Premiera DVD - Spojrzenie mordercy

Dawno, dawno temu, gdy Reese Witherspoon nie miała jeszcze na swoim aktorskim koncie Oscara, a Kiefer Sutherland nie był Jackiem Bauerem, oboje wystąpili w pokręconym filmie pod tytułem "Spojrzenie mordercy".

Za siedmioma górami i za siedmioma rzekami żyła sobie Vanessa Lutz (Reese Witherspoon). Vanessa zawsze miała w życiu pod górkę. Mieszkała z matką prostytutką oraz złym ojczymem, który napastował ją seksualnie. Pewnego dnia jej rodzice zostali aresztowani przez leśniczych z miejscowego posterunku policji. Vanessa, która została sama, postanowiła zamieszkać u swojej babci , która mieszkała daleko i z którą od dawna się nie kontaktowała. Dziewczyna założyła swoją czerwoną kurteczkę, w dłoń wzięła koszyk zapełniony swoimi rzeczami i ruszyła w podróż autostradą międzystanową. Tam spotkała złego wilka - Boba Wolvertona (Kiefer Sutherland) i jej sytuacja, która była zła, zrobiła się jeszcze gorsza.

Powyższy, bajkowy opis to żadna fanaberia niżej podpisanego, a jedynie adekwatne streszczenie fabuły w stosunku do klimatu filmu, który utrzymany jest w takiej właśnie bajkowej konwencji. "Spojrzenie mordercy" (nie wiedzieć czemu taki właśnie polski tytuł wymyślono - w oryginale jest o wiele prostszy "Freeway" ) to nic innego jak tylko uwspółcześniona wersja bajki o Czerwonym Kapturku . Jest tu Czerwony Kapturek, jest Babcia, jest zły Wilk i tylko ciężko jednoznacznie stwierdzić, kto z bohaterów filmu miałby być Panem Leśniczym. Leśniczych jest tu bowiem sporo, ale żaden z nich do końca prawy i sprawiedliwy. Inna sprawa, że i filmowy Czerwony Kapturek nie daje sobie w kaszę dmuchać bezwolnie poddając się manipulacjom Wilka. Tak, Czerwony Kapturek w interpretacji Reese Witherspoon to raczej Czerwony Kaptur... Co zresztą wyszło filmowej bajce na dobre, a i dla wielu widzów właśnie ta rola Reese jest uważana za najlepszą w jej karierze. A trzeba pamiętać, że aktorka ma na koncie Oscara za rolę w filmie " Spacer po linie " . Trudno więc chyba o lepszą rekomendację dla filmu Matthewa Brighta .

W nakręconym w 1996 roku " Spojrzeniu mordercy " , wyraźnie widać wpływ, jaki wywarł na kino " Pulp Fiction " Quentina Tarantino . Wydaje się, że gdyby Tarantino wzorem braci Grimm czy Andersena pisał bajki, to wyglądałyby właśnie tak jak film Brighta , który nigdy potem nie nakręcił już nic równie dobrego. To przewrotna opowieść pełna pokręconych zwrotów akcji, czarnego humoru i przemocy . Snując swoją opowieść, reżyser i scenarzysta w jednym ani przez chwilę nie idzie na żadne kompromisy, co z pewnością wyszło na dobre jego filmowi. " Spojrzenie mordercy " to dobre remedium dla wszystkich tych, którzy mają już dosyć współczesnej poprawności politycznej lansowanej w kinie i dbałości o to, aby czasem powstające filmy nie były "nieodpowiednie" dla współczesnego, coraz młodszego bywalca sal kinowych. W tej opowieści akcja toczy się w rytm płynących rwącym potokiem przekleństw (umiejętnie "zatuszowanych" w polskim łagodnym tłumaczeniu) i krwawej przeprawy pomiędzy dwójką głównych bohaterów - Czerwonym Kapturkiem i Wilkiem.

W obsadzie filmu oraz na liście jego twórców znaleźć można wiele znanych nazwisk. Obok Witherspoon i Sutherlanda na ekranie zobaczycie m.in. Brooke Shields , Dana Hedayę i Amandę Plummer . Ta ostatnia nie jest zresztą jedynym "łącznikiem" pomiędzy "Spojrzeniem..." a kinem spod znaku Tarantino. Produkcją filmu zajęli się Samuel Hadida , który na swoim producenckim koncie ma takie filmy jak " Prawdziwy romans " czy napisany i wyreżyserowany przez Rogera Avary'ego "Napad" oraz Oliver Stone , który za sprawą " Urodzonych morderców " wstąpił z Quentinem Tarantino na wojenną ścieżkę. A skoro o ścieżce mowa, to w filmie usłyszeć możemy muzykę skomponowaną przez czterokrotnie nominowanego do Oscara Danny'ego Elfmana oraz piosenki w wykonaniu Tito Larrivy znanego ze swoich dokonań muzyczno-aktorskich chociażby z " Od zmierzchu do świtu " .

Tytuł oryginalny: Freeway Kategoria: sensacyjny Czas trwania: 100 min. Obsada: Kiefer Sutherland, Reese Witherspoon, Dan Hedaya, Bokeem Woodbine, Brooke Shields, Amanda Plummer, Michael T. Weiss, Wolfgang Bodison Reżyseria: Matthew Bright Scenariusz: Matthew Bright Muzyka: Danny Elfman Rok produkcji: 1996 Dźwięk: DOLBY DIGITAL 5.1 Wersja językowa: angielska, polska - lektor Napisy: polskie Nośnik: DVD Liczba płyt: 1 Dystrybutor: EPELPOL

Zwiastun filmu:

WIĘCEJ O PREMIERACH DVD

Quentin - quentin.blox.pl

Więcej o: