pracować w Stanach Zjednoczonych. W 2001 roku był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu ".
W tym roku mija 40 lat pracy twórczej operatora.
Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane filmy ze zdjęciami Sławomira Idziaka oraz wcześniejsze tytuły zrealizowane przez niego jako reżysera. Planowane jest także spotkanie ze studentami warsztatów "Film Spring Open" prowadzonych przez Sławomira Idziaka oraz dyskusja na temat dystrybucji filmowej w sieci .
Festiwal uświetni benefis Sławomira Idziaka w Kinoteatrze Rialto, na który obok benefisanta zaproszeni zostaną jego współpracownicy i goście. Benefis poprowadzi Alicja Resich-Modlińska.Transmisję na żywo z benefisu będzie można obejrzeć na stronie wyborcza.pl (w niedzielę od godz.17).
Sławomir Idziak należy do wielopokoleniowego rodu wybitnych fotografów. Dziadek Sławomira Idziaka - Józef Holas kierował Zakładem Fotograficznym cesarskiego fotografa Piperhoffa. W latach międzywojennych otworzył i prowadził w Katowicach cieszący się wielką estymą i uznaniem zakład fotograficzny FOTO - HOLAS. W programie tegorocznej edycji znajdzie się wystawa fotografii rodziców operatora Haliny Holas - Idziakowej i Leonarda Idziaka pod tytułem: "Inspiracje. W świetle fotografii Haliny i Leonarda Idziaków ". Wystawa organizowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach potrwa do 10 kwietnia 2009 r.
Pierwsza edycja festiwalu "Celuloid, Człowiek, Cyfra" odbyła się pod hasłem "In memoriam: Krzysztof Kieślowski w 10. rocznicę śmierci", druga poświęcona była Jerzemu Stuhrowi w 60. rocznicę urodzin, trzecia natomiast wpisała się w obchody 60. lecia polskiej animacji i przybliżyła widzom twórczość Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
mat.pras.