Clint Eastwood odebrał Złotą Palmę

To wyjątkowy zaszczyt, ponieważ rzadko zdarza się, by specjalną Złotą Palmę festiwalu w Cannes przyznawano poza czasem trwania festiwalu

Clint Eastwood otrzymał w Paryżu honorową nagrodę za całokształt kariery.

Clint Eastwood jest wielkim artystą i człowiekiem o wyjątkowych ludzkich zaletach

- powiedział dyrektor festiwalu Gilles Jacob , wręczając nagrodę. W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia doceniono także umiejętność, z jaką w swojej pracy aktorskiej i reżyserskiej Eastwood zachowuje prostotę będącą zaletą "wielkich autorów amerykańskich ".

Tym ważniejsza to nagroda w kontekście Oscarów, które zostały przyznane kilka dni temu: można odnieść wrażenie, że Amerykańska Akademia stwierdziła, że Eastwood ma już dość Oscarów na koncie (cztery) i nawet nie nominowała jego świetnego, nowego film " Gran Torino ". Wcześniejsza " Oszukana " (polska premiera jutro) otrzymała trzy nominacje, ale nie zdobyła żadnej statuetki.

Uroczystość wręczenia Złotej Palmy odbyła się w paryskiej restauracji Le Fouquet's. Odbierając wyróżnienie, Clint Eastwood nie szczędził ciepłych słów pod adresem krytyków francuskich . Jak powiedział, ci ostatni - w przeciwieństwie do recenzentów amerykańskich - poparli go w chwili jego reżyserskiego debiutu.

Eastwood przybył do Paryża w związku z premierą swojego filmu " Gran Torino ".

mallui, IAR

Więcej o: